Team 2811 - StormBots (2017)


2017 Robot: StormBot IV
2017 Home Championship: FIRST Championship - Houston
2017 Sponsors: US Digital/The Boeing Company/Washington State OSPI/Vancouver Public Schools/Protech/Robert Considine/Hewlett Packard Company/ConMet/USNR/Olympus Controls/Vancouver Bolt & Skyview High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 48 27 (56%) 21 (44%) 0 (0%)
Playoff 10 3 (30%) 7 (70%) 0
Total 58 30 (52%) 28 (48%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Oregon Regional

  March 4 to March 6, 2009


Autodesk Oregon Regional

  March 3 to March 5, 2010


Seattle Olympic Regional

  March 17 to March 19, 2011


Autodesk Oregon Regional

  March 24 to March 26, 2011


Autodesk Oregon Regional

  March 7 to March 9, 2012


Seattle Olympic Regional

  March 23 to March 25, 2012


Autodesk Oregon Regional

  March 8 to March 10, 2013


Central Washington Regional

  March 22 to March 24, 2013


PNW FIRST Robotics Oregon City District Event

  March 6 to March 8, 2014


PNW FIRST Robotics Wilsonville District Event

  March 20 to March 22, 2014


PNW FIRST Robotics Oregon State University District Event

  April 3 to April 5, 2014


Autodesk PNW FRC Championship

  April 9 to April 11, 2014


PNW District - Oregon City Event

  February 26 to February 28, 2015


PNW District - Mount Vernon Event

  March 13 to March 15, 2015


PNW District - Philomath Event

  March 26 to March 28, 2015


PNW District - Wilsonville Event

  March 10 to March 12, 2016


PNW District - Philomath Event

  March 24 to March 26, 2016


PNW District - Clackamas Academy of Industrial Science Event

  March 31 to April 2, 2016


Pacific Northwest District Championship sponsored by Autodesk

  April 6 to April 9, 2016


PNW District - Wilsonville Event

  March 9 to March 11, 2017

Alliance
Selection
Awards Event
Total
14 9 0 5 28
Qualification Matches
Rank: 16 of 40
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Fri 3/10 - 11:18 AM 3674 847 4060 2411 5085 2811 145 91
Qualification 12 Fri 3/10 - 12:53 PM 997 5198 2811 6437 957 4051 95 150
Qualification 20 Fri 3/10 - 2:54 PM 753 4110 3673 2811 568 1540 118 157
Qualification 26 Fri 3/10 - 3:47 PM 2811 1425 957 6443 2635 2521 185 97
Qualification 34 Fri 3/10 - 4:56 PM 6465 2550 3024 2471 6443 2811 95 90
Qualification 38 Fri 3/10 - 5:32 PM 2811 6437 6343 4488 1540 1425 128 201
Qualification 43 Fri 3/10 - 6:22 PM 2411 955 4057 2811 2635 3024 131 153
Qualification 53 Fri 3/10 - 7:48 PM 6445 847 2811 3574 1359 1432 135 165
Qualification 56 Fri 3/10 - 8:12 PM 4057 2811 5977 955 4051 6343 225 195
Qualification 62 Sat 3/11 - 9:09 AM 6437 2411 2733 3711 2811 6456 45 192
Qualification 72 Sat 3/11 - 10:22 AM 955 2811 1432 568 2990 3673 275 165
Qualification 78 Sat 3/11 - 11:11 AM 4043 5198 3574 2733 2811 4110 145 190
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 3/11 - 1:29 PM 5198 2550 2990 2811 1432 4043 245 154
Quarterfinal 5 5198 2550 2990 2811 1432 4043 330 277

PNW District - Clackamas Academy of Industrial Science Event

  March 23 to March 25, 2017

Alliance
Selection
Awards Event
Total
18 12 10 10 50
Qualification Matches
Rank: 6 of 36
Record: 8 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Fri 3/24 - 11:08 AM 2811 5198 3674 6442 2521 4127 305 110
Qualification 11 Fri 3/24 - 12:30 PM 2811 4132 4488 5085 3673 5468 248 165
Qualification 15 Fri 3/24 - 2:00 PM 6442 6456 4043 4127 2811 2990 165 223
Qualification 22 Fri 3/24 - 2:52 PM 2550 957 5085 997 2811 847 235 299
Qualification 27 Fri 3/24 - 3:32 PM 6696 3674 4132 2811 4043 2521 210 198
Qualification 32 Fri 3/24 - 4:16 PM 2811 6445 1510 955 4132 2002 250 145
Qualification 37 Fri 3/24 - 5:03 PM 1510 3131 1540 2811 5970 2898 140 285
Qualification 44 Fri 3/24 - 6:03 PM 4110 4488 5468 2811 955 3131 293 192
Qualification 54 Fri 3/24 - 7:22 PM 6442 2811 4662 753 1425 6696 190 289
Qualification 59 Sat 3/25 - 9:26 AM 5468 4057 2811 4692 5198 2990 305 244
Qualification 65 Sat 3/25 - 10:15 AM 2811 1571 4051 3674 997 4057 196 320
Qualification 72 Sat 3/25 - 11:06 AM 5085 1425 2811 2374 4127 4051 339 230
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 4692 997 2990 955 2811 5085 235 318
Quarterfinal 6 4692 997 2990 955 2811 5085 330 243
Tiebreaker 2 4692 997 2990 955 2811 5085 257 312
Semifinal 1 6445 1425 4488 955 2811 5085 316 333
Semifinal 3 6445 1425 4488 955 2811 5085 357 261
Tiebreaker 1 6445 1425 4488 955 2811 5085 316 290

