Team Avatar Team 2169 - KING TeC (2018)


2018 Robot: Sir Ywain
2018 Home Championship: FIRST Championship - Detroit
Pre-Qualified: Team 2169 is Pre-Qualified for the 2018 FIRST Championship

2018 Sponsors: Boston Scientific Corp/UTC - United Technologies/UTC/Rotary Club of Prior Lake/Lunds & Byerlys Grocery/Engineering Partners/VTI security/Prior Lake-Savage Area Schools/Mankato State University (MSU)&Prior Lake High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 32 17 (53%) 15 (47%) 0 (0%)
Playoff 11 5 (45%) 6 (55%) 0
Total 43 22 (51%) 21 (49%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Wisconsin Regional

  March 7 to March 9, 2007


FIRST Championship - Galileo Division

  April 12 to April 14, 2007


Wisconsin Regional

  March 12 to March 14, 2008


Minnesota Regional

  March 26 to March 28, 2008


Minnesota North Star Regional

  April 1 to April 3, 2009


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 15 to April 17, 2009


Wisconsin Regional

  March 10 to March 12, 2010


Minnesota 10000 Lakes Regional

  March 31 to April 2, 2010


FIRST Championship - Curie Division

  April 13 to April 15, 2010


Lake Superior Regional

  March 10 to March 12, 2011


Minnesota 10000 Lakes Regional

  March 31 to April 2, 2011


FIRST Championship - Archimedes Division

  April 28 to April 30, 2011


Lake Superior Regional

  March 7 to March 9, 2012


Wisconsin Regional

  March 23 to March 25, 2012


FIRST Championship - Galileo Division

  April 25 to April 27, 2012


Northern Lights Regional

  March 6 to March 8, 2013


Colorado Regional

  April 5 to April 7, 2013


FIRST Championship - Galileo Division

  April 24 to April 27, 2013


Lake Superior Regional

  March 5 to March 7, 2014


Minnesota North Star Regional

  March 26 to March 28, 2014


FIRST Championship - Curie Division

  April 23 to April 25, 2014


Northern Lights Regional

  February 25 to February 28, 2015


Wisconsin Regional

  March 18 to March 21, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Hopper Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


Central Illinois Regional

  March 16 to March 19, 2016


Minnesota North Star Regional

  April 6 to April 9, 2016


Central Illinois Regional

  March 15 to March 18, 2017


Minnesota North Star Regional

  April 5 to April 8, 2017


FIRST Championship - St. Louis

  April 26 to April 29, 2017


FIRST Championship - St. Louis - Curie Subdivision

  April 26 to April 29, 2017


Central Illinois Regional

  March 14 to March 17, 2018

Qualification Matches
Rank: 15 of 37
Record: 8 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Fri 3/16 - 9:14 AM 6874 4314 3352 4787 2169 4143 191 340
Qualification 8   Fri 3/16 - 10:00 AM 2169 1736 4241 2481 5847 4645 317 384
Qualification 13   Fri 3/16 - 10:36 AM 1756 4296 1329 6237 3695 2169 327 371
Qualification 20   Fri 3/16 - 11:50 AM 4156 2169 3352 4764 4241 2220 132 241
Qualification 31   Fri 3/16 - 2:21 PM 2169 2358 648 3352 4256 1736 376 287
Qualification 35   Fri 3/16 - 3:00 PM 2169 2081 6651 3352 2704 4296 268 176
Qualification 43   Fri 3/16 - 4:03 PM 4655 2040 5442 81 4212 2169 503 52
Qualification 47   Fri 3/16 - 4:32 PM 4256 2169 4356 4096 2040 4645 377 181
Qualification 51   Fri 3/16 - 5:14 PM 4156 4213 6237 4314 2169 5847 270 339
Qualification 61   Sat 3/17 - 9:51 AM 5822 2481 81 2169 4655 4764 399 139
Qualification 65   Sat 3/17 - 10:22 AM 2220 5822 2169 4296 1736 4330 367 285
Qualification 72   Sat 3/17 - 11:32 AM 2704 4330 2169 2826 2338 2358 366 324
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3   2826 3695 4096 4296 5847 2169 392 304
Quarterfinal 7   2826 3695 4096 4296 5847 2169 385 302

