Team Avatar Team 5843 - Flurb (2019)


2019 Robot: FLURB
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Cargill Salt Company/Henshaw Custom Automation/FCA Foundation/SMR Automotive/ZF&St. Clair High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 24 11 (46%) 13 (54%) 0 (0%)
Playoff 4 0 (0%) 4 (100%) 0
Total 28 11 (39%) 17 (61%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

FIM District Gull Lake Event

  March 14 to March 16, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
14 11 0 5 30
Qualification Matches
Rank: 17 of 38
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 3/15 - 11:51 AM 5194 322 7221 5843 6568 4855 26 46
Qualification 13 Fri 3/15 - 1:39 PM 7195 5675 6043 5843 7256 7208 41 44
Qualification 16 Fri 3/15 - 2:07 PM 5688 5182 4855 7254 7658 5843 56 31
Qualification 22 Fri 3/15 - 2:56 PM 68 5256 6053 5675 5843 3357 52 56
Qualification 31 Fri 3/15 - 4:30 PM 5843 7187 5623 5559 5204 4381 60 54
Qualification 36 Fri 3/15 - 5:19 PM 5559 5843 5688 6588 1254 7256 32 38
Qualification 40 Fri 3/15 - 5:54 PM 5843 7221 5462 4130 1940 6568 39 40
Qualification 45 Fri 3/15 - 6:41 PM 5204 5843 5501 322 5248 5623 66 46
Qualification 54 Fri 3/15 - 8:00 PM 4130 5843 5182 3357 5559 7208 38 43
Qualification 62 Sat 3/16 - 10:12 AM 6568 6120 5256 5248 5069 5843 45 36
Qualification 67 Sat 3/16 - 11:04 AM 6053 7195 5843 3538 5501 7254 46 70
Qualification 72 Sat 3/16 - 11:45 AM 5501 6642 5688 3538 4381 5843 54 76
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 5675 5501 5204 5843 5462 7187 73 68
Quarterfinal 8 5675 5501 5204 5843 5462 7187 75 62

FIM District Marysville Event

  March 28 to March 30, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
11 12 0 5 28
Qualification Matches
Rank: 25 of 40
Record: 5 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 3/29 - 11:58 AM 7854 1189 5547 5167 7820 5843 64 46
Qualification 11 Fri 3/29 - 1:35 PM 3667 7813 7247 313 5843 302 65 76
Qualification 16 Fri 3/29 - 2:18 PM 4130 5843 4779 201 3619 5555 55 53
Qualification 24 Fri 3/29 - 3:27 PM 302 6344 70 5843 5926 6019 80 74
Qualification 28 Fri 3/29 - 3:55 PM 5167 2604 5926 5860 7813 5843 73 61
Qualification 40 Fri 3/29 - 5:27 PM 7166 5527 5843 2851 70 1684 52 94
Qualification 47 Fri 3/29 - 6:25 PM 5843 7247 3619 3452 1684 7859 44 66
Qualification 50 Fri 3/29 - 6:46 PM 5843 7206 7491 7192 4779 217 68 82
Qualification 56 Sat 3/30 - 9:35 AM 70 201 5090 6344 3667 5843 63 64
Qualification 62 Sat 3/30 - 9:52 AM 5843 201 3534 5090 6086 6344 67 44
Qualification 69 Sat 3/30 - 10:51 AM 7491 313 5527 5155 5843 7854 27 70
Qualification 79 Sat 3/30 - 12:01 PM 70 5843 3535 7206 494 5860 70 77
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 3534 4130 3535 5843 6344 201 81 71
Quarterfinal 6 3534 4130 3535 5843 6344 201 80 67

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 58
Rank: 216 of 542 teams in the FIRST In Michigan District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: No
Qualified for FIRST Championship: No

Team 5843 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
FIM District Gull Lake Event 30
FIM District Marysville Event 28

