Team Avatar Team 5951 - Makers Assemble (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Josh and Judy Weston/Tel-Aviv municipality/Tel Aviv foundation&the Natan Alterman school - Tichonet


This tab displays only official event's that Team 5951 attended in 2019.
Team 5951 had a record of 28-24-1 (W-L-T) at their 4 official events (this includes a Qualification record of 24 - 18 - 1 (W-L-T) and Playoff record of 4 - 6)

ISR District Event #2

  March 6 to March 7, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
11 9 0 10 30
Qualification Matches
Rank: 21 of 34
Record: 4 Wins, 6 Losses and 1 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Wed 3/6 - 1:01 PM 1954 1942 3075 5951 1943 6230 48 44
Qualification 10 Wed 3/6 - 1:56 PM 5951 5654 2630 5990 1573 1942 50 27
Qualification 12 Wed 3/6 - 2:12 PM 3316 4320 5715 5928 5951 4784 29 29
Qualification 21 Wed 3/6 - 3:47 PM 3083 4320 5951 5038 6230 3339 48 58
Qualification 29 Wed 3/6 - 5:11 PM 4586 1943 3083 5951 2231 6104 43 54
Qualification 34 Wed 3/6 - 6:24 PM 7845 5990 5951 5291 3316 6736 49 50
Qualification 36 Wed 3/6 - 6:46 PM 2231 4784 4586 5614 5951 5291 61 53
Qualification 45 Thu 3/7 - 9:39 AM 4744 3083 2212 1573 7079 5951 39 61
Qualification 48 Thu 3/7 - 10:01 AM 3835 5951 5635 5990 6738 6104 68 50
Qualification 56 Thu 3/7 - 11:15 AM 3075 3339 5951 6736 5928 5635 40 41
Qualification 59 Thu 3/7 - 11:42 AM 5614 7079 3388 1942 5951 2096 50 44
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Thu 3/7 - 2:05 PM 3075 3339 5990 5951 6738 1942 56 58
Quarterfinal 5 3075 3339 5990 5951 6738 1942 79 0
Tiebreaker 1 3075 3339 5990 5951 6738 1942 62 41

ISR District Event #4

  March 13 to March 14, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
17 12 0 8 37
Qualification Matches
Rank: 7 of 36
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Wed 3/13 - 1:40 PM 5038 2679 2230 1942 7845 5951 90 60
Qualification 9 Wed 3/13 - 2:10 PM 5951 6230 7039 5635 5554 1942 70 68
Qualification 17 Wed 3/13 - 3:45 PM 5951 5038 3339 7177 1954 6168 67 46
Qualification 24 Wed 3/13 - 4:48 PM 6149 6738 3339 5951 2096 5987 59 54
Qualification 28 Wed 3/13 - 5:23 PM 4590 1937 5928 7079 5951 6738 51 69
Qualification 33 Wed 3/13 - 6:15 PM 2630 4320 5951 6230 4590 6149 74 46
Qualification 40 Wed 3/13 - 7:20 PM 3083 5951 5635 5715 2230 2096 68 53
Qualification 43 Thu 3/14 - 8:16 AM 7845 6740 4320 4649 5951 7067 65 36
Qualification 53 Thu 3/14 - 9:56 AM 1576 5990 3083 5928 6168 5951 38 54
Qualification 57 Thu 3/14 - 10:28 AM 1954 5951 1690 4649 6738 5987 85 56
Qualification 62 Thu 3/14 - 11:16 AM 5951 5554 4661 2630 1576 7177 68 60
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 5987 1937 4590 5951 2230 3065 61 45
Quarterfinal 6 5987 1937 4590 5951 2230 3065 74 65

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
39 0 0 24 63
Qualification Matches
Rank: 23 of 45
Record: 5 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Tue 4/2 - 5:05 PM 5951 6740 7845 4590 5987 3211 43 63
Qualification 11 Tue 4/2 - 6:35 PM 3034 3065 2212 5951 7177 2630 74 58
Qualification 18 Wed 4/3 - 10:53 AM 4784 2096 1690 5635 5951 5614 91 64
Qualification 24 Wed 4/3 - 11:46 AM 3211 5951 4744 1576 5614 6104 83 60
Qualification 36 Wed 4/3 - 1:50 PM 1577 2096 5654 5951 7554 5038 78 59
Qualification 45 Wed 4/3 - 3:14 PM 3316 5951 6736 7112 4586 1657 54 48
Qualification 51 Wed 4/3 - 4:13 PM 3388 5554 5951 6740 5990 5038 60 63
Qualification 59 Wed 4/3 - 5:24 PM 2231 2679 5951 1573 7845 2230 87 63
Qualification 63 Thu 4/4 - 8:04 AM 5554 4590 6741 5951 5987 5135 64 54
Qualification 72 Thu 4/4 - 10:04 AM 7177 5291 7554 3075 5951 6738 49 81
Qualification 76 Thu 4/4 - 10:41 AM 7039 2096 5951 5654 3339 1574 53 33
Playoff Matches