Seven Rivers Regional

  April 4 to April 7, 2018

Qualification Matches
Rank: 37 of 53
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1   Fri 4/6 - 9:11 AM 2169 2194 2977 2506 1775 5586 345 118
Qualification 12   Fri 4/6 - 10:33 AM 2498 2830 1756 6613 6732 2169 446 82
Qualification 21   Fri 4/6 - 11:41 AM 2169 4655 5339 6424 7021 2143 299 319
Qualification 35   Fri 4/6 - 2:05 PM 7021 2169 1736 6574 5464 4021 415 240
Qualification 43   Fri 4/6 - 3:03 PM 2169 3090 1091 6166 1986 3100 77 472
Qualification 47   Fri 4/6 - 3:34 PM 4762 3090 5339 2498 6424 2169 89 395
Qualification 60   Fri 4/6 - 5:03 PM 4522 2062 2169 4531 1306 2077 249 296
Qualification 68   Sat 4/7 - 9:20 AM 3206 4011 5903 6630 2169 2826 207 341
Qualification 78   Sat 4/7 - 10:30 AM 6217 1736 5003 2169 930 3381 285 432
Qualification 87   Sat 4/7 - 11:41 AM 5148 6237 4624 3100 2169 2530 305 254
Playoff Matches
Record: 5 Wins and 4 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 6


FIRST Championship - Detroit

  April 25 to April 28, 2018


FIRST Championship - Detroit - Tesla Subdivision

  April 25 to April 28, 2018

Qualification Matches
Rank: 54 of 67
Record: 4 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Thu 4/26 - 9:00 AM 6090 4391 533 2168 2169 2590 213 418
Qualification 21   Thu 4/26 - 10:51 AM 6077 1676 314 4810 238 2169 419 264
Qualification 33   Thu 4/26 - 2:21 PM 2169 1729 5090 3546 3550 6911 109 372
Qualification 40   Thu 4/26 - 3:16 PM 2500 2169 1712 340 321 5528 352 397
Qualification 46   Thu 4/26 - 3:55 PM 3098 4678 2169 1712 4039 2474 320 401
Qualification 58   Fri 4/27 - 8:55 AM 6574 2169 2474 3667 4472 3641 245 403
Qualification 78   Fri 4/27 - 11:16 AM 7068 4680 2169 1720 2614 319 190 504
Qualification 84   Fri 4/27 - 5:21 PM 2169 1241 708 5567 4810 2056 459 405
Qualification 94   Fri 4/27 - 3:03 PM 4531 3258 5980 2169 6090 1310 327 370
Qualification 101   Fri 4/27 - 3:57 PM 85 1360 6618 291 2614 2169 215 391
Playoff Matches

Great Northern Regional

  March 13 to March 16, 2019


Wisconsin Regional

  March 27 to March 30, 2019


Lake Superior Regional

  March 4 to March 7, 2020


Samarium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Barium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Technetium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 20 to May 20, 2017


Indiana Robotics Invitational

  July 14 to July 15, 2017


Gitchi Gummi Get-Together

  July 20 to July 22, 2017


MSHSL FIRST State Robotics Championship

  May 19 to May 19, 2018

Qualification Matches
Rank: 11 of 36
Record: 5 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Sat 5/19 - 9:19 AM 2883 6175 5638 2169 2227 3630 265 275
Qualification 9 Sat 5/19 - 9:37 AM 6628 3926 2501 2181 2225 2169 286 461
Qualification 15 Sat 5/19 - 10:19 AM 2512 2169 2220 5172 2491 2225 314 393
Qualification 22 Sat 5/19 - 11:07 AM 5638 6628 5278 4539 2169 3244 271 430
Qualification 27 Sat 5/19 - 11:37 AM 2175 4174 2220 2883 2169 4607 327 272
Qualification 33 Sat 5/19 - 12:14 PM 2052 3184 2169 1816 5914 3276 307 437
Qualification 38 Sat 5/19 - 1:43 PM 2169 3130 2502 2846 3184 2987 323 296
Qualification 43 Sat 5/19 - 2:14 PM 2175 3038 2169 2225 2177 3100 419 168
Qualification 52 Sat 5/19 - 3:10 PM 3038 3130 3750 2169 2977 3926 487 219
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Semifinal 1 Sat 5/19 - 4:17 PM 4539 5172 6175 2169 1816 3276 441 206
Semifinal 3 4539 5172 6175 2169 1816 3276 426 319