If Team 5843 is tied with any other FIRST In Michigan teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 0
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 0
Level 3 Total Alliance Selection Points 23
Level 4 Max Alliance Selection Points 12
Level 5 Total Qualification Points 25
Level 6 Highest Match Score 76
Level 7 Second Highest Match Score 76
Level 8 Third Highest Match Score 74
Level 9 Random Sort ---

ROBO-CON FRC Off Season Competition 2019

  July 19 to July 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 26 of 32
Record: 4 Wins, 7 Losses and 1 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Fri 7/19 - 6:43 PM 1684 5843 3539 4130 2337 6120 79 79
Qualification 6 Fri 7/19 - 7:02 PM 4998 302 5612 6120 5843 7056 47 55
Qualification 14 Fri 7/19 - 8:26 PM 2834 3539 247 5843 1718 2137 34 58
Qualification 19 Sat 7/20 - 8:38 AM 3538 6085 6610 302 5843 4810 59 56
Qualification 23 Sat 7/20 - 9:10 AM 5712 4810 6610 5843 1646 7211 48 46
Qualification 29 Sat 7/20 - 10:06 AM 1718 3534 6097 7491 5084 5843 99 68
Qualification 33 Sat 7/20 - 10:36 AM 4130 5256 5843 6097 2137 9998 50 82
Qualification 39 Sat 7/20 - 11:23 AM 6097 5843 6591 1718 302 247 41 67
Qualification 46 Sat 7/20 - 1:35 PM 2337 5460 5084 247 3538 5843 95 33
Qualification 51 Sat 7/20 - 2:15 PM 4998 6610 5843 5256 7491 3534 41 51
Qualification 56 Sat 7/20 - 2:55 PM 5843 68 3534 703 5256 6085 75 35
Qualification 60 Sat 7/20 - 3:23 PM 3535 9998 5843 5612 2337 68 67 65
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 3538 2337 7491 2137 5084 5843 54 71
Quarterfinal 8 3538 2337 7491 2137 5084 5843 52 62
Semifinal 2 1718 5460 5612 2137 5084 5843 75 63
Semifinal 4 1718 5460 5612 2137 5084 5843 87 71

Mid-Mitten Roborodeo

  August 9 to August 10, 2019

Qualification Matches
Rank: 12 of 16
Record: 5 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 8/10 - 9:59 AM 703 7226 1684 5460 5843 9988 45 73
Qualification 4 Sat 8/10 - 10:11 AM 6591 5843 5173 5256 2767 7226 56 51
Qualification 6 Sat 8/10 - 10:33 AM 5843 2767 7056 5685 703 4130 72 59
Qualification 10 Sat 8/10 - 11:11 AM 4967 5460 703 5316 5256 5843 70 50
Qualification 11 Sat 8/10 - 11:23 AM 5843 9988 5685 4130 7226 5460 46 69
Qualification 14 Sat 8/10 - 11:58 AM 5448 1684 5843 5460 7056 4967 53 75
Qualification 17 Sat 8/10 - 1:31 PM 9988 5316 6591 5843 5256 4130 56 86
Qualification 21 Sat 8/10 - 2:11 PM 5173 4967 1684 703 5843 4130 38 49
Qualification 24 Sat 8/10 - 2:48 PM 7226 5843 4967 4130 5173 5448 33 54
Qualification 26 Sat 8/10 - 3:11 PM 7056 6591 4967 2767 9988 5843 95 32
Qualification 28 Sat 8/10 - 3:35 PM 1684 2767 5316 5685 5173 5843 56 22
Qualification 32 Sat 8/10 - 4:14 PM 5843 5256 5173 7056 5448 9988 37 57
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Semifinal 1 Sat 8/10 - 4:58 PM 1684 4130 9988 5843 4967 5173 79 48
Semifinal 3 1684 4130 9988 5843 4967 5316 68 51

Bloomfield Girls Robotics Competition 2019

  October 11 to October 12, 2019