Team Avatar Team 703 - Team Phoenix (2019)


This tab displays only official event's that Team 703 attended in 2019.
Team 703 had a record of 13-18-0 (W-L-T) at their 2 official events (this includes a Qualification record of 11 - 13 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 2 - 5)

FIM District Gibraltar Event

  February 28 to March 2, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
10 9 0 5 24
Qualification Matches
Rank: 28 of 40
Record: 4 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 3/1 - 12:49 PM 4384 7196 548 1023 3641 703 40 58
Qualification 10 Fri 3/1 - 2:40 PM 5067 5263 1528 703 815 5853 41 32
Qualification 16 Fri 3/1 - 3:50 PM 6081 703 7856 1481 3641 5853 30 44
Qualification 26 Fri 3/1 - 5:27 PM 703 1528 4384 3655 6570 6029 12 60
Qualification 29 Fri 3/1 - 6:01 PM 703 1701 4568 3536 7807 5901 35 66
Qualification 35 Fri 3/1 - 7:04 PM 5498 7789 703 6528 7788 4568 47 54
Qualification 41 Sat 3/2 - 9:00 AM 4840 5901 703 1528 4568 5197 24 36
Qualification 51 Sat 3/2 - 10:10 AM 4838 815 280 6528 2620 703 31 58
Qualification 54 Sat 3/2 - 10:37 AM 6570 703 7788 7856 4840 2620 39 24
Qualification 66 Sat 3/2 - 12:26 PM 3547 703 1718 3641 3604 5090 74 60
Qualification 73 Sat 3/2 - 1:29 PM 6570 7143 1718 7807 703 6190 63 37
Qualification 77 Sat 3/2 - 2:00 PM 5853 1250 3547 703 280 5197 73 39
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 3/2 - 3:56 PM 1718 1023 6081 703 7807 815 68 43
Quarterfinal 5 1718 1023 6081 703 7807 815 86 63

FIM District Alpena Event #2

  March 28 to March 30, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
15 14 10 0 39
Qualification Matches
Rank: 12 of 36
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Fri 3/29 - 11:14 AM 5612 5505 703 6557 4381 5203 56 55
Qualification 9 Fri 3/29 - 12:06 PM 4381 7084 5216 3538 107 703 59 84
Qualification 17 Fri 3/29 - 1:51 PM 5702 703 7823 107 7861 3617 59 46
Qualification 24 Fri 3/29 - 2:50 PM 5661 7827 3538 7826 703 2834 72 50
Qualification 30 Fri 3/29 - 3:33 PM 7826 4384 5530 3617 703 7084 45 44
Qualification 35 Fri 3/29 - 4:17 PM 5114 5535 703 904 3617 5505 36 73
Qualification 42 Fri 3/29 - 5:23 PM 4835 7768 703 3538 4384 7172 40 64
Qualification 45 Fri 3/29 - 5:45 PM 703 4384 33 5150 5530 4381 70 47
Qualification 49 Fri 3/29 - 6:12 PM 7751 6077 4384 5216 703 5067 44 81
Qualification 55 Fri 3/29 - 7:03 PM 7172 7823 7751 703 6557 6077 39 59
Qualification 66 Sat 3/30 - 11:06 AM 5230 4375 1701 703 904 5530 51 80
Qualification 71 Sat 3/30 - 11:43 AM 703 1701 4381 2834 5239 5067 62 65
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 703 5530 5535 4381 5067 5203 66 89
Quarterfinal 8 703 5530 5535 4381 5067 5203 81 67
Tiebreaker 4 703 5530 5535 4381 5067 5203 80 59
Semifinal 2 107 5505 7823 703 5530 5535 71 60
Semifinal 4 107 5505 7823 703 5530 5535 73 57

