Team Avatar Team 4338 - Falcons (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: The Walworth Barbour American International School


This tab displays only official event's that Team 4338 attended in 2019.
Team 4338 had a record of 50-20-4 (W-L-T) at their 4 official events (this includes a Qualification record of 29 - 10 - 4 (W-L-T) and Playoff record of 21 - 10)

ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
21 15 30 0 66
Qualification Matches
Rank: 2 of 31
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Mon 3/4 - 12:54 PM 6736 1937 4338 5135 6740 7067 37 29
Qualification 8 Mon 3/4 - 2:13 PM 5554 1657 6736 4338 1580 4590 39 35
Qualification 11 Mon 3/4 - 6:46 PM 7067 6741 4338 1573 3211 5554 62 32
Qualification 17 Mon 3/4 - 4:07 PM 4757 4338 4416 1574 7554 1937 41 45
Qualification 23 Mon 3/4 - 5:03 PM 3034 2230 4338 4590 5636 5987 90 44
Qualification 30 Mon 3/4 - 6:11 PM 6168 4319 4338 6736 1577 4757 51 43
Qualification 34 Tue 3/5 - 8:28 AM 4757 1574 6740 4338 5291 5554 38 70
Qualification 39 Tue 3/5 - 9:18 AM 5747 5987 7039 1573 4338 1577 32 61
Qualification 46 Tue 3/5 - 10:22 AM 1690 3211 1657 4338 5747 3065 72 43
Qualification 50 Tue 3/5 - 11:02 AM 2230 5987 1577 1690 4338 7039 33 73
Qualification 56 Tue 3/5 - 11:58 AM 4338 7112 7554 1657 3034 4784 32 30
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2
Event Champions!


ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
22 16 20 5 63
Qualification Matches
Rank: 1 of 31
Record: 9 Wins, 1 Losses and 1 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Mon 3/11 - 1:25 PM 1577 4757 4338 1576 3211 1580 62 45
Qualification 9 Mon 3/11 - 2:04 PM 2212 6741 4338 7177 5614 5636 65 54
Qualification 15 Mon 3/11 - 3:05 PM 4744 3075 5135 4338 4586 1574 73 79
Qualification 17 Mon 3/11 - 3:24 PM 7554 4338 4661 2679 2212 5636 50 53
Qualification 22 Mon 3/11 - 4:15 PM 3075 1576 1574 7112 2679 4338 39 54
Qualification 30 Mon 3/11 - 6:07 PM 4338 5636 3211 5614 2679 5654 105 51
Qualification 36 Tue 3/12 - 8:48 AM 1577 3034 6149 1657 3388 4338 49 49
Qualification 39 Tue 3/12 - 9:17 AM 4338 4744 5614 5747 4661 1577 76 47
Qualification 42 Tue 3/12 - 9:40 AM 3075 4649 4586 3835 4338 1580 45 58
Qualification 51 Tue 3/12 - 11:30 AM 3075 4338 4416 7554 4649 4744 74 53
Qualification 57 Tue 3/12 - 12:41 PM 6149 4338 2231 4757 7112 7554 54 32
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Tue 3/12 - 2:03 PM 3075 4338 7554 1657 7177 7112 41 44
Quarterfinal 5 3075 4338 7554 1657 7177 7112 73 56
Tiebreaker 1 3075 4338 7554 1657 7177 7112 68 43
Semifinal 1 3075 4338 7554 4586 2679 1580 70 53
Semifinal 3 3075 4338 7554 4586 2679 1580 64 51
Final 1 3075 4338 7554 2212 3034 5654 34 63
Final 2 3075 4338 7554 2212 3034 5654 68 63
Final 3 3075 4338 7554 2212 3034 5654 51 60

