Team 5811 - Bonds (2016)


2016 Robot: Spectre

2016 Sponsors: NASA / NDEP / Teradata / Dayton Early College Academy, Inc / Next Generation / Arias IS & K12 Gallery & TEJAS

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 31 15 (48%) 14 (45%) 1 (3%)
Playoff 8 3 (38%) 5 (63%) 0
Total 39 18 (46%) 19 (49%) 1 (3%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Greater Pittsburgh Regional

  March 9 to March 12, 2016

Qualification Matches
Rank: 8 of 52
Record: 6 Wins, 3 Losses and 1 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 7 (B) Fri 3/11 - 10:20 AM 2051 3015 1708 5406 5811 4269 60 61
Qualification 18 (D) Fri 3/11 - 11:47 AM 5811 4467 128 3062 6054 4991 91 72
Qualification 26 (A) Fri 3/11 - 1:17 PM 1507 5811 6143 2053 1559 3181 57 75
Qualification 32 (A) Fri 3/11 - 2:00 PM 5811 1743 378 3260 2614 5740 76 77
Qualification 37 (B) Fri 3/11 - 2:40 PM 5811 1023 291 4049 117 337 88 75
Qualification 52 (D) Fri 3/11 - 4:34 PM 144 1787 2656 3957 5811 3260 83 86
Qualification 59 (A) Fri 3/11 - 5:25 PM 3504 4615 3954 4283 4050 5811 91 91
Qualification 67 (B) Sat 3/12 - 9:24 AM 2544 4467 3201 5811 1787 1126 67 83
Qualification 71 (B) Sat 3/12 - 10:01 AM 340 3957 156 3511 5811 695 77 80
Qualification 83 (D) Sat 3/12 - 11:33 AM 3181 5811 2641 4150 3138 48 58 85
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (A) 48 3260 6054 3138 5811 340 80 109
Quarterfinal 7 (B) 48 3260 6054 3138 5811 340 120 67
Tiebreaker 3 (B) 48 3260 6054 3138 5811 340 80 143
Semifinal 2 (C) 3138 5811 340 3015 1023 4050 96 134
Semifinal 4 (C) 3138 5811 340 3015 1023 4050 146 160

Queen City Regional

  March 30 to April 2, 2016

Qualification Matches
Rank: 17 of 56
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 (A) Fri 4/1 - 9:06 AM 120 3324 868 451 5492 5811 116 92
Qualification 13 (B) Fri 4/1 - 10:45 AM 451 2016 4115 5811 3777 2603 66 81
Qualification 20 (C) Fri 4/1 - 12:05 PM 5811 6084 3324 2051 3777 3260 76 117
Qualification 33 (D) Fri 4/1 - 2:36 PM 5811 5667 3000 3201 3010 63 95 93
Qualification 46 (B) Fri 4/1 - 4:17 PM 3138 245 5749 5811 128 3201 136 94
Qualification 55 (C) Fri 4/1 - 5:22 PM 144 5413 5811 3484 554 4521 113 99
Qualification 61 (C) Fri 4/1 - 6:08 PM 2399 3260 2603 1708 1014 5811 99 80
Qualification 67 (D) Sat 4/2 - 9:10 AM 1708 279 3266 4145 5811 245 67 133
Qualification 79 (A) Sat 4/2 - 10:31 AM 4920 5811 3814 5809 1038 4284 68 83
Qualification 86 (B) Sat 4/2 - 11:24 AM 1038 6181 5484 5811 4521 120 115 114
Qualification 94 (C) Sat 4/2 - 12:25 PM 1249 5811 48 4213 2051 1939 102 97
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (D) Sat 4/2 - 1:39 PM 5413 48 1308 2016 3504 5811 116 95
Quarterfinal 5 (A) 5413 48 1308 2016 3504 5811 114 149
Tiebreaker 1 (A) 5413 48 1308 2016 3504 5811 110 101

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Hopper Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 48 of 75
Record: 4 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (A) Thu 4/28 - 8:44 AM 5618 4241 5811 4920 5847 5899 127 106
Qualification 25 (C) Thu 4/28 - 11:34 AM 5910 5811 771 1538 5801 5254 95 120
Qualification 35 (C) Thu 4/28 - 2:42 PM 5811 4967 123 5839 2405 3324 114 59
Qualification 49 (A) Thu 4/28 - 4:23 PM 5811 6070 1684 5232 4547 771 124 86
Qualification 60 (A) Fri 4/29 - 8:42 AM 1732 4216 231 2013 5811 4085 97 114
Qualification 66 (B) Fri 4/29 - 9:27 AM 5098 5811 422 1712 4334 4060 76 128
Qualification 86 (D) Fri 4/29 - 1:46 PM 303 1425 1678 5811 1218 1732 152 89
Qualification 100 (A) Fri 4/29 - 3:27 PM 5811 2438 3646 4085 1769 1011 102 112
Qualification 106 (A) Fri 4/29 - 4:10 PM 2990 3880 1796 364 70 5811 93 85
Qualification 116 (B) Fri 4/29 - 5:19 PM 148 2046 686 3397 5811 670 143 82
Playoff Matches

Miami Valley Regional

  March 8 to March 11, 2017


Midwest Regional

  March 29 to April 1, 2017


Miami Valley Regional

  February 28 to March 3, 2018


Greater Pittsburgh Regional

  March 21 to March 24, 2018


Miami Valley Regional

  March 6 to March 9, 2019


Greater Pittsburgh Regional

  March 20 to March 23, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Darwin Subdivision

  April 24 to April 27, 2019


FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


Miami Valley Regional

  February 26 to February 29, 2020


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


Fluorine Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Calcium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


WOW Alliance District Championship

  May 19 to May 19, 2018


Mahoning Valley Robotics Challenge

  June 30 to June 30, 2018


2018 CORI Invitational

  September 30 to September 30, 2018


WOW Alliance Championship

  May 17 to May 18, 2019


CORI Invitational

  October 13 to October 13, 2019