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

FIM District Gibraltar Event

  February 28 to March 2, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
10 9 0 5 24
Qualification Matches
Rank: 28 of 40
Record: 4 Wins, 8 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 3/1 - 12:49 PM 4384 7196 548 1023 3641 703 40 58
Qualification 10 Fri 3/1 - 2:40 PM 5067 5263 1528 703 815 5853 41 32
Qualification 16 Fri 3/1 - 3:50 PM 6081 703 7856 1481 3641 5853 30 44
Qualification 26 Fri 3/1 - 5:27 PM 703 1528 4384 3655 6570 6029 12 60
Qualification 29 Fri 3/1 - 6:01 PM 703 1701 4568 3536 7807 5901 35 66
Qualification 35 Fri 3/1 - 7:04 PM 5498 7789 703 6528 7788 4568 47 54
Qualification 41 Sat 3/2 - 9:00 AM 4840 5901 703 1528 4568 5197 24 36
Qualification 51 Sat 3/2 - 10:10 AM 4838 815 280 6528 2620 703 31 58
Qualification 54 Sat 3/2 - 10:37 AM 6570 703 7788 7856 4840 2620 39 24
Qualification 66 Sat 3/2 - 12:26 PM 3547 703 1718 3641 3604 5090 74 60
Qualification 73 Sat 3/2 - 1:29 PM 6570 7143 1718 7807 703 6190 63 37
Qualification 77 Sat 3/2 - 2:00 PM 5853 1250 3547 703 280 5197 73 39
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 3/2 - 3:56 PM 1718 1023 6081 703 7807 815 68 43
Quarterfinal 5 1718 1023 6081 703 7807 815 86 63

FIM District Alpena Event #2

  March 28 to March 30, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
15 14 10 0 39
Qualification Matches
Rank: 12 of 36
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Fri 3/29 - 11:14 AM 5612 5505 703 6557 4381 5203 56 55
Qualification 9 Fri 3/29 - 12:06 PM 4381 7084 5216 3538 107 703 59 84
Qualification 17 Fri 3/29 - 1:51 PM 5702 703 7823 107 7861 3617 59 46
Qualification 24 Fri 3/29 - 2:50 PM 5661 7827 3538 7826 703 2834 72 50
Qualification 30 Fri 3/29 - 3:33 PM 7826 4384 5530 3617 703 7084 45 44
Qualification 35 Fri 3/29 - 4:17 PM 5114 5535 703 904 3617 5505 36 73
Qualification 42 Fri 3/29 - 5:23 PM 4835 7768 703 3538 4384 7172 40 64
Qualification 45 Fri 3/29 - 5:45 PM 703 4384 33 5150 5530 4381 70 47
Qualification 49 Fri 3/29 - 6:12 PM 7751 6077 4384 5216 703 5067 44 81
Qualification 55 Fri 3/29 - 7:03 PM 7172 7823 7751 703 6557 6077 39 59
Qualification 66 Sat 3/30 - 11:06 AM 5230 4375 1701 703 904 5530 51 80
Qualification 71 Sat 3/30 - 11:43 AM 703 1701 4381 2834 5239 5067 62 65
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 703 5530 5535 4381 5067 5203 66 89
Quarterfinal 8 703 5530 5535 4381 5067 5203 81 67
Tiebreaker 4 703 5530 5535 4381 5067 5203 80 59
Semifinal 2 107 5505 7823 703 5530 5535 71 60
Semifinal 4 107 5505 7823 703 5530 5535 73 57

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 63
Rank: 181 of 542 teams in the FIRST In Michigan District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: No
Qualified for FIRST Championship: No

Team 703 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
FIM District Gibraltar Event 24
FIM District Alpena Event #2 39

If Team 703 is tied with any other FIRST In Michigan teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 10
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 10
Level 3 Total Alliance Selection Points 23
Level 4 Max Alliance Selection Points 14
Level 5 Total Qualification Points 25
Level 6 Highest Match Score 84
Level 7 Second Highest Match Score 81
Level 8 Third Highest Match Score 81
Level 9 Random Sort ---

ROBO-CON FRC Off Season Competition 2019

  July 19 to July 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 10 of 32
Record: 8 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Fri 7/19 - 6:27 PM 302 2137 3535 6610 703 7491 49 51
Qualification 9 Fri 7/19 - 7:32 PM 68 703 2834 4810 6097 4998 60 37
Qualification 15 Fri 7/19 - 8:36 PM 3538 4998 703 1646 4130 1684 55 71
Qualification 22 Sat 7/20 - 9:03 AM 302 6591 7056 3539 703 2337 74 91
Qualification 25 Sat 7/20 - 9:28 AM 703 247 5084 9998 5256 6120 44 94
Qualification 27 Sat 7/20 - 9:46 AM 3538 5612 4130 6591 1718 703 63 76
Qualification 37 Sat 7/20 - 11:07 AM 5460 1646 703 3535 4998 3539 77 50
Qualification 42 Sat 7/20 - 11:48 AM 6610 5460 9998 703 3534 5712 93 67
Qualification 48 Sat 7/20 - 1:52 PM 6591 6085 3535 7056 1684 703 53 73
Qualification 50 Sat 7/20 - 2:07 PM 1646 1718 5712 703 9998 4810 64 76
Qualification 56 Sat 7/20 - 2:55 PM 5843 68 3534 703 5256 6085 75 35
Qualification 64 Sat 7/20 - 3:59 PM 6120 703 7211 3538 6097 1646 75 64
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 7/20 - 5:03 PM 1684 9998 7056 2834 703 6591 98 67
Quarterfinal 5 1684 9998 6085 2834 703 6591 178 9

