Team Avatar Team 228 - GUS Robotics (2019)


2019 Robot: Copperurnigus
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: United Technologies/Trail of Terror/Meriden Board of Education/Mountain View Power Eqiupment/Micro Insert Inc./R&D Precision/The Meriden Foundation/Companion Industries/Hobson Motzer/Component Engineers &Francis T. Maloney High School&Orville H. Platt High School&H. C. Wilcox Technical High School&Mark T. Sheehan High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 48 27 (56%) 21 (44%) 0 (0%)
Playoff 9 2 (22%) 7 (78%) 0
Total 57 29 (51%) 28 (49%) 0 (0%)

Team 228's 2019 Awards

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

National Championship

  April 22 to April 24, 1999


UTC New England Regional

  March 30 to April 1, 2000


National Championship

  April 6 to April 8, 2000


National Championship

  April 5 to April 7, 2001


UTC New England Regional

  April 4 to April 6, 2002


The Championship Event

  April 25 to April 27, 2002


New Jersey Regional

  March 4 to March 6, 2004


UTC New England Regional

  March 18 to March 20, 2004


UTC New England Regional

  March 9 to March 11, 2006


Championship - Curie

  April 27 to April 29, 2006


UTC Connecticut Regional

  March 14 to March 16, 2007


Connecticut Regional

  March 12 to March 14, 2008


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 17 to April 19, 2008


Connecticut Regional

  March 25 to March 27, 2009


FIRST Championship - Newton Division

  April 15 to April 17, 2009


WPI Regional

  March 10 to March 12, 2010


Northeast Utilities FIRST Connecticut Regional

  March 31 to April 2, 2010


FIRST Championship - Galileo Division

  April 13 to April 15, 2010


WPI Regional

  March 10 to March 12, 2011


FIRST Championship - Newton Division

  April 28 to April 30, 2011


WPI Regional

  March 9 to March 11, 2012


Northeast Utilities FIRST Connecticut Regional

  March 30 to April 1, 2012


WPI Regional

  March 6 to March 8, 2013


Connecticut Regional sponsored by UTC

  March 27 to March 29, 2013


Groton District Event

  March 7 to March 9, 2014


Hartford District Event

  March 28 to March 30, 2014


New England FRC Region Championship

  April 9 to April 11, 2014


FIRST Championship - Galileo Division

  April 23 to April 25, 2014


NE District - Waterbury Event

  February 27 to March 1, 2015


NE District - Hartford Event

  March 27 to March 29, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Curie Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


NE District - Waterbury Event

  March 4 to March 6, 2016


NE District - Rhode Island Event

  March 24 to March 26, 2016


New England District Championship

  April 13 to April 16, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Carver Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


NE District - Waterbury Event

  March 3 to March 5, 2017


NE District - Hartford Event

  March 31 to April 2, 2017


NE District Waterbury Event

  March 9 to March 11, 2018


NE District Southern CT Event

  March 16 to March 18, 2018


Sacramento Regional

  March 21 to March 24, 2018


NE District Waterbury Event

  March 8 to March 10, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
14 12 0 0 26
Qualification Matches
Rank: 16 of 41
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 3/9 - 11:39 AM 3182 237 228 236 1991 3464 22 45
Qualification 10 Sat 3/9 - 12:43 PM 5746 228 236 571 839 1099 37 48
Qualification 20 Sat 3/9 - 2:28 PM 228 6723 4557 4097 3314 5142 51 34
Qualification 27 Sat 3/9 - 3:39 PM 1991 4097 228 178 2170 571 38 23
Qualification 33 Sat 3/9 - 4:39 PM 4653 3461 228 177 5856 999 35 58
Qualification 36 Sat 3/9 - 5:01 PM 175 4557 7760 571 228 3654 56 69
Qualification 47 Sat 3/9 - 6:30 PM 558 228 1676 2064 236 181 73 60
Qualification 51 Sat 3/9 - 6:58 PM 228 2836 716 175 6346 6723 51 47
Qualification 62 Sun 3/10 - 10:26 AM 3461 177 1124 176 228 5686 58 70
Qualification 69 Sun 3/10 - 11:20 AM 3654 3182 5686 228 4055 5856 43 49
Qualification 72 Sun 3/10 - 11:48 AM 176 3654 2067 228 1099 3525 59 48
Qualification 77 Sun 3/10 - 12:23 PM 2067 3525 4572 839 7760 228 46 41
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 237 716 2067 228 1991 1071 77 75
Quarterfinal 6 237 716 2067 228 1991 1071 63 52

NE District Western NE Event

  March 22 to March 24, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
18 13 10 0 41
Qualification Matches
Rank: 5 of 30
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 3/23 - 11:01 AM 228 4557 7462 195 230 1099 37 77
Qualification 7 Sat 3/23 - 12:04 PM 228 178 2064 7127 155 195 82 40
Qualification 11 Sat 3/23 - 12:35 PM 1071 6723 7407 195 228 176 41 99
Qualification 16 Sat 3/23 - 2:13 PM 178 3461 839 1071 230 228 52 88
Qualification 24 Sat 3/23 - 3:16 PM 7153 2064 1099 4055 228 3634 49 46
Qualification 28 Sat 3/23 - 3:45 PM 3654 3555 230 1027 839 228 63 45
Qualification 34 Sat 3/23 - 4:33 PM 7694 228 181 1699 1027 3461 67 58
Qualification 38 Sat 3/23 - 5:06 PM 1699 1071 3464 228 7153 6723 55 35
Qualification 41 Sat 3/23 - 5:35 PM 181 1699 2370 3464 571 228 38 65
Qualification 50 Sun 3/24 - 9:37 AM 228 3654 3461 2370 3634 230 74 63
Qualification 55 Sun 3/24 - 10:28 AM 4557 1027 1099 3555 228 7869 72 57
Qualification 59 Sun 3/24 - 10:59 AM 7407 155 228 839 3634 6723 74 50
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 1071 228 6723 181 3654 4055 74 74
Quarterfinal 6 1071 228 6723 181 3654 4055 77 62
Tiebreaker 2 1071 228 6723 181 3654 4055 73 59
Semifinal 1 195 176 6328 1071 228 6723 79 74
Semifinal 3 195 176 6328 1071 228 6723 81 76

