Team 1902 - Exploding Bacon (2016)


2016 Robot: Battering Ham

Pre-Qualified: Team 1902 is Pre-Qualified for the 2016 FIRST Championship

2016 Sponsors: Lockheed Martin / Magnus Hi-Tech / NASA / Electronic Arts / BAE Systems / Comcast NBC Universal / Disney VoluntEARS / Stage Equipment and Lighting / Castle Ventures / Central Florida Chapter Fluid Power Society / Firehouse Subs of Clermont Florida / Elise Cronin-Hurley Web & Graphic Design & Orange County 4-H, Florida

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 29 16 (55%) 12 (41%) 1 (3%)
Playoff 4 0 (0%) 4 (100%) 0
Total 33 16 (48%) 16 (48%) 1 (3%)

Team 1902's 2016 Awards
Award Event
Regional Chairman's Award
     FIRST Championship Qualifying Award
Rocket City Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Florida Regional

  March 9 to March 11, 2006


Lone Star Regional

  March 30 to April 1, 2006


Championship - Archimedes

  April 27 to April 29, 2006


Florida Regional

  March 7 to March 9, 2007


Las Vegas Regional

  March 28 to March 30, 2007


FIRST Championship

  April 12 to April 14, 2007


FIRST Championship - Galileo Division

  April 12 to April 14, 2007


Florida Regional

  March 12 to March 14, 2008


Bayou Regional

  March 26 to March 28, 2008


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 17 to April 19, 2008


Florida Regional

  March 11 to March 13, 2009


Connecticut Regional

  March 25 to March 27, 2009


FIRST Championship - Galileo Division

  April 15 to April 17, 2009


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2010


North Carolina Regional

  March 31 to April 2, 2010


FIRST Championship - Newton Division

  April 16 to April 18, 2010


Florida Regional

  March 10 to March 12, 2011


Palmetto Regional

  March 24 to March 26, 2011


Orlando Regional

  March 8 to March 10, 2012


South Florida Regional

  March 30 to April 1, 2012


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 25 to April 27, 2012


Orlando Regional

  March 7 to March 9, 2013


South Florida Regional

  March 29 to March 31, 2013


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 24 to April 27, 2013


Orlando Regional

  March 12 to March 14, 2014


South Florida Regional

  April 2 to April 4, 2014


FIRST Championship - Curie Division

  April 23 to April 25, 2014


Georgia Southern Classic Regional

  February 26 to March 1, 2015


Orlando Regional

  March 11 to March 14, 2015


FIRST Championship - Galileo Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


Orlando Regional

  March 9 to March 12, 2016

Qualification Matches
Rank: 12 of 63
Record: 5 Wins, 3 Losses and 1 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 (B) Fri 3/11 - 9:16 AM 1065 1902 4352 5616 108 1744 58 24
Qualification 21 (D) Fri 3/11 - 12:08 PM 386 4118 3233 1902 1369 801 73 61
Qualification 26 (D) Fri 3/11 - 12:48 PM 1592 233 1902 5816 1251 2797 83 62
Qualification 33 (A) Fri 3/11 - 2:28 PM 4592 3502 180 1902 1872 2383 75 69
Qualification 49 (B) Fri 3/11 - 4:56 PM 1902 2152 180 21 5145 5842 80 77
Qualification 60 (C) Sat 3/12 - 9:15 AM 1523 5628 4064 2916 1902 5722 52 62
Qualification 67 (D) Sat 3/12 - 10:07 AM 1902 4562 4471 3627 4451 5412 65 87
Qualification 82 (B) Sat 3/12 - 12:10 PM 3011 3164 1293 5283 5646 1902 62 65
Qualification 93 (C) Sat 3/12 - 1:44 PM 4953 1902 1557 744 4024 3242 87 87
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (D) Sat 3/12 - 3:29 PM 180 233 4592 4352 1902 1557 119 86
Quarterfinal 5 (A) 180 233 4592 4352 1902 1557 118 92

Rocket City Regional

  March 23 to March 26, 2016

Qualification Matches
Rank: 14 of 51
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 (C) Fri 3/25 - 9:18 AM 6107 6198 801 3397 5006 1902 30 82
Qualification 10 (D) Fri 3/25 - 10:26 AM 5845 456 1902 5551 5034 179 90 67
Qualification 22 (A) Fri 3/25 - 12:04 PM 364 4013 5180 1902 118 3861 62 131
Qualification 33 (C) Fri 3/25 - 2:17 PM 1902 283 945 456 4553 2973 39 90
Qualification 43 (D) Fri 3/25 - 3:29 PM 5317 1902 5045 4188 1466 79 101 112
Qualification 47 (D) Fri 3/25 - 4:10 PM 1902 6107 2190 2783 6163 343 76 90
Qualification 56 (A) Fri 3/25 - 5:21 PM 1902 5034 1539 3337 5317 1706 83 67
Qualification 61 (B) Sat 3/26 - 8:56 AM 1251 4020 5858 79 3959 1902 80 82
Qualification 74 (D) Sat 3/26 - 10:31 AM 16 6158 34 3319 1902 179 93 100
Qualification 79 (D) Sat 3/26 - 11:13 AM 2918 5045 4924 4013 1902 3966 77 44
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 (B) Sat 3/26 - 1:36 PM 118 16 3490 34 283 1902 191 111
Quarterfinal 5 (C) 118 16 3490 34 283 1902 187 59

FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship - Carver Subdivision

  April 27 to April 30, 2016

Qualification Matches
Rank: 59 of 75
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 (C) Thu 4/28 - 8:42 AM 1902 3490 230 5816 2481 1481 124 111
Qualification 21 (D) Thu 4/28 - 11:11 AM 1305 3357 2370 3452 85 1902 133 114
Qualification 33 (A) Thu 4/28 - 2:22 PM 3478 4405 5822 1902 2634 1665 91 70
Qualification 42 (B) Thu 4/28 - 3:26 PM 1775 1729 57 1902 27 1262 91 116
Qualification 62 (D) Fri 4/29 - 8:55 AM 4253 5870 1902 1746 1529 3536 75 82
Qualification 68 (D) Fri 4/29 - 4:37 AM 228 2212 4301 2370 1902 1058 87 97
Qualification 79 (A) Fri 4/29 - 10:58 AM 1902 842 141 3600 3049 1836 140 72
Qualification 99 (C) Fri 4/29 - 3:14 PM 330 5326 1902 1648 573 1086 122 109
Qualification 109 (D) Fri 4/29 - 4:27 PM 5891 1746 1902 133 4536 1723 75 120
Qualification 121 (A) Fri 4/29 - 5:53 PM 5472 1114 5048 1902 5830 1775 139 98
Playoff Matches

Orlando Regional

  March 8 to March 11, 2017


Bayou Regional

  March 22 to March 25, 2017


FIRST Championship - Houston - Carver Subdivision

  April 19 to April 22, 2017


FIRST Championship - Houston

  April 19 to April 22, 2017


Orlando Regional

  March 7 to March 10, 2018


South Florida Regional

  March 28 to March 31, 2018


FIRST Championship - Houston - Hopper Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


Palmetto Regional

  February 27 to March 2, 2019


Orlando Regional

  March 13 to March 16, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Newton Subdivision

  April 17 to April 20, 2019


Hydrogen Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Zirconium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Lithium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


Florida Region Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


ROBOTICON Tampa Bay

  October 12 to October 13, 2019