PNW District - Lake Oswego Event

  March 30 to April 1, 2017

Qualification Matches
Rank: 11 of 30
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Fri 3/31 - 11:27 AM 2898 2811 2374 5450 6465 6437 180 195
Qualification 6 Fri 3/31 - 11:43 AM 2733 1359 2374 2811 2411 1432 115 290
Qualification 15 Fri 3/31 - 2:00 PM 2811 5977 4662 2002 3131 2898 259 185
Qualification 17 Fri 3/31 - 2:16 PM 2811 6696 1571 5970 2002 3024 245 305
Qualification 25 Fri 3/31 - 3:15 PM 2915 5450 2811 5975 2374 6443 310 200
Qualification 30 Fri 3/31 - 4:02 PM 2811 6437 3812 6343 5970 5977 145 250
Qualification 34 Fri 3/31 - 4:36 PM 5970 2811 3636 3131 2733 4692 266 195
Qualification 36 Fri 3/31 - 4:53 PM 4127 5975 5450 1510 2811 3131 140 236
Qualification 41 Fri 3/31 - 5:34 PM 5970 2471 2898 1359 2811 2733 339 268
Qualification 47 Fri 3/31 - 6:30 PM 1432 1510 5450 2811 6443 2471 250 236
Qualification 51 Sat 4/1 - 9:42 AM 4692 5450 2811 5977 2898 1571 280 240
Qualification 60 Sat 4/1 - 10:48 AM 2374 3024 3812 2635 5975 2811 295 230
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 6465 5450 2811 2635 6343 5977 194 300
Quarterfinal 8 6465 5450 2811 2635 6343 5977 236 300

Pacific Northwest District Championship

  April 5 to April 8, 2017

Alliance
Selection
Awards Event
Total
36 0 0 0 36
Qualification Matches
Rank: 34 of 64
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Thu 4/6 - 2:28 PM 4131 4061 2147 2811 1425 997 250 355
Qualification 12 Thu 4/6 - 6:53 PM 4450 2471 2980 957 2811 5920 266 282
Qualification 25 Thu 4/6 - 5:33 PM 1294 5198 3663 2910 5970 2811 320 243
Qualification 40 Fri 4/7 - 9:51 AM 5975 1318 2811 3711 2374 2557 185 262
Qualification 45 Fri 4/7 - 10:36 AM 492 5468 4915 2811 5827 2147 285 347
Qualification 58 Fri 4/7 - 12:05 PM 2811 3663 3393 6445 1540 2907 289 309
Qualification 66 Fri 4/7 - 1:50 PM 753 2811 3238 5803 6350 2046 237 232
Qualification 77 Fri 4/7 - 3:20 PM 1778 2811 1540 1595 3693 4125 277 305
Qualification 95 Fri 4/7 - 5:26 PM 5450 2928 2811 4450 4173 2521 355 199
Qualification 103 Fri 4/7 - 6:16 PM 4131 2811 5588 948 5085 488 330 281
Qualification 113 Sat 4/8 - 10:19 AM 4488 2910 3223 3219 4469 2811 353 306
Qualification 121 Sat 4/8 - 11:15 AM 4495 4513 3024 955 4450 2811 275 255
Playoff Matches

PNW District Clackamas Academy Event

  March 1 to March 3, 2018


PNW District SunDome Event

  March 15 to March 17, 2018


PNW District Lake Oswego Event

  March 29 to March 31, 2018


Pacific Northwest District Championship

  April 4 to April 7, 2018


FIRST Championship - Houston - Carver Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


PNW District Wilsonville Event

  March 7 to March 9, 2019


PNW District SunDome Event

  March 14 to March 16, 2019


PNW District Lake Oswego Event

  March 28 to March 30, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Carver Subdivision

  April 17 to April 20, 2019


PNW District Clackamas Academy Event

  February 27 to February 29, 2020


PNW District West Valley Event

  March 5 to March 7, 2020


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


Manganese Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Hydrogen Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Bromine Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Pacific Northwest District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 114
Rank: 46 of 155 teams in the Pacific Northwest District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: No

Team 2811 had the following district points activities in the 2017 season:
Event/Activity Total
PNW District - Wilsonville Event 28
PNW District - Clackamas Academy of Industrial Science Event 50
Pacific Northwest District Championship 36

If Team 2811 is tied with any other Pacific Northwest teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 10
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 10
Level 3 Total Alliance Selection Points 21
Level 4 Max Alliance Selection Points 12
Level 5 Total Qualification Points 68
Level 6 Highest Match Score 355
Level 7 Second Highest Match Score 355
Level 8 Third Highest Match Score 347
Level 9 Random Sort ---

Peak Performance

  September 23 to September 23, 2017

Qualification Matches
Rank: 20 of 28
Record: 2 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 6 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 9/23 - 8:48 AM 4681 6343 948 4131 2811 1778 235 230
Qualification 7 Sat 9/23 - 9:44 AM 2811 1318 4077 2910 1294 2522 285 260
Qualification 14 Sat 9/23 - 10:46 AM 2930 3238 2811 4692 2990 2976 210 205
Qualification 17 Sat 9/23 - 11:38 AM 2990 2811 2907 1318 4450 4469 255 292
Qualification 24 Sat 9/23 - 12:35 PM 5803 2907 1778 2811 2910 2471 295 258
Qualification 27 Sat 9/23 - 12:59 PM 4131 5827 2930 2811 4692 4469 240 145
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 2811 360 2557 1778 4450 1294 285 305
Quarterfinal 6 2811 360 2557 1778 4450 1294 270 310

Peak Performance

  September 8 to September 8, 2018


Peak Performance

  September 14 to September 14, 2019


Oregon Girls' Generation

  October 5 to October 5, 2019