Team 7554 - Green Rockets (2019)

Marah Alguzlan High School- Mahmoud Darwish


From: Jaffa of Nazareth, HaZafon, Israel
District: FIRST Israel
Rookie Year: 2019

2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Microsoft /GreenBlitz 4590&Marah Alguzlan High School- Mahmoud Darwish


This tab displays only official event's that Team 7554 attended in 2019.
Team 7554 had a record of 15-34-1 (W-L-T) at their 4 official events (this includes a Qualification record of 10 - 31 - 1 (W-L-T) and Playoff record of 5 - 3)

ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
9 0 0 8 17
Qualification Matches
Rank: 25 of 31
Record: 4 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Mon 3/4 - 1:04 PM 4590 1657 6741 7554 1690 5987 40 54
Qualification 10 Mon 3/4 - 2:52 PM 5636 1574 5747 7554 7039 5291 30 35
Qualification 15 Mon 3/4 - 3:44 PM 6740 7554 6736 4784 1577 7067 15 46
Qualification 17 Mon 3/4 - 4:07 PM 4757 4338 4416 1574 7554 1937 41 45
Qualification 24 Mon 3/4 - 5:13 PM 4319 5747 7554 6740 3065 5554 18 32
Qualification 29 Mon 3/4 - 6:03 PM 5291 1690 2230 1657 7554 7067 78 19
Qualification 32 Mon 3/4 - 6:33 PM 7554 1580 3211 1937 4319 1690 22 55
Qualification 37 Tue 3/5 - 8:54 AM 7554 4784 4757 5987 7067 3211 14 31
Qualification 43 Tue 3/5 - 9:55 AM 5135 1580 1574 3034 1577 7554 49 38
Qualification 52 Tue 3/5 - 11:25 AM 4757 1937 4590 1573 7554 5636 45 21
Qualification 56 Tue 3/5 - 11:58 AM 4338 7112 7554 1657 3034 4784 32 30
Playoff Matches

ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
4 1 20 5 30
Qualification Matches
Rank: 31 of 31
Record: 1 Wins, 10 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Mon 3/11 - 12:52 PM 1574 7554 3388 5614 3835 4649 17 40
Qualification 7 Mon 3/11 - 1:49 PM 4649 1580 2679 7554 3075 1577 32 26
Qualification 12 Mon 3/11 - 2:34 PM 1657 2231 7554 2679 4661 1576 48 2
Qualification 17 Mon 3/11 - 3:24 PM 7554 4338 4661 2679 2212 5636 50 53
Qualification 25 Mon 3/11 - 4:45 PM 4661 7177 3835 3034 7554 5654 41 38
Qualification 27 Mon 3/11 - 5:06 PM 3034 4649 7112 7554 3835 4586 37 36
Qualification 34 Tue 3/12 - 8:25 AM 1580 5636 7554 5747 1943 1574 35 54
Qualification 41 Tue 3/12 - 9:33 AM 2212 7177 1574 6149 4416 7554 74 38
Qualification 47 Tue 3/12 - 10:44 AM 6741 7554 5614 1576 4744 1657 49 41
Qualification 51 Tue 3/12 - 11:30 AM 3075 4338 4416 7554 4649 4744 74 53
Qualification 53 Tue 3/12 - 11:57 AM 5747 1657 7554 2212 3211 3075 42 60
Qualification 57 Tue 3/12 - 12:41 PM 6149 4338 2231 4757 7112 7554 54 32
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Tue 3/12 - 2:03 PM 3075 4338 7554 1657 7177 7112 41 44
Quarterfinal 5 3075 4338 7554 1657 7177 7112 73 56
Tiebreaker 1 3075 4338 7554 1657 7177 7112 68 43
Semifinal 1 3075 4338 7554 4586 2679 1580 70 53
Semifinal 3 3075 4338 7554 4586 2679 1580 64 51
Final 1 3075 4338 7554 2212 3034 5654 34 63
Final 2 3075 4338 7554 2212 3034 5654 68 63
Final 3 3075 4338 7554 2212 3034 5654 51 60

