Team 179 - Children of the Swamp (2016)


2016 Robot: SWAMPTHING

2016 Sponsors: UTC/EDF/Propp Family Foundation/Lockheed Martin/NASA/FP&L/Florida Turbine Technologies/Aerojet Rocketdyne/Society of Women Engineers & Inlet Grove Community High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 37 33 (89%) 4 (11%) 0 (0%)
Playoff 28 17 (61%) 11 (39%) 0
Total 65 50 (77%) 15 (23%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Southwest Regional

  March 5 to March 7, 1998


National Championship

  April 2 to April 4, 1998


National Championship

  April 22 to April 24, 1999


Kennedy Space Center Southeast Regional

  March 9 to March 11, 2000


National Championship

  April 6 to April 8, 2000


National Championship

  April 5 to April 7, 2001


NASA KSC Southeast Regional

  March 7 to March 9, 2002


The Championship Event

  April 25 to April 27, 2002


The Championship Event

  April 10 to April 12, 2003


Florida Regional

  March 11 to March 13, 2004


The Championship Event

  April 15 to April 17, 2004


Palmetto Regional

  March 31 to April 2, 2005


The Championship Event

  April 21 to April 23, 2005


Florida Regional

  March 9 to March 11, 2006


Championship - Archimedes

  April 27 to April 29, 2006


Florida Regional

  March 7 to March 9, 2007


FIRST Championship

  April 12 to April 14, 2007


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 12 to April 14, 2007


Florida Regional

  March 12 to March 14, 2008


FIRST Championship - Newton Division

  April 17 to April 19, 2008


Florida Regional

  March 11 to March 13, 2009


FIRST Championship - Galileo Division

  April 15 to April 17, 2009


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2010


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2011


FIRST Championship - Newton Division

  April 28 to April 30, 2011


Orlando Regional

  March 8 to March 10, 2012


South Florida Regional

  March 30 to April 1, 2012


Orlando Regional

  March 7 to March 9, 2013


South Florida Regional

  March 29 to March 31, 2013


Orlando Regional

  March 12 to March 14, 2014


South Florida Regional

  April 2 to April 4, 2014


FIRST Championship - Galileo Division

  April 23 to April 25, 2014


South Florida Regional

  February 25 to February 28, 2015


Bayou Regional

  March 18 to March 21, 2015


Palmetto Regional

  February 24 to February 27, 2016

Qualification Matches
Rank: 1 of 64
Record: 8 Wins, 0 Losses and 0 Ties - 8 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 (A) Fri 2/26 - 9:26 AM 4075 283 3490 1296 4823 179 52 97
Qualification 18 (B) Fri 2/26 - 12:12 PM 4582 4243 4748 5409 5020 179 60 92
Qualification 32 (D) Fri 2/26 - 2:37 PM 1876 1051 6222 2200 179 4847 72 114
Qualification 39 (D) Fri 2/26 - 3:36 PM 1553 179 3976 1102 5130 4265 107 57
Qualification 50 (A) Fri 2/26 - 5:16 PM 179 1758 120 4533 2200 4073 92 84
Qualification 57 (B) Fri 2/26 - 6:17 PM 2386 179 1539 4074 4083 2252 98 61
Qualification 72 (D) Sat 2/27 - 10:24 AM 4992 2556 5317 4504 179 5410 54 70
Qualification 85 (A) Sat 2/27 - 12:28 PM 5327 2815 2614 179 237 5898 71 100
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (B) Sat 2/27 - 1:55 PM 4451 179 1369 3490 2393 283 127 97
Quarterfinal 5 (C) 4451 179 1369 3490 2393 283 150 87
Semifinal 1 (D) 4451 179 1369 120 2200 2386 132 95
Semifinal 3 (D) 4451 179 1369 120 2200 2386 180 102
Final 1 (A) 4451 179 1369 343 4547 2614 115 124
Final 2 (A) 4451 179 1369 343 4547 2614 105 61
Final Tiebreaker (A) 4451 179 1369 343 4547 2614 135 117

Rocket City Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 3 of 51
Record: 9 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (C) Fri 3/25 - 9:27 AM 179 5845 4013 4553 4020 3319 102 82
Qualification 10 (D) Fri 3/25 - 10:26 AM 5845 456 1902 5551 5034 179 90 67
Qualification 26 (B) Fri 3/25 - 1:13 PM 945 179 442 6163 79 4924 78 63
Qualification 34 (C) Fri 3/25 - 2:26 PM 2918 5317 364 179 624 2815 92 139
Qualification 42 (D) Fri 3/25 - 3:23 PM 6107 5717 118 456 283 179 95 117
Qualification 50 (A) Fri 3/25 - 4:30 PM 5034 1251 3814 118 2973 179 78 159
Qualification 58 (B) Fri 3/25 - 5:34 PM 5006 179 16 3861 538 3490 154 72
Qualification 63 (B) Sat 3/26 - 9:10 AM 2918 2783 179 6198 945 1539 104 62
Qualification 74 (D) Sat 3/26 - 10:31 AM 16 6158 34 3319 1902 179 93 100
Qualification 80 (D) Sat 3/26 - 11:22 AM 2190 179 3397 456 1466 5472 91 87
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (B) 624 179 5472 1706 2783 343 122 122
Quarterfinal 7 (C) 624 179 5472 1706 2783 343 115 115
Tiebreaker 3 (C) 624 179 5472 1706 2783 343 135 112
Semifinal 2 (D) 624 179 5472 364 4188 801 162 147
Semifinal 4 (D) 624 179 5472 364 4188 801 137 147
Tiebreaker 2 (D) 624 179 5472 364 4188 801 114 117