NE District Hartford Event

  April 5 to April 7, 2019

Qualification Matches
Rank: 11 of 38
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 4/6 - 11:18 AM 228 4572 3555 2785 6762 7407 52 54
Qualification 11 Sat 4/6 - 12:40 PM 236 195 228 3182 175 5686 63 48
Qualification 14 Sat 4/6 - 12:59 PM 5686 228 2836 4572 213 6333 65 36
Qualification 22 Sat 4/6 - 2:55 PM 3146 7869 230 7694 228 1124 63 45
Qualification 32 Sat 4/6 - 4:13 PM 5142 1124 1699 3719 6346 228 45 58
Qualification 35 Sat 4/6 - 4:42 PM 5686 7127 7153 230 228 3182 55 71
Qualification 43 Sat 4/6 - 5:42 PM 236 558 4572 5142 999 228 57 72
Qualification 50 Sat 4/6 - 6:42 PM 195 177 1991 228 2170 5746 96 58
Qualification 55 Sun 4/7 - 9:23 AM 175 213 228 3182 181 2170 59 66
Qualification 58 Sun 4/7 - 9:44 AM 228 6762 7869 181 2067 999 48 76
Qualification 65 Sun 4/7 - 10:36 AM 228 181 1699 3634 5856 5746 49 29
Qualification 75 Sun 4/7 - 12:10 PM 6811 5856 2170 3146 228 558 41 66
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 228 2836 5856 2067 7127 999 62 70
Quarterfinal 6 228 2836 5856 2067 7127 999 55 69

New England District Championship

  April 10 to April 13, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
42 0 0 0 42
Qualification Matches
Rank: 24 of 64
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Thu 4/11 - 2:08 PM 58 228 133 1735 509 4909 85 64
Qualification 16 Thu 4/11 - 3:40 PM 228 176 237 1721 3467 166 93 55
Qualification 29 Thu 4/11 - 5:27 PM 7438 3555 4761 230 228 125 54 84
Qualification 37 Thu 4/11 - 6:29 PM 125 5813 238 7869 228 1277 84 65
Qualification 46 Fri 4/12 - 9:58 AM 2168 1058 228 1922 7416 3958 95 69
Qualification 63 Fri 4/12 - 11:55 AM 716 69 228 1058 237 3146 65 93
Qualification 72 Fri 4/12 - 1:44 PM 4761 228 501 1153 6691 69 66 86
Qualification 78 Fri 4/12 - 2:30 PM 1768 2067 6329 172 3236 228 83 85
Qualification 90 Fri 4/12 - 4:07 PM 228 1071 3555 5422 4311 2370 76 80
Qualification 99 Fri 4/12 - 5:12 PM 1729 177 95 228 2067 173 62 57
Qualification 109 Sat 4/13 - 9:21 AM 2168 319 7127 228 195 1735 98 88
Qualification 128 Sat 4/13 - 11:34 AM 172 1519 4041 5687 558 228 84 89
Playoff Matches

NE District Waterbury Event

  March 6 to March 8, 2020


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Calcium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


NE FIRST District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 109
Rank: 48 of 203 teams in the New England District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: No

Team 228 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
NE District Waterbury Event 26
NE District Western NE Event 41
New England District Championship 42

If Team 228 is tied with any other New England teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 10
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 10
Level 3 Total Alliance Selection Points 25
Level 4 Max Alliance Selection Points 13
Level 5 Total Qualification Points 74
Level 6 Highest Match Score 99
Level 7 Second Highest Match Score 95
Level 8 Third Highest Match Score 93
Level 9 Random Sort ---

BattleCry 18

  May 19 to May 21, 2017


BattleCry 19

  May 18 to May 20, 2018


BattleCry 20

  June 8 to June 9, 2019

Qualification Matches
Rank: 51 of 54
Record: 2 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 6/8 - 10:55 AM 2084 1991 2262 694 157 228 38 57
Qualification 15 Sat 6/8 - 12:37 PM 6401 228 7153 1721 1729 4176 29 31
Qualification 27 Sat 6/8 - 3:03 PM 555 228 2877 4048 126 5421 40 62
Qualification 34 Sat 6/8 - 3:56 PM 1735 4041 3719 121 228 3323 47 42
Qualification 39 Sat 6/8 - 4:41 PM 228 1100 4564 501 5687 181 59 79
Qualification 48 Sat 6/8 - 5:48 PM 7407 4909 7462 228 1729 4048 56 71
Qualification 60 Sun 6/9 - 9:15 AM 2084 166 228 1474 3467 190 36 66
Qualification 70 Sun 6/9 - 10:25 AM 138 3467 228 5813 6328 7127 53 64
Playoff Matches