Mid-Mitten Roborodeo

  August 9 to August 10, 2019

Qualification Matches
Rank: 9 of 16
Record: 5 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 8/10 - 9:59 AM 703 7226 1684 5460 5843 9988 45 73
Qualification 5 Sat 8/10 - 10:23 AM 4967 9988 703 5685 5448 5316 46 13
Qualification 6 Sat 8/10 - 10:33 AM 5843 2767 7056 5685 703 4130 72 59
Qualification 10 Sat 8/10 - 11:11 AM 4967 5460 703 5316 5256 5843 70 50
Qualification 12 Sat 8/10 - 11:35 AM 7226 5173 703 6591 4967 5316 43 58
Qualification 16 Sat 8/10 - 1:20 PM 1684 4130 9988 703 6591 2767 76 66
Qualification 19 Sat 8/10 - 1:51 PM 1684 703 5256 7226 7056 5685 76 38
Qualification 21 Sat 8/10 - 2:11 PM 5173 4967 1684 703 5843 4130 38 49
Qualification 22 Sat 8/10 - 2:23 PM 7056 703 5256 6591 5460 2767 53 112
Qualification 25 Sat 8/10 - 3:02 PM 5460 5448 1684 5256 5316 703 90 59
Qualification 29 Sat 8/10 - 3:43 PM 9988 7056 5256 703 4967 7226 42 49
Qualification 30 Sat 8/10 - 3:55 PM 4130 5685 6591 5448 703 5460 74 66
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 2
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Semifinal 2 5460 6591 703 2767 7056 5256 95 81
Semifinal 4 5460 6591 703 2767 7056 5256 114 79
Final 1 1684 4130 9988 5460 6591 703 68 92
Final 2 1684 4130 9988 5460 6591 703 95 102

Great Lakes Bay Bot Bash

  September 6 to September 7, 2019

Qualification Matches
Rank: 8 of 24
Record: 5 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 7 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 9/7 - 5:33 AM 6861 5046 703 9993 5224 6753 53 60
Qualification 5 Sat 9/7 - 10:11 AM 5509 703 9986 1684 5046 5166 41 40
Qualification 9 Sat 9/7 - 10:54 AM 1684 5509 7109 5257 3770 703 50 58
Qualification 13 Sat 9/7 - 11:31 AM 7109 4390 5224 703 1684 9987 53 62
Qualification 17 Sat 9/7 - 1:16 PM 9993 703 5216 7109 4819 5712 67 74
Qualification 23 Sat 9/7 - 2:14 PM 9996 9986 6193 5424 703 7109 15 57
Qualification 25 Sat 9/7 - 2:37 PM 703 5224 5712 9986 9987 2619 49 24
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 703 9987 5509 5166 5224 4819 0 49
Quarterfinal 6 703 9987 5509 5166 5224 4819 57 52
Tiebreaker 2 703 9987 5509 5166 5224 4819 67 61
Semifinal 1 1684 5216 9996 703 9987 5509 102 0
Semifinal 3 1684 5216 9996 703 9987 5509 70 53

Kettering Kickoff

  September 20 to September 21, 2019

Qualification Matches
Rank: 20 of 45
Record: 3 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 6 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 9/21 - 8:31 AM 703 5907 6861 1322 4961 245 55 91
Qualification 14 Sat 9/21 - 10:20 AM 3322 27 548 703 2960 1506 77 78
Qualification 19 Sat 9/21 - 11:10 AM 2604 302 7491 3641 5612 703 49 61
Qualification 27 Sat 9/21 - 12:49 PM 33 3534 107 703 5577 201 85 38
Qualification 33 Sat 9/21 - 1:37 PM 322 4362 703 503 4779 7056 86 83
Qualification 41 Sat 9/21 - 2:52 PM 3667 4362 494 3656 703 3534 95 46
Playoff Matches