South Florida Regional

  March 30 to April 2, 2016

Qualification Matches
Rank: 2 of 60
Record: 8 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 (A) Fri 4/1 - 9:11 AM 2590 179 4471 6165 1523 4024 120 50
Qualification 11 (B) Fri 4/1 - 10:28 AM 2590 6225 2152 179 5196 694 98 97
Qualification 29 (C) Fri 4/1 - 1:28 PM 5329 179 2265 3932 1155 6232 69 55
Qualification 35 (D) Fri 4/1 - 2:09 PM 5243 5109 3410 6228 179 3242 85 95
Qualification 43 (A) Fri 4/1 - 3:26 PM 179 5872 386 5472 2383 11 112 83
Qualification 54 (B) Fri 4/1 - 4:54 PM 4592 179 5819 1744 180 3556 113 107
Qualification 66 (C) Sat 4/2 - 9:04 AM 4707 5753 6001 179 4240 2905 56 71
Qualification 79 (D) Sat 4/2 - 10:44 AM 179 4575 1065 5536 5665 21 112 79
Qualification 87 (A) Sat 4/2 - 11:38 AM 5949 141 108 1251 1523 179 51 134
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 4 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (B) Sat 4/2 - 1:38 PM 179 2590 5472 59 5410 694 159 69
Quarterfinal 5 (C) 179 2590 5472 59 5410 694 92 97
Tiebreaker 1 (C) 179 2590 5472 59 5410 694 169 110
Semifinal 1 (D) 179 2590 5472 141 3653 2797 99 109
Semifinal 3 (D) 179 2590 5472 141 3653 2797 179 84
Tiebreaker 1 (D) 179 2590 5472 141 3653 2797 139 104
Final 1 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 94 159
Final 2 (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 123 117
Tiebreaker (A) 179 2590 5472 180 1065 3932 93 156

FIRST Championship - Newton Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 5 of 75
Record: 8 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 (A) Thu 4/28 - 8:56 AM 1241 1764 48 3309 3574 179 120 71
Qualification 14 (B) Thu 4/28 - 10:09 AM 179 5499 1676 188 5900 3504 145 94
Qualification 30 (C) Thu 4/28 - 12:18 PM 1418 3288 1731 179 4613 1477 110 145
Qualification 41 (D) Thu 4/28 - 3:21 PM 179 5150 2614 122 1640 103 150 124
Qualification 61 (B) Fri 4/29 - 8:44 AM 5686 1311 2102 708 1519 179 68 212
Qualification 67 (B) Fri 4/29 - 9:25 AM 6072 5832 3314 2081 1241 179 89 175
Qualification 76 (C) Fri 4/29 - 10:30 AM 179 5124 5851 3663 5450 4276 155 114
Qualification 92 (D) Fri 4/29 - 2:28 PM 4242 1296 179 3476 229 217 143 150
Qualification 111 (B) Fri 4/29 - 4:46 PM 229 179 254 16 5172 2035 162 112
Qualification 118 (B) Fri 4/29 - 5:38 PM 3961 2393 1676 4122 179 1710 106 155
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 (D) 3937 179 3620 5150 125 1640 205 187
Quarterfinal 6 (A) 3937 179 3620 5150 125 1640 141 187
Tiebreaker 2 (A) 3937 179 3620 5150 125 1640 185 177
Semifinal 1 (B) 254 1241 708 3937 179 3620 242 70
Semifinal 3 (B) 254 1241 708 3360 179 3620 0 162
Tiebreaker 1 (B) 254 1241 708 3360 179 3620 210 170

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


South Florida Regional

  March 1 to March 4, 2017


Rocket City Regional

  March 22 to March 25, 2017


FIRST Championship - Houston - Carver Subdivision

  April 19 to April 22, 2017


FIRST Championship - Houston

  April 19 to April 22, 2017


Orlando Regional

  March 7 to March 10, 2018


Sacramento Regional

  March 21 to March 24, 2018


South Florida Regional

  March 28 to March 31, 2018


FIRST Championship - Houston - Roebling Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


Orlando Regional

  March 13 to March 16, 2019


South Florida Regional

  March 27 to March 30, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Galileo Subdivision

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


Sodium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Florida Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


Indiana Robotics Invitational

  July 17 to July 18, 2015


Indiana Robotics Invitational

  July 15 to July 16, 2016

Qualification Matches
Rank: 19 of 69
Record: 5 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 10 (A) Fri 7/15 - 11:49 AM 624 225 4587 5254 179 1024 182 151
Qualification 16 (B) Fri 7/15 - 12:43 PM 503 118 179 494 1023 868 195 135
Qualification 30 (C) Fri 7/15 - 2:33 PM 2826 5460 2614 4967 179 1640 134 120
Qualification 44 (D) Fri 7/15 - 4:38 PM 179 1731 27 45 4967 910 140 125
Qualification 50 (A) Fri 7/15 - 5:20 PM 3641 1114 5254 179 4039 1511 165 132
Qualification 67 (C) Fri 7/15 - 7:26 PM 27 3683 1806 3130 179 71 142 129
Qualification 77 (C) Sat 7/16 - 8:46 AM 3481 3620 179 2590 67 461 185 170
Qualification 91 (A) Sat 7/16 - 10:39 AM 179 3538 3314 1405 1310 195 168 155
Qualification 103 (B) Sat 7/16 - 12:07 PM 20 33 1675 179 1720 217 132 142
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 (C) 195 1114 225 179 45 1806 260 169
Quarterfinal 7 (D) 195 1114 225 1806 233 179 270 166

Indiana Robotics Invitational

  July 14 to July 15, 2017


ROBOTICON Tampa Bay

  October 12 to October 13, 2019