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Darwin Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 15 of 68
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Thu 4/25 - 8:42 AM 1792 3604 5951 6401 1690 245 87 85
Qualification 19   Thu 4/25 - 11:51 AM 190 217 5951 2791 3146 1918 83 80
Qualification 27   Thu 4/25 - 12:51 PM 3624 7480 7673 5951 868 3542 54 65
Qualification 41   Thu 4/25 - 3:28 PM 449 2830 3555 4481 5951 88 74 83
Qualification 46   Thu 4/25 - 4:17 PM 5501 5951 103 4253 771 7885 63 64
Qualification 62   Fri 4/26 - 9:32 AM 5951 125 4143 3707 1923 4381 85 92
Qualification 72   Fri 4/26 - 11:01 AM 3044 365 5951 6806 2265 3618 72 48
Qualification 87   Fri 4/26 - 2:16 PM 5951 503 2337 3381 2502 236 78 75
Qualification 92   Fri 4/26 - 2:56 PM 51 3926 175 16 5951 1218 100 92
Qualification 113   Fri 4/26 - 5:48 PM 190 7719 1317 225 5951 772 66 99
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1   Sat 4/27 - 9:33 AM 1676 5951 2791 2771 51 245 109 89
Quarterfinal 5   1676 5951 2791 2771 51 245 102 76
Semifinal 3   1676 5951 2791 1690 2337 3542 105 60
Tiebreaker 1   1676 5951 2791 1690 2337 3542 88 88

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

ISR District Event #2

  March 6 to March 7, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
11 9 0 10 30
Qualification Matches
Rank: 21 of 34
Record: 4 Wins, 6 Losses and 1 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Wed 3/6 - 1:01 PM 1954 1942 3075 5951 1943 6230 48 44
Qualification 10 Wed 3/6 - 1:56 PM 5951 5654 2630 5990 1573 1942 50 27
Qualification 12 Wed 3/6 - 2:12 PM 3316 4320 5715 5928 5951 4784 29 29
Qualification 21 Wed 3/6 - 3:47 PM 3083 4320 5951 5038 6230 3339 48 58
Qualification 29 Wed 3/6 - 5:11 PM 4586 1943 3083 5951 2231 6104 43 54
Qualification 34 Wed 3/6 - 6:24 PM 7845 5990 5951 5291 3316 6736 49 50
Qualification 36 Wed 3/6 - 6:46 PM 2231 4784 4586 5614 5951 5291 61 53
Qualification 45 Thu 3/7 - 9:39 AM 4744 3083 2212 1573 7079 5951 39 61
Qualification 48 Thu 3/7 - 10:01 AM 3835 5951 5635 5990 6738 6104 68 50
Qualification 56 Thu 3/7 - 11:15 AM 3075 3339 5951 6736 5928 5635 40 41
Qualification 59 Thu 3/7 - 11:42 AM 5614 7079 3388 1942 5951 2096 50 44
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Thu 3/7 - 2:05 PM 3075 3339 5990 5951 6738 1942 56 58
Quarterfinal 5 3075 3339 5990 5951 6738 1942 79 0
Tiebreaker 1 3075 3339 5990 5951 6738 1942 62 41

