Team 5135 - Black Unicorns (2019)


2019 Robot: Keves
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Trellidor Ltd. & Mekif Yehud

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 34 14 (41%) 19 (56%) 0 (0%)
Playoff 10 6 (60%) 4 (40%) 0
Total 44 20 (45%) 23 (52%) 0 (0%)

Team 5135's 2019 Awards
Award Event
District Event Winner ISR District Event #1

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Israel Regional

  March 2 to March 4, 2014


Israel Regional

  March 9 to March 12, 2015


Israel Regional

  March 8 to March 10, 2016


ISR District Event #2

  March 8 to March 9, 2017


ISR District Event #3

  March 13 to March 15, 2017


ISR District Event #2

  March 7 to March 8, 2018


ISR District Event #3

  March 12 to March 13, 2018


ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
12 2 30 0 44
Qualification Matches
Rank: 17 of 31
Record: 5 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Mon 3/4 - 12:54 PM 6736 1937 4338 5135 6740 7067 37 29
Qualification 6 Mon 3/4 - 1:53 PM 7112 4416 5636 1577 1690 5135 6 63
Qualification 14 Mon 3/4 - 3:35 PM 3211 2230 5135 5987 1580 5291 36 34
Qualification 18 Mon 3/4 - 4:15 PM 1690 6740 6741 6736 7112 5135 26 13
Qualification 22 Mon 3/4 - 4:52 PM 1573 5135 1657 3211 6736 1574 20 57
Qualification 27 Mon 3/4 - 5:42 PM 1574 3034 1573 5135 5636 1937 53 35
Qualification 33 Tue 3/5 - 8:18 AM 7039 7067 5636 6741 4416 5135 42 25
Qualification 38 Tue 3/5 - 9:11 AM 4590 5135 5291 6740 1657 1580 46 20
Qualification 43 Tue 3/5 - 9:55 AM 5135 1580 1574 3034 1577 7554 49 38
Qualification 48 Tue 3/5 - 10:40 AM 4784 5135 4319 6741 5747 6736 20 33
Qualification 53 Tue 3/5 - 11:34 AM 5135 5554 5747 2230 6741 6168 45 36
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 2
Event Champions!


ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
14 5 0 0 19
Qualification Matches
Rank: 14 of 31
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Mon 3/11 - 1:33 PM 5135 1574 4416 4661 2231 3034 44 52
Qualification 8 Mon 3/11 - 1:57 PM 4744 6149 3835 1943 1657 5135 42 54
Qualification 15 Mon 3/11 - 3:05 PM 4744 3075 5135 4338 4586 1574 73 79
Qualification 21 Mon 3/11 - 4:05 PM 4586 5135 2212 3388 6741 3211 64 67
Qualification 26 Mon 3/11 - 4:57 PM 6741 4744 4757 5135 3388 1577 66 61
Qualification 31 Mon 3/11 - 6:17 PM 1576 5135 7177 1580 2212 6149 49 46
Qualification 33 Tue 3/12 - 8:17 AM 5135 4661 7112 2212 4757 4416 30 53
Qualification 37 Tue 3/12 - 8:56 AM 5654 1576 1943 5135 3211 4649 41 47
Qualification 43 Tue 3/12 - 9:55 AM 5614 5135 4757 7112 5654 1657 39 33
Qualification 48 Tue 3/12 - 10:51 AM 5654 3835 2212 5636 5747 5135 53 59
Qualification 54 Tue 3/12 - 12:05 PM 4416 1576 3034 3835 5135 2679 47 55
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 4586 2679 1580 5614 6741 5135 66 42
Quarterfinal 6 4586 2679 1580 5614 6741 5135 60 59

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
15 0 0 0 15
Qualification Matches
Rank: 43 of 45
Record: 3 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Tue 4/2 - 5:26 PM 2231 5135 7177 2096 5038 6736 60 47
Qualification 13 Tue 4/2 - 6:53 PM 6740 6104 1657 5135 1690 5654 55 50
Qualification 17 Wed 4/3 - 10:43 AM 2212 5135 1657 6104 1573 5291 49 57
Qualification 30 Wed 4/3 - 12:43 PM 6740 5135 5291 5990 7845 7112 27 50
Qualification 34 Wed 4/3 - 1:26 PM 6736 5135 1573 5635 3034 5990 52 53
Qualification 39 Wed 4/3 - 2:20 PM 3075 1577 3211 5135 6738 3065 90 36
Qualification 49 Wed 4/3 - 3:54 PM 2630 1576 5135 2230 1574 7039 38 70
Qualification 58 Wed 4/3 - 5:15 PM 7554 1690 5987 5135 4744 3339 59 82
Qualification 63 Thu 4/4 - 8:04 AM 5554 4590 6741 5951 5987 5135 64 54
Qualification 74 Thu 4/4 - 10:22 AM 1937 4338 5135 6736 5614 2679 71 45
Qualification 78 Thu 4/4 - 10:58 AM 1690 6738 4586 5135 3388 3034 90 48
Qualification 83 Thu 4/4 - 11:39 AM 3065 5291 1937 5038 6741 5135 59 48
Playoff Matches

ISR District Event #1

  February 23 to February 25, 2020


Titanium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 78
Rank: 41 of 66 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: No

Team 5135 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #1 44
ISR District Event #3 19
FIRST Israel District Championship 15

If Team 5135 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 30
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 30
Level 3 Total Alliance Selection Points 7
Level 4 Max Alliance Selection Points 5
Level 5 Total Qualification Points 41
Level 6 Highest Match Score 82
Level 7 Second Highest Match Score 76
Level 8 Third Highest Match Score 73
Level 9 Random Sort ---