Team Avatar Team 3504 - Girls of Steel (2022)

North Allegheny Cyber Academy & Kiski Area High School & North Allegheny Intermediate HS & Ellis School & North Allegheny Sr High School & South Fayette Twp High School & Pittsburgh Allderdice High Sch & North Hills Senior High School & Mt Lebanon High School & Baldwin Senior High School & Shady Side Academy & Fox Chapel Area High School & Oakland Catholic High School & Pittsburgh Science & Tech Acad & Avonworth High School & Plum Senior High School & Winchester Thurston School & Pine Richland High School & Upper St Clair High School


From: Pittsburgh, Pennsylvania, USA
Rookie Year: 2011
On The Web: http://girlsofsteelrobotics.com/

2022 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2022 Sponsors: Field Robotics Center, Carnegie Mellon University/American Eagle Outfitters & Shady Side Academy & Baldwin Senior High School & Canon-Mcmillan High School & Mt Lebanon High School & North Hills Senior High School & Pittsburgh Allderdice High Sch & South Fayette Twp High School & North Allegheny Sr High School & Ellis School & North Allegheny Intermediate HS & Kiski Area High School & North Catholic High School & Seneca Valley High School & North Allegheny Cyber Academy & Fox Chapel Area High School & Oakland Catholic High School & Pittsburgh Science & Tech Acad & Avonworth High School & Plum Senior High School & Winchester Thurston School & Pine Richland High School & Upper St Clair High School & Penn Hills Senior High School & Home School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 30 14 (47%) 16 (53%) 0 (0%)
Playoff 2 0 (0%) 2 (100%) 0
Total 32 14 (44%) 18 (56%) 0 (0%)

Team 3504's 2022 Awards
Award Event
Regional Chairman's Award
     FIRST Championship Qualifying Award
Buckeye Regional
Regional Engineering Inspiration Award
     FIRST Championship Qualifying Award
Greater Pittsburgh Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Greater Pittsburgh Regional

  March 16 to March 19, 2022

Qualification Matches
Rank: 40 of 47
Record: 3 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4   Fri 3/18 - 9:36 AM 3504 695 6834 3260 291 4085 42 53
Qualification 13   Fri 3/18 - 11:04 AM 1787 3954 144 156 3504 5492 89 35
Qualification 18   Fri 3/18 - 11:50 AM 695 554 144 2641 3504 4547 46 20
Qualification 26   Fri 3/18 - 1:59 PM 3539 4467 3504 5492 4991 117 72 33
Qualification 36   Fri 3/18 - 3:11 PM 2051 3504 1708 7460 3201 4467 39 60
Qualification 45 Fri 3/18 - 4:22 PM 6834 7274 325 3504 5842 8027 49 39
Qualification 54   Fri 3/18 - 5:22 PM 3504 4991 6032 1708 2614 5740 26 68
Qualification 60   Fri 3/18 - 6:04 PM 4150 3504 7515 3814 7165 378 69 54
Qualification 65   Sat 3/19 - 9:06 AM 4027 1511 27 3504 144 3814 99 62
Qualification 78   Sat 3/19 - 10:51 AM 2053 554 3504 2252 5842 2614 52 92
Qualification 85   Sat 3/19 - 11:49 AM 379 120 4050 2656 302 3504 44 54
Playoff Matches

Buckeye Regional

  March 23 to March 26, 2022

Qualification Matches
Rank: 19 of 59
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10   Fri 3/25 - 10:22 AM 1038 48 7165 191 6355 3504 41 61
Qualification 17   Fri 3/25 - 11:13 AM 1308 3504 379 5811 677 4028 55 57
Qualification 29   Fri 3/25 - 1:49 PM 4145 3504 2399 1317 1405 8222 38 44
Qualification 36   Fri 3/25 - 2:48 PM 2632 1559 3504 8145 7885 8718 51 20
Qualification 43   Fri 3/25 - 3:47 PM 578 6964 4601 3504 8718 48 27 48
Qualification 50   Fri 3/25 - 4:34 PM 3504 3484 5811 3015 4930 3193 38 100
Qualification 63   Sat 3/26 - 9:02 AM 4121 4119 2228 8243 3504 3324 42 48
Qualification 70   Sat 3/26 - 9:48 AM 1507 4119 3504 3173 120 6936 63 61
Qualification 81   Sat 3/26 - 11:26 AM 8713 8140 378 3504 578 3003 26 78
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3   3173 4028 128 1559 1317 3504 81 42
Quarterfinal 7   3173 4028 128 1559 1317 3504 100 72

