Team Avatar Team 5635 - Demacia (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: ministry of education/The City of Ness Ziona/Orbotech/ledico/argentols/Solidworks/Stratasys/Galshvav/Dantech&ben gorion&Ben Yehuda&Golda Meir

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 33 18 (55%) 15 (45%) 0 (0%)
Playoff 9 4 (44%) 5 (56%) 0
Total 42 22 (52%) 20 (48%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

ISR District Event #2

  March 6 to March 7, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
15 12 10 0 37
Qualification Matches
Rank: 11 of 34
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Wed 3/6 - 12:27 PM 4586 5291 6104 1573 5635 3083 64 32
Qualification 9 Wed 3/6 - 1:47 PM 5635 7079 6738 4319 4784 6230 52 8
Qualification 13 Wed 3/6 - 2:21 PM 3075 5614 5635 3388 5038 4586 28 45
Qualification 20 Wed 3/6 - 3:33 PM 3835 3316 3075 5635 5715 2630 36 31
Qualification 26 Wed 3/6 - 4:36 PM 1943 1573 2212 2096 5635 2231 47 65
Qualification 30 Wed 3/6 - 5:19 PM 5654 1942 6738 5635 4744 4320 49 30
Qualification 37 Wed 3/6 - 6:54 PM 6230 5635 1954 5715 6736 4744 39 51
Qualification 43 Thu 3/7 - 9:16 AM 1943 4320 2096 5635 4319 3316 47 58
Qualification 48 Thu 3/7 - 10:01 AM 3835 5951 5635 5990 6738 6104 68 50
Qualification 56 Thu 3/7 - 11:15 AM 3075 3339 5951 6736 5928 5635 40 41
Qualification 61 Thu 3/7 - 11:58 AM 4784 5635 5654 2630 7845 3083 50 41
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 3388 4784 3835 5635 6736 4320 52 48
Quarterfinal 6 3388 4784 3835 5635 6736 4320 47 53
Tiebreaker 2 3388 4784 3835 5635 6736 4320 45 48
Semifinal 1 3075 3339 5990 5635 6736 4320 48 57
Semifinal 3 3075 3339 5990 5635 6736 4320 57 41
Tiebreaker 1 3075 3339 5990 5635 6736 4320 60 39

ISR District Event #4

  March 13 to March 14, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
14 9 0 5 28
Qualification Matches
Rank: 15 of 36
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Wed 3/13 - 1:09 PM 7079 6168 2630 6149 5635 7039 58 75
Qualification 9 Wed 3/13 - 2:10 PM 5951 6230 7039 5635 5554 1942 70 68
Qualification 16 Wed 3/13 - 3:38 PM 5987 5635 3316 3083 4320 4661 62 40
Qualification 21 Wed 3/13 - 4:19 PM 3065 1954 1576 5990 5635 7079 69 57
Qualification 30 Wed 3/13 - 5:44 PM 5987 7845 5554 3065 2230 5635 45 43
Qualification 36 Wed 3/13 - 6:40 PM 6104 5635 4649 3339 3316 2230 47 85
Qualification 40 Wed 3/13 - 7:20 PM 3083 5951 5635 5715 2230 2096 68 53
Qualification 45 Thu 3/14 - 8:36 AM 5635 2679 5928 7177 7079 1937 52 56
Qualification 51 Thu 3/14 - 9:41 AM 5635 6740 7177 6104 2096 1954 73 51
Qualification 56 Thu 3/14 - 10:20 AM 5928 5038 6230 4590 2096 5635 47 62
Qualification 63 Thu 3/14 - 11:26 AM 6168 3065 6738 5635 3339 7845 64 78
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Thu 3/14 - 2:04 PM 2630 1690 4320 5635 2679 6740 59 55
Quarterfinal 5 2630 1690 4320 5635 2679 6740 60 83
Tiebreaker 1 2630 1690 4320 5635 2679 6740 62 31

FIRST Israel District Championship

  April 2 to April 4, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
39 0 0 0 39
Qualification Matches
Rank: 21 of 45
Record: 6 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Tue 4/2 - 4:30 PM 5614 3034 1574 5291 3388 5635 46 65
Qualification 14 Tue 4/2 - 7:04 PM 2096 5635 1574 5990 2231 4744 67 51
Qualification 18 Wed 4/3 - 10:53 AM 4784 2096 1690 5635 5951 5614 91 64
Qualification 28 Wed 4/3 - 12:23 PM 3339 2679 5635 7177 5554 1577 69 83
Qualification 34 Wed 4/3 - 1:26 PM 6736 5135 1573 5635 3034 5990 52 53
Qualification 38 Wed 4/3 - 2:06 PM 4590 7039 7845 4586 5635 2212 59 71
Qualification 50 Wed 4/3 - 4:04 PM 5635 4784 3075 5987 5654 2679 45 44
Qualification 55 Wed 4/3 - 4:50 PM 6738 5038 2212 3211 1937 5635 76 70
Qualification 62 Wed 4/3 - 5:52 PM 6104 5635 3316 3065 7554 2230 62 39
Qualification 69 Thu 4/4 - 9:39 AM 5635 5038 1576 4784 6104 6741 42 75
Qualification 79 Thu 4/4 - 11:06 AM 4590 5635 7112 2679 1657 1937 50 69
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 104
Rank: 31 of 66 teams in the FIRST Israel District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: No

Team 5635 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
ISR District Event #2 37
ISR District Event #4 28
FIRST Israel District Championship 39

If Team 5635 is tied with any other FIRST Israel teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 10
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 10
Level 3 Total Alliance Selection Points 21
Level 4 Max Alliance Selection Points 12
Level 5 Total Qualification Points 68
Level 6 Highest Match Score 83
Level 7 Second Highest Match Score 78
Level 8 Third Highest Match Score 75
Level 9 Random Sort ---