Team Avatar Team 3075 - Ha-Dream Team (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
Pre-Qualified: Team 3075 is Pre-Qualified for the 2019 FIRST Championship

2019 Sponsors: Hod HaSharon Municipality/Zivud & Metal Packaging/Playtica/A. Bachar Milling & Turning, /Su-Pad/Gadish/Shikun & Binui/Bnai Brith Hod HaSharon/Beiman - Cohen - Biran Design/DZ Systems/ISSI/TRADOMATICS/NSSA/SolidWorks&Hadarim High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 45 24 (53%) 19 (42%) 0 (0%)
Playoff 26 17 (65%) 10 (38%) 0
Total 71 41 (58%) 29 (41%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Israel Regional

  March 16 to March 18, 2009


FIRST Championship - Newton Division

  April 15 to April 17, 2009


Israel Regional

  March 13 to March 15, 2010


Israel Regional

  March 14 to March 16, 2011


Israel Regional

  March 5 to March 7, 2012


Israel Regional

  March 10 to March 12, 2013


Israel Regional

  March 2 to March 4, 2014


Israel Regional

  March 9 to March 12, 2015


Israel Regional

  March 8 to March 10, 2016


ISR District Event #2

  March 8 to March 9, 2017


ISR District Event #3

  March 13 to March 15, 2017


FIRST Israel District Championship

  March 28 to March 30, 2017


ISR District Event #2

  March 7 to March 8, 2018


ISR District Event #3

  March 12 to March 13, 2018


FIRST Israel District Championship

  March 27 to March 29, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston - Hopper Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


ISR District Event #2

  March 6 to March 7, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
18 16 30 5 69
Qualification Matches
Rank: 5 of 34
Record: 7 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Wed 3/6 - 1:01 PM 1954 1942 3075 5951 1943 6230 48 44
Qualification 11 Wed 3/6 - 2:05 PM 1954 3835 2231 6104 3075 2096 36 41
Qualification 13 Wed 3/6 - 2:21 PM 3075 5614 5635 3388 5038 4586 28 45
Qualification 20 Wed 3/6 - 3:33 PM 3835 3316 3075 5635 5715 2630 36 31
Qualification 25 Wed 3/6 - 4:24 PM 6736 5038 4319 2630 4586 3075 66 34
Qualification 31 Wed 3/6 - 5:26 PM 3075 3388 4319 2096 4784 3083 33 36
Qualification 35 Wed 3/6 - 6:33 PM 6104 4319 4320 3075 7079 2212 43 63
Qualification 46 Thu 3/7 - 9:46 AM 6736 3388 7845 3075 1943 4784 52 54
Qualification 50 Thu 3/7 - 10:18 AM 5038 2231 3075 1942 3339 7079 60 53
Qualification 56 Thu 3/7 - 11:15 AM 3075 3339 5951 6736 5928 5635 40 41
Qualification 58 Thu 3/7 - 11:33 AM 2212 3835 5990 4320 3075 6738 41 54
Qualification 63 Thu 3/7 - 12:22 PM 5928 3075 4744 5291 3388 1943 51 73
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Thu 3/7 - 2:05 PM 3075 3339 5990 5951 6738 1942 56 58
Quarterfinal 5 3075 3339 5990 5951 6738 1942 79 0
Tiebreaker 1 3075 3339 5990 5951 6738 1942 62 41
Semifinal 1 3075 3339 5990 5635 6736 4320 48 57
Semifinal 3 3075 3339 5990 5635 6736 4320 57 41
Tiebreaker 1 3075 3339 5990 5635 6736 4320 60 39
Final 1 3075 3339 5990 2630 3316 1573 70 26
Final 2 3075 3339 5990 2630 3316 1573 52 44