FIRST Championship - FIRST Robotics Competition

  April 20 to April 23, 2022


FIRST Championship - FIRST Robotics Competition - Galileo Division

  April 20 to April 23, 2022

Qualification Matches
Rank: 55 of 76
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6   Thu 4/21 - 9:18 AM 1918 3504 857 8841 8122 4415 78 107
Qualification 18   Thu 4/21 - 10:43 AM 3504 1023 6413 5089 254 3175 56 131
Qualification 31   Thu 4/21 - 1:39 PM 2687 2960 3476 3504 4786 4329 99 103
Qualification 40   Thu 4/21 - 2:41 PM 3256 4786 1918 2481 86 3504 71 130
Qualification 55   Thu 4/21 - 4:36 PM 1868 401 3504 5086 2438 8573 102 65
Qualification 73   Fri 4/22 - 9:02 AM 2506 6672 1745 5114 3504 8590 84 106
Qualification 88   Fri 4/22 - 10:51 AM 1828 1756 3970 316 3459 3504 125 103
Qualification 96   Fri 4/22 - 1:00 PM 4381 498 3504 2147 1816 1477 40 105
Qualification 113   Fri 4/22 - 3:04 PM 5705 3504 5724 5612 2556 1619 42 73
Qualification 125   Fri 4/22 - 4:28 PM 118 846 5422 3504 2586 1619 64 108
Playoff Matches

WVRoX 2022

  August 5 to August 6, 2022

Qualification Matches
Rank: 21 of 24
Record: 8 Wins, 18 Losses and 0 Ties - 26 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Fri 8/5 - 12:18 PM 456 686 3504 2614 9999 3538 46 95
Qualification 8 Fri 8/5 - 1:03 PM 4467 48 456 3504 7515 117 78 22
Qualification 11 Fri 8/5 - 1:31 PM 456 4467 117 48 7515 3504 71 44
Qualification 16 Fri 8/5 - 2:18 PM 2656 3504 3492 9985 2051 9999 12 20
Qualification 19 Fri 8/5 - 2:46 PM 3504 117 2614 2656 3260 9985 47 19
Qualification 22 Fri 8/5 - 3:13 PM 3504 9985 2363 5740 7515 3538 67 105
Qualification 25 Fri 8/5 - 4:48 PM 3538 3492 3504 5740 4265 7515 8 32
Qualification 30 Fri 8/5 - 5:38 PM 3504 2656 346 9985 3940 1732 38 115
Qualification 35 Fri 8/5 - 6:24 PM 2051 3260 3504 9985 48 2614 35 60
Qualification 39 Fri 8/5 - 7:03 PM 686 9999 117 4991 3504 5740 48 80
Qualification 42 Fri 8/5 - 8:15 PM 2614 7515 2051 4265 3504 3940 41 56
Qualification 46 Fri 8/5 - 8:52 PM 325 3538 5811 3260 3504 117 62 24
Qualification 50 Fri 8/5 - 9:26 PM 3504 9999 3538 5740 117 5811 77 56
Qualification 53 Fri 8/5 - 9:58 PM 3260 325 3504 7515 3940 686 16 58
Qualification 60 Fri 8/5 - 11:01 PM 4991 4467 1732 346 3504 5740 112 67
Qualification 63 Fri 8/5 - 11:29 PM 3504 4991 2363 346 325 456 56 30
Qualification 67 Sat 8/6 - 12:03 AM 3504 1732 2051 3538 2363 4467 105 112
Qualification 72 Sat 8/6 - 1:27 AM 2051 3504 4467 456 2363 4265 41 100
Qualification 75 Sat 8/6 - 1:57 AM 2051 4265 117 3492 3504 2363 228 66
Qualification 78 Sat 8/6 - 2:22 AM 2656 4265 3504 686 2363 346 52 99
Qualification 81 Sat 8/6 - 2:47 AM 9999 3504 4265 686 1732 346 79 99
Qualification 85 Sat 8/6 - 3:18 AM 3260 9999 346 48 4467 3504 24 91
Qualification 91 Sat 8/6 - 4:52 AM 325 4991 48 3504 5811 3940 74 62
Qualification 94 Sat 8/6 - 5:16 AM 5811 2656 4991 48 5740 3504 35 82
Qualification 97 Sat 8/6 - 5:40 AM 686 4991 3504 48 2363 2656 45 87
Qualification 102 Sat 8/6 - 6:21 AM 3504 1732 3940 3260 3492 5811 115 22
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 2614 3940 3504 9999 4467 456 98 60
Quarterfinal 7 2614 3940 3504 9999 4467 456 97 62
Semifinal 2 2614 3940 3504 48 2363 2656 118 80
Semifinal 4 2614 3940 3504 48 2363 2656 116 81
Final 1 3538 1732 3260 2614 3940 3504 154 107
Final 2 3538 1732 3260 2614 3940 3504 133 106