Team 1538 - The Holy Cows (2016)


2016 Robot: Daisy Quickstep

Pre-Qualified: Team 1538 is Pre-Qualified for the 2016 FIRST Championship

2016 Sponsors: Qualcomm / BlueChip Machine & Fabrication / Vinatech Engineering / Vivid-Hosting / Anocote Metal Finishing / Lockheed Martin / Northrop Grumman / Alberts-Worley Family / San Diego County Sheriff's Department / Lutze Family & High Tech High International & High Tech High Media Arts & High Tech High

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 34 25 (74%) 9 (26%) 0 (0%)
Playoff 14 7 (50%) 7 (50%) 0
Total 48 32 (67%) 16 (33%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Ventura Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 12 of 42
Record: 9 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 (C) Fri 3/25 - 9:35 AM 973 2339 3863 5802 1538 5818 99 129
Qualification 8 (D) Fri 3/25 - 10:25 AM 5522 5818 1388 1572 1538 2404 78 87
Qualification 21 (A) Fri 3/25 - 12:26 PM 2659 1538 4964 3309 5452 1160 87 75
Qualification 28 (B) Fri 3/25 - 2:00 PM 1538 1388 599 4486 5678 3925 103 52
Qualification 34 (C) Fri 3/25 - 2:50 PM 4501 1538 702 5765 6060 1388 89 80
Qualification 42 (D) Fri 3/25 - 3:54 PM 1515 3512 1538 4964 5818 4501 102 89
Qualification 48 (A) Fri 3/25 - 4:43 PM 3328 330 702 696 5849 1538 71 66
Qualification 51 (B) Sat 3/26 - 8:19 AM 3512 580 4486 3120 1538 5522 75 62
Qualification 58 (C) Fri 3/25 - 6:31 PM 330 1538 2429 1160 1266 702 122 72
Qualification 65 (D) Sat 3/26 - 9:52 AM 3027 599 2404 2339 5765 1538 60 92
Qualification 71 (A) Sat 3/26 - 10:39 AM 691 1538 5839 1515 3027 2429 94 30
Qualification 79 (B) Sat 3/26 - 11:35 AM 696 1868 3863 3993 3027 1538 118 67
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (C) 1538 3512 4501 1868 5839 1572 133 105
Quarterfinal 7 (D) 1538 3512 4501 1868 5839 1572 37 87
Tiebreaker 3 (D) 1538 3512 4501 1868 5839 1572 124 120
Semifinal 2 (A) 1538 3512 4501 5818 5802 1160 106 118
Semifinal 4 (A) 1538 3512 1266 5818 5802 1160 101 123

Arizona West Regional

  April 6 to April 9, 2016

Qualification Matches
Rank: 6 of 43
Record: 9 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 (B) Fri 4/8 - 9:38 AM 3019 1538 2840 3048 4146 4841 87 64
Qualification 11 (C) Fri 4/8 - 10:30 AM 5475 5539 2662 4146 2468 1538 45 119
Qualification 16 (D) Fri 4/8 - 11:09 AM 3944 987 5200 2493 1538 4565 84 117
Qualification 23 (A) Fri 4/8 - 12:00 PM 4496 5465 1538 5101 1212 4183 75 86
Qualification 30 (B) Fri 4/8 - 1:37 PM 1538 968 4018 991 4496 2468 89 70
Qualification 42 (C) Fri 4/8 - 3:10 PM 4841 1538 2449 4160 3133 1726 115 80
Qualification 48 (D) Fri 4/8 - 3:54 PM 4111 1538 2403 3019 2647 2493 84 86
Qualification 58 (B) Fri 4/8 - 5:13 PM 2375 4160 4111 1538 3321 1492 47 90
Qualification 65 (C) Sat 4/9 - 9:13 AM 3944 1538 4160 1290 2403 1633 132 65
Qualification 69 (C) Sat 4/9 - 9:42 AM 1492 5200 5465 991 1538 2662 66 97
Qualification 79 (A) Sat 4/9 - 10:55 AM 991 3187 1165 1538 2478 498 84 94
Qualification 83 (A) Sat 4/9 - 11:26 AM 4018 4146 2844 3048 5059 1538 89 88
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (C) 1538 4183 4146 1212 5475 3944 206 102
Quarterfinal 7 (D) 1538 4183 4146 1212 5475 3944 172 97
Semifinal 2 (A) 1538 4183 4146 2478 2403 2449 180 103
Semifinal 4 (A) 1538 4183 4146 2478 2403 2449 160 130
Final 1 (B) 2468 987 3853 1538 4183 4146 134 169
Final 2 (B) 2468 987 3853 1538 4183 4146 180 123
Tiebreaker (B) 2468 987 3853 1538 4183 4146 132 92

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Hopper Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 21 of 75
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9 (A) Thu 4/28 - 9:41 AM 70 1538 5996 422 6153 3604 114 87
Qualification 25 (C) Thu 4/28 - 11:34 AM 5910 5811 771 1538 5801 5254 95 120
Qualification 34 (C) Thu 4/28 - 2:30 PM 1712 1538 4377 5899 5801 2990 115 97
Qualification 42 (D) Thu 4/28 - 3:33 PM 4334 1730 1796 1538 2405 597 127 116
Qualification 54 (A) Thu 4/28 - 5:10 PM 5805 5431 1538 869 5098 3397 117 111
Qualification 70 (B) Fri 4/29 - 9:55 AM 4967 1538 5546 3019 5847 4587 142 112
Qualification 82 (C) Fri 4/29 - 1:21 PM 3260 1538 1559 148 1769 294 134 172
Qualification 98 (A) Fri 4/29 - 3:13 PM 5618 1678 3880 1684 2471 1538 121 112
Qualification 109 (B) Fri 4/29 - 4:31 PM 1538 4920 4547 3646 2471 2046 115 96
Qualification 117 (B) Fri 4/29 - 5:26 PM 1011 1712 5546 4256 1538 5839 93 107
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (D) 1425 1538 2046 4967 346 1011 140 153
Quarterfinal 7 (A) 1425 1538 2046 4967 346 1011 171 180