ISR District Event #3

  March 11 to March 12, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
17 16 20 0 53
Qualification Matches
Rank: 7 of 31
Record: 7 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Mon 3/11 - 1:09 PM 7112 6149 6741 5636 3034 3075 34 70
Qualification 7 Mon 3/11 - 1:49 PM 4649 1580 2679 7554 3075 1577 32 26
Qualification 15 Mon 3/11 - 3:05 PM 4744 3075 5135 4338 4586 1574 73 79
Qualification 19 Mon 3/11 - 3:45 PM 4757 1943 3034 3075 6149 5614 46 65
Qualification 22 Mon 3/11 - 4:15 PM 3075 1576 1574 7112 2679 4338 39 54
Qualification 28 Mon 3/11 - 5:16 PM 4757 3075 1657 4744 1574 4661 55 35
Qualification 35 Tue 3/12 - 8:39 AM 1576 4586 5614 7177 5654 3075 51 58
Qualification 40 Tue 3/12 - 9:25 AM 5636 2231 7112 3388 2679 3075 42 51
Qualification 42 Tue 3/12 - 9:40 AM 3075 4649 4586 3835 4338 1580 45 58
Qualification 51 Tue 3/12 - 11:30 AM 3075 4338 4416 7554 4649 4744 74 53
Qualification 53 Tue 3/12 - 11:57 AM 5747 1657 7554 2212 3211 3075 42 60
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Tue 3/12 - 2:03 PM 3075 4338 7554 1657 7177 7112 41 44
Quarterfinal 5 3075 4338 7554 1657 7177 7112 73 56
Tiebreaker 1 3075 4338 7554 1657 7177 7112 68 43
Semifinal 1 3075 4338 7554 4586 2679 1580 70 53
Semifinal 3 3075 4338 7554 4586 2679 1580 64 51
Final 1 3075 4338 7554 2212 3034 5654 34 63
Final 2 3075 4338 7554 2212 3034 5654 68 63
Final 3 3075 4338 7554 2212 3034 5654 51 60

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
54 39 90 15 198
Qualification Matches
Rank: 6 of 45
Record: 7 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Tue 4/2 - 4:52 PM 5554 3065 1690 4586 3075 1576 89 71
Qualification 15 Wed 4/3 - 9:40 AM 1576 4338 3388 4590 3339 3075 66 52
Qualification 21 Wed 4/3 - 11:18 AM 5987 1574 4744 3075 6736 3065 60 75
Qualification 27 Wed 4/3 - 12:14 PM 1573 2096 3075 1937 4590 2630 65 74
Qualification 32 Wed 4/3 - 1:08 PM 1657 3316 4784 3388 4744 3075 45 83
Qualification 39 Wed 4/3 - 2:20 PM 3075 1577 3211 5135 6738 3065 90 36
Qualification 50 Wed 4/3 - 4:04 PM 5635 4784 3075 5987 5654 2679 45 44
Qualification 60 Wed 4/3 - 5:32 PM 3075 5614 6741 7039 7112 3034 73 65
Qualification 66 Thu 4/4 - 11:57 AM 1657 3075 5038 5990 2212 5614 66 57
Qualification 72 Thu 4/4 - 10:04 AM 7177 5291 7554 3075 5951 6738 49 81
Qualification 80 Thu 4/4 - 11:13 AM 3316 3075 5990 3211 6104 7845 65 66
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4
Event Champions!


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Daly Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 55 of 68
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 12   Thu 4/25 - 9:54 AM 1418 4039 2702 3075 2614 133 91 81
Qualification 17   Thu 4/25 - 10:29 AM 2638 3075 4903 7523 1922 6016 96 39
Qualification 25   Thu 4/25 - 1:24 PM 6237 3193 4903 223 3075 2957 72 74
Qualification 37   Thu 4/25 - 2:56 PM 3075 340 1718 453 4593 2202 73 63
Qualification 46   Thu 4/25 - 3:56 PM 6016 3075 2869 1091 2062 1885 36 52
Qualification 63   Fri 4/26 - 9:28 AM 3075 3193 7417 1574 7645 2673 56 67
Qualification 69   Fri 4/26 - 10:13 AM 319 2075 4970 6088 1729 3075 92 66
Qualification 81   Fri 4/26 - 11:44 AM 558 862 3075 4728 176 4096 69 85
Qualification 95   Fri 4/26 - 3:05 PM 3641 5724 2883 4096 3075 3630 90 75
Qualification 106   Fri 4/26 - 4:22 PM 4525 7491 5740 2611 694 3075 73 82
Qualification 114   Fri 4/26 - 5:21 PM 6024 3414 3075 2619 1729 6237 75 86
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 3 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 8   4003 862 133 3075 4946 172 111 91

ISR District Event #2

  February 25 to February 27, 2020


Cobalt Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Titanium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


FIRST Israel District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 320
Rank: 1 of 66 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (PreQualified) (Pre-Qualified)

Team 3075 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #2 69
ISR District Event #3 53
FIRST Israel District Championship 198

If Team 3075 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 140
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 90
Level 3 Total Alliance Selection Points 71
Level 4 Max Alliance Selection Points 39
Level 5 Total Qualification Points 89
Level 6 Highest Match Score 90
Level 7 Second Highest Match Score 90
Level 8 Third Highest Match Score 86
Level 9 Random Sort ---