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
57 39 90 0 186
Qualification Matches
Rank: 5 of 45
Record: 6 Wins, 2 Losses and 3 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Tue 4/2 - 5:16 PM 5654 7112 2630 1577 6738 4338 36 60
Qualification 15 Wed 4/3 - 9:40 AM 1576 4338 3388 4590 3339 3075 66 52
Qualification 20 Wed 4/3 - 11:10 AM 3034 7177 3211 4338 5554 2231 76 76
Qualification 23 Wed 4/3 - 11:36 AM 2230 5990 4586 4338 7112 7554 74 55
Qualification 35 Wed 4/3 - 1:41 PM 2630 4338 2679 6741 2212 3211 69 74
Qualification 44 Wed 4/3 - 3:07 PM 1574 5554 6104 4784 4590 4338 72 72
Qualification 48 Wed 4/3 - 3:45 PM 7845 3065 3316 4338 1657 5614 48 74
Qualification 56 Wed 4/3 - 4:59 PM 6736 4338 6104 3388 6740 2096 65 65
Qualification 67 Thu 4/4 - 9:25 AM 7039 7177 1573 4338 7845 1690 53 70
Qualification 74 Thu 4/4 - 10:22 AM 1937 4338 5135 6736 5614 2679 71 45
Qualification 77 Thu 4/4 - 10:49 AM 4744 6741 4338 1576 1573 2231 71 54
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 4
Event Champions!


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Tesla Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 18 of 68
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Thu 4/25 - 8:58 AM 1259 4939 3620 4338 3324 5618 71 69
Qualification 12   Thu 4/25 - 9:58 AM 4917 7554 346 3986 5401 4338 93 67
Qualification 29   Thu 4/25 - 1:54 PM 2576 4338 3197 1747 610 3572 81 90
Qualification 35   Thu 4/25 - 2:40 PM 2451 4909 2534 6569 4338 4590 84 92
Qualification 49   Thu 4/25 - 5:02 PM 4338 5992 7460 2358 548 4476 69 78
Qualification 60   Fri 4/26 - 8:59 AM 1155 2095 5422 379 4338 4967 66 71
Qualification 71   Fri 4/26 - 10:25 AM 2168 1262 4338 3357 834 2626 94 89
Qualification 90   Fri 4/26 - 2:24 PM 6964 6909 4122 4476 3313 4338 75 81
Qualification 99   Fri 4/26 - 3:28 PM 2626 4338 2358 6328 1153 333 87 70
Qualification 113   Fri 4/26 - 5:11 PM 5205 3324 4145 4338 1285 341 62 84
Playoff Matches

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
21 15 30 0 66
Qualification Matches
Rank: 2 of 31
Record: 8 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Mon 3/4 - 12:54 PM 6736 1937 4338 5135 6740 7067 37 29
Qualification 8 Mon 3/4 - 2:13 PM 5554 1657 6736 4338 1580 4590 39 35
Qualification 11 Mon 3/4 - 6:46 PM 7067 6741 4338 1573 3211 5554 62 32
Qualification 17 Mon 3/4 - 4:07 PM 4757 4338 4416 1574 7554 1937 41 45
Qualification 23 Mon 3/4 - 5:03 PM 3034 2230 4338 4590 5636 5987 90 44
Qualification 30 Mon 3/4 - 6:11 PM 6168 4319 4338 6736 1577 4757 51 43
Qualification 34 Tue 3/5 - 8:28 AM 4757 1574 6740 4338 5291 5554 38 70
Qualification 39 Tue 3/5 - 9:18 AM 5747 5987 7039 1573 4338 1577 32 61
Qualification 46 Tue 3/5 - 10:22 AM 1690 3211 1657 4338 5747 3065 72 43
Qualification 50 Tue 3/5 - 11:02 AM 2230 5987 1577 1690 4338 7039 33 73
Qualification 56 Tue 3/5 - 11:58 AM 4338 7112 7554 1657 3034 4784 32 30
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2
Event Champions!


ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
22 16 20 5 63
Qualification Matches
Rank: 1 of 31
Record: 9 Wins, 1 Losses and 1 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Mon 3/11 - 1:25 PM 1577 4757 4338 1576 3211 1580 62 45
Qualification 9 Mon 3/11 - 2:04 PM 2212 6741 4338 7177 5614 5636 65 54
Qualification 15 Mon 3/11 - 3:05 PM 4744 3075 5135 4338 4586 1574 73 79
Qualification 17 Mon 3/11 - 3:24 PM 7554 4338 4661 2679 2212 5636 50 53
Qualification 22 Mon 3/11 - 4:15 PM 3075 1576 1574 7112 2679 4338 39 54
Qualification 30 Mon 3/11 - 6:07 PM 4338 5636 3211 5614 2679 5654 105 51
Qualification 36 Tue 3/12 - 8:48 AM 1577 3034 6149 1657 3388 4338 49 49
Qualification 39 Tue 3/12 - 9:17 AM 4338 4744 5614 5747 4661 1577 76 47
Qualification 42 Tue 3/12 - 9:40 AM 3075 4649 4586 3835 4338 1580 45 58
Qualification 51 Tue 3/12 - 11:30 AM 3075 4338 4416 7554 4649 4744 74 53
Qualification 57 Tue 3/12 - 12:41 PM 6149 4338 2231 4757 7112 7554 54 32
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Tue 3/12 - 2:03 PM 3075 4338 7554 1657 7177 7112 41 44
Quarterfinal 5 3075 4338 7554 1657 7177 7112 73 56
Tiebreaker 1 3075 4338 7554 1657 7177 7112 68 43
Semifinal 1 3075 4338 7554 4586 2679 1580 70 53
Semifinal 3 3075 4338 7554 4586 2679 1580 64 51
Final 1 3075 4338 7554 2212 3034 5654 34 63
Final 2 3075 4338 7554 2212 3034 5654 68 63
Final 3 3075 4338 7554 2212 3034 5654 51 60

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
57 39 90 0 186
Qualification Matches
Rank: 5 of 45
Record: 6 Wins, 2 Losses and 3 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Tue 4/2 - 5:16 PM 5654 7112 2630 1577 6738 4338 36 60
Qualification 15 Wed 4/3 - 9:40 AM 1576 4338 3388 4590 3339 3075 66 52
Qualification 20 Wed 4/3 - 11:10 AM 3034 7177 3211 4338 5554 2231 76 76
Qualification 23 Wed 4/3 - 11:36 AM 2230 5990 4586 4338 7112 7554 74 55
Qualification 35 Wed 4/3 - 1:41 PM 2630 4338 2679 6741 2212 3211 69 74
Qualification 44 Wed 4/3 - 3:07 PM 1574 5554 6104 4784 4590 4338 72 72
Qualification 48 Wed 4/3 - 3:45 PM 7845 3065 3316 4338 1657 5614 48 74
Qualification 56 Wed 4/3 - 4:59 PM 6736 4338 6104 3388 6740 2096 65 65
Qualification 67 Thu 4/4 - 9:25 AM 7039 7177 1573 4338 7845 1690 53 70
Qualification 74 Thu 4/4 - 10:22 AM 1937 4338 5135 6736 5614 2679 71 45
Qualification 77 Thu 4/4 - 10:49 AM 4744 6741 4338 1576 1573 2231 71 54
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 4
Event Champions!


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Tesla Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 18 of 68
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Thu 4/25 - 8:58 AM 1259 4939 3620 4338 3324 5618 71 69
Qualification 12   Thu 4/25 - 9:58 AM 4917 7554 346 3986 5401 4338 93 67
Qualification 29   Thu 4/25 - 1:54 PM 2576 4338 3197 1747 610 3572 81 90
Qualification 35   Thu 4/25 - 2:40 PM 2451 4909 2534 6569 4338 4590 84 92
Qualification 49   Thu 4/25 - 5:02 PM 4338 5992 7460 2358 548 4476 69 78
Qualification 60   Fri 4/26 - 8:59 AM 1155 2095 5422 379 4338 4967 66 71
Qualification 71   Fri 4/26 - 10:25 AM 2168 1262 4338 3357 834 2626 94 89
Qualification 90   Fri 4/26 - 2:24 PM 6964 6909 4122 4476 3313 4338 75 81
Qualification 99   Fri 4/26 - 3:28 PM 2626 4338 2358 6328 1153 333 87 70
Qualification 113   Fri 4/26 - 5:11 PM 5205 3324 4145 4338 1285 341 62 84
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 315
Rank: 2 of 66 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (DCMPEventWinner)

Team 4338 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #1 66
ISR District Event #3 63
FIRST Israel District Championship 186

If Team 4338 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 140
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 90
Level 3 Total Alliance Selection Points 70
Level 4 Max Alliance Selection Points 39
Level 5 Total Qualification Points 100
Level 6 Highest Match Score 105
Level 7 Second Highest Match Score 90
Level 8 Third Highest Match Score 90
Level 9 Random Sort ---