ISR District Event #4

  March 13 to March 14, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
17 12 0 8 37
Qualification Matches
Rank: 7 of 36
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Wed 3/13 - 1:40 PM 5038 2679 2230 1942 7845 5951 90 60
Qualification 9 Wed 3/13 - 2:10 PM 5951 6230 7039 5635 5554 1942 70 68
Qualification 17 Wed 3/13 - 3:45 PM 5951 5038 3339 7177 1954 6168 67 46
Qualification 24 Wed 3/13 - 4:48 PM 6149 6738 3339 5951 2096 5987 59 54
Qualification 28 Wed 3/13 - 5:23 PM 4590 1937 5928 7079 5951 6738 51 69
Qualification 33 Wed 3/13 - 6:15 PM 2630 4320 5951 6230 4590 6149 74 46
Qualification 40 Wed 3/13 - 7:20 PM 3083 5951 5635 5715 2230 2096 68 53
Qualification 43 Thu 3/14 - 8:16 AM 7845 6740 4320 4649 5951 7067 65 36
Qualification 53 Thu 3/14 - 9:56 AM 1576 5990 3083 5928 6168 5951 38 54
Qualification 57 Thu 3/14 - 10:28 AM 1954 5951 1690 4649 6738 5987 85 56
Qualification 62 Thu 3/14 - 11:16 AM 5951 5554 4661 2630 1576 7177 68 60
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 5987 1937 4590 5951 2230 3065 61 45
Quarterfinal 6 5987 1937 4590 5951 2230 3065 74 65

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
39 0 0 24 63
Qualification Matches
Rank: 23 of 45
Record: 5 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Tue 4/2 - 5:05 PM 5951 6740 7845 4590 5987 3211 43 63
Qualification 11 Tue 4/2 - 6:35 PM 3034 3065 2212 5951 7177 2630 74 58
Qualification 18 Wed 4/3 - 10:53 AM 4784 2096 1690 5635 5951 5614 91 64
Qualification 24 Wed 4/3 - 11:46 AM 3211 5951 4744 1576 5614 6104 83 60
Qualification 36 Wed 4/3 - 1:50 PM 1577 2096 5654 5951 7554 5038 78 59
Qualification 45 Wed 4/3 - 3:14 PM 3316 5951 6736 7112 4586 1657 54 48
Qualification 51 Wed 4/3 - 4:13 PM 3388 5554 5951 6740 5990 5038 60 63
Qualification 59 Wed 4/3 - 5:24 PM 2231 2679 5951 1573 7845 2230 87 63
Qualification 63 Thu 4/4 - 8:04 AM 5554 4590 6741 5951 5987 5135 64 54
Qualification 72 Thu 4/4 - 10:04 AM 7177 5291 7554 3075 5951 6738 49 81
Qualification 76 Thu 4/4 - 10:41 AM 7039 2096 5951 5654 3339 1574 53 33
Playoff Matches

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Darwin Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 15 of 68
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Thu 4/25 - 8:42 AM 1792 3604 5951 6401 1690 245 87 85
Qualification 19   Thu 4/25 - 11:51 AM 190 217 5951 2791 3146 1918 83 80
Qualification 27   Thu 4/25 - 12:51 PM 3624 7480 7673 5951 868 3542 54 65
Qualification 41   Thu 4/25 - 3:28 PM 449 2830 3555 4481 5951 88 74 83
Qualification 46   Thu 4/25 - 4:17 PM 5501 5951 103 4253 771 7885 63 64
Qualification 62   Fri 4/26 - 9:32 AM 5951 125 4143 3707 1923 4381 85 92
Qualification 72   Fri 4/26 - 11:01 AM 3044 365 5951 6806 2265 3618 72 48
Qualification 87   Fri 4/26 - 2:16 PM 5951 503 2337 3381 2502 236 78 75
Qualification 92   Fri 4/26 - 2:56 PM 51 3926 175 16 5951 1218 100 92
Qualification 113   Fri 4/26 - 5:48 PM 190 7719 1317 225 5951 772 66 99
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1   Sat 4/27 - 9:33 AM 1676 5951 2791 2771 51 245 109 89
Quarterfinal 5   1676 5951 2791 2771 51 245 102 76
Semifinal 3   1676 5951 2791 1690 2337 3542 105 60
Tiebreaker 1   1676 5951 2791 1690 2337 3542 88 88

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 130
Rank: 21 of 66 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (DCMPEngInsp)

Team 5951 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #2 30
ISR District Event #4 37
FIRST Israel District Championship 63

If Team 5951 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 0
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 0
Level 3 Total Alliance Selection Points 21
Level 4 Max Alliance Selection Points 12
Level 5 Total Qualification Points 67
Level 6 Highest Match Score 87
Level 7 Second Highest Match Score 85
Level 8 Third Highest Match Score 83
Level 9 Random Sort ---