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
12 0 0 24 36
Qualification Matches
Rank: 45 of 45
Record: 2 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Tue 4/2 - 4:43 PM 2212 4784 2679 3316 1573 7554 57 47
Qualification 12 Tue 4/2 - 6:45 PM 7554 1937 6736 4784 3211 7039 21 52
Qualification 19 Wed 4/3 - 11:00 AM 5654 3388 7554 2679 7845 1576 46 47
Qualification 23 Wed 4/3 - 11:36 AM 2230 5990 4586 4338 7112 7554 74 55
Qualification 36 Wed 4/3 - 1:50 PM 1577 2096 5654 5951 7554 5038 78 59
Qualification 42 Wed 4/3 - 2:46 PM 6741 3034 1573 3339 7554 6740 42 33
Qualification 47 Wed 4/3 - 3:34 PM 7554 1577 3034 4744 6104 1937 81 76
Qualification 58 Wed 4/3 - 5:15 PM 7554 1690 5987 5135 4744 3339 59 82
Qualification 62 Wed 4/3 - 5:52 PM 6104 5635 3316 3065 7554 2230 62 39
Qualification 72 Thu 4/4 - 10:04 AM 7177 5291 7554 3075 5951 6738 49 81
Qualification 81 Thu 4/4 - 11:23 AM 7554 5614 2630 5987 6736 5554 55 32
Playoff Matches

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Tesla Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 50 of 68
Record: 3 Wins, 5 Losses and 1 Ties - 10 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 12   Thu 4/25 - 9:58 AM 4917 7554 346 3986 5401 4338 93 67
Qualification 20   Thu 4/25 - 10:56 AM 333 3572 834 6909 379 7554 75 57
Qualification 27   Thu 4/25 - 1:37 PM 7554 548 203 2534 27 1629 83 82
Qualification 39   Thu 4/25 - 3:10 PM 3197 341 5618 7554 2626 7531 70 51
Qualification 50   Thu 4/25 - 4:38 PM 4590 4907 2177 7554 5205 610 75 75
Qualification 58   Fri 4/26 - 8:42 AM 3357 7554 1747 2451 5585 5992 69 57
Qualification 76   Fri 4/26 - 10:58 AM 1285 4476 7457 4909 4817 7554 93 64
Qualification 88   Fri 4/26 - 2:08 PM 5667 1262 3357 6574 3620 7554 76 72
Qualification 95   Fri 4/26 - 3:01 PM 229 977 7554 2168 4122 1086 56 75
Qualification 107   Fri 4/26 - 4:28 PM 610 2626 525 1259 7554 3313 99 61
Playoff Matches

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

ISR District Event #1

  March 4 to March 5, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
9 0 0 8 17
Qualification Matches
Rank: 25 of 31
Record: 4 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Mon 3/4 - 1:04 PM 4590 1657 6741 7554 1690 5987 40 54
Qualification 10 Mon 3/4 - 2:52 PM 5636 1574 5747 7554 7039 5291 30 35
Qualification 15 Mon 3/4 - 3:44 PM 6740 7554 6736 4784 1577 7067 15 46
Qualification 17 Mon 3/4 - 4:07 PM 4757 4338 4416 1574 7554 1937 41 45
Qualification 24 Mon 3/4 - 5:13 PM 4319 5747 7554 6740 3065 5554 18 32
Qualification 29 Mon 3/4 - 6:03 PM 5291 1690 2230 1657 7554 7067 78 19
Qualification 32 Mon 3/4 - 6:33 PM 7554 1580 3211 1937 4319 1690 22 55
Qualification 37 Tue 3/5 - 8:54 AM 7554 4784 4757 5987 7067 3211 14 31
Qualification 43 Tue 3/5 - 9:55 AM 5135 1580 1574 3034 1577 7554 49 38
Qualification 52 Tue 3/5 - 11:25 AM 4757 1937 4590 1573 7554 5636 45 21
Qualification 56 Tue 3/5 - 11:58 AM 4338 7112 7554 1657 3034 4784 32 30
Playoff Matches

ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
4 1 20 5 30
Qualification Matches
Rank: 31 of 31
Record: 1 Wins, 10 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Mon 3/11 - 12:52 PM 1574 7554 3388 5614 3835 4649 17 40
Qualification 7 Mon 3/11 - 1:49 PM 4649 1580 2679 7554 3075 1577 32 26
Qualification 12 Mon 3/11 - 2:34 PM 1657 2231 7554 2679 4661 1576 48 2
Qualification 17 Mon 3/11 - 3:24 PM 7554 4338 4661 2679 2212 5636 50 53
Qualification 25 Mon 3/11 - 4:45 PM 4661 7177 3835 3034 7554 5654 41 38
Qualification 27 Mon 3/11 - 5:06 PM 3034 4649 7112 7554 3835 4586 37 36
Qualification 34 Tue 3/12 - 8:25 AM 1580 5636 7554 5747 1943 1574 35 54
Qualification 41 Tue 3/12 - 9:33 AM 2212 7177 1574 6149 4416 7554 74 38
Qualification 47 Tue 3/12 - 10:44 AM 6741 7554 5614 1576 4744 1657 49 41
Qualification 51 Tue 3/12 - 11:30 AM 3075 4338 4416 7554 4649 4744 74 53
Qualification 53 Tue 3/12 - 11:57 AM 5747 1657 7554 2212 3211 3075 42 60
Qualification 57 Tue 3/12 - 12:41 PM 6149 4338 2231 4757 7112 7554 54 32
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Tue 3/12 - 2:03 PM 3075 4338 7554 1657 7177 7112 41 44
Quarterfinal 5 3075 4338 7554 1657 7177 7112 73 56
Tiebreaker 1 3075 4338 7554 1657 7177 7112 68 43
Semifinal 1 3075 4338 7554 4586 2679 1580 70 53
Semifinal 3 3075 4338 7554 4586 2679 1580 64 51
Final 1 3075 4338 7554 2212 3034 5654 34 63
Final 2 3075 4338 7554 2212 3034 5654 68 63
Final 3 3075 4338 7554 2212 3034 5654 51 60

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
12 0 0 24 36
Qualification Matches
Rank: 45 of 45
Record: 2 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Tue 4/2 - 4:43 PM 2212 4784 2679 3316 1573 7554 57 47
Qualification 12 Tue 4/2 - 6:45 PM 7554 1937 6736 4784 3211 7039 21 52
Qualification 19 Wed 4/3 - 11:00 AM 5654 3388 7554 2679 7845 1576 46 47
Qualification 23 Wed 4/3 - 11:36 AM 2230 5990 4586 4338 7112 7554 74 55
Qualification 36 Wed 4/3 - 1:50 PM 1577 2096 5654 5951 7554 5038 78 59
Qualification 42 Wed 4/3 - 2:46 PM 6741 3034 1573 3339 7554 6740 42 33
Qualification 47 Wed 4/3 - 3:34 PM 7554 1577 3034 4744 6104 1937 81 76
Qualification 58 Wed 4/3 - 5:15 PM 7554 1690 5987 5135 4744 3339 59 82
Qualification 62 Wed 4/3 - 5:52 PM 6104 5635 3316 3065 7554 2230 62 39
Qualification 72 Thu 4/4 - 10:04 AM 7177 5291 7554 3075 5951 6738 49 81
Qualification 81 Thu 4/4 - 11:23 AM 7554 5614 2630 5987 6736 5554 55 32
Playoff Matches

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Tesla Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 50 of 68
Record: 3 Wins, 5 Losses and 1 Ties - 10 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 12   Thu 4/25 - 9:58 AM 4917 7554 346 3986 5401 4338 93 67
Qualification 20   Thu 4/25 - 10:56 AM 333 3572 834 6909 379 7554 75 57
Qualification 27   Thu 4/25 - 1:37 PM 7554 548 203 2534 27 1629 83 82
Qualification 39   Thu 4/25 - 3:10 PM 3197 341 5618 7554 2626 7531 70 51
Qualification 50   Thu 4/25 - 4:38 PM 4590 4907 2177 7554 5205 610 75 75
Qualification 58   Fri 4/26 - 8:42 AM 3357 7554 1747 2451 5585 5992 69 57
Qualification 76   Fri 4/26 - 10:58 AM 1285 4476 7457 4909 4817 7554 93 64
Qualification 88   Fri 4/26 - 2:08 PM 5667 1262 3357 6574 3620 7554 76 72
Qualification 95   Fri 4/26 - 3:01 PM 229 977 7554 2168 4122 1086 56 75
Qualification 107   Fri 4/26 - 4:28 PM 610 2626 525 1259 7554 3313 99 61
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 93
Rank: 36 of 66 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (DCMPRookieAS)

Team 7554 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #1 17
ISR District Event #3 30
FIRST Israel District Championship 36
Team Age 10

If Team 7554 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 20
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 20
Level 3 Total Alliance Selection Points 1
Level 4 Max Alliance Selection Points 1
Level 5 Total Qualification Points 25
Level 6 Highest Match Score 81
Level 7 Second Highest Match Score 73
Level 8 Third Highest Match Score 70
Level 9 Random Sort ---