Team Avatar Team 4635 - PrepaTec - Botbusters (2019)


2019 Robot: Slimer
2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: PrepaTec, Eugenio Garza Sada/General Motors/T-REX/Milwaukee/Risoul/Grupo Surman/Qualcomm /POISE&PrepaTec Eugenio Garza Sada


This tab displays only official event's that Team 4635 attended in 2019.
Team 4635 had a record of 35-23-0 (W-L-T) at their 4 official events (this includes a Qualification record of 23 - 19 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 12 - 4)

Regional Monterrey

  March 6 to March 9, 2019

Qualification Matches
Rank: 4 of 43
Record: 8 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 3/8 - 10:03 AM 3480 6666 4635 4782 4010 6896 27 9
Qualification 10 Fri 3/8 - 10:58 AM 6200 7725 5874 3510 4635 3526 18 30
Qualification 17 Fri 3/8 - 12:02 PM 6444 4635 5312 7421 3933 4775 45 56
Qualification 27 Fri 3/8 - 2:08 PM 6010 7740 3158 3478 4635 6319 34 40
Qualification 30 Fri 3/8 - 2:40 PM 6896 4635 4735 5312 3478 4400 43 46
Qualification 37 Fri 3/8 - 3:38 PM 5874 7421 4635 4584 6156 6702 39 36
Qualification 48 Fri 3/8 - 5:08 PM 4355 4735 5959 7299 6218 4635 36 53
Qualification 51 Fri 3/8 - 5:34 PM 6348 7546 6647 4635 4355 4584 35 40
Qualification 62 Sat 3/9 - 10:38 AM 6017 6647 5133 4635 4403 6170 38 55
Qualification 67 Sat 3/9 - 11:25 AM 4635 4010 4775 3526 6676 6652 51 42
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 3/9 - 1:57 PM 4635 3478 6444 6200 6348 6017 57 38
Quarterfinal 5 4635 3478 6444 6200 6348 6017 64 43
Semifinal 1 4635 3478 6444 4400 3158 6652 72 65
Semifinal 3 4635 3478 6444 4400 3158 6652 73 61
Final 1 4635 3478 6444 6647 3480 7546 62 50
Final 2 4635 3478 6444 6647 3480 7546 55 51

Regional de la Ciudad de Mexico

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 20 of 27
Record: 4 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Fri 3/15 - 9:40 AM 5344 6606 3480 4635 5948 3794 27 26
Qualification 6 Fri 3/15 - 10:46 AM 7161 3478 3794 2283 3522 4635 49 59
Qualification 11 Fri 3/15 - 11:47 AM 4775 3354 6647 5412 3480 4635 50 40
Qualification 16 Fri 3/15 - 12:44 PM 7678 4010 3522 5344 6647 4635 41 54
Qualification 20 Fri 3/15 - 1:22 PM 5887 3472 4635 3354 5344 3527 44 48
Qualification 24 Fri 3/15 - 3:17 PM 3478 4635 5696 4401 4371 5716 47 29
Qualification 31 Fri 3/15 - 4:34 PM 7752 4635 4401 3933 4371 2283 46 56
Qualification 36 Fri 3/15 - 5:22 PM 5696 7161 7678 4010 4635 4371 58 50
Qualification 40 Sat 3/16 - 9:37 AM 4010 7161 7753 3527 4635 4731 47 41
Qualification 43 Sat 3/16 - 10:07 AM 4635 4775 7753 7678 5412 7752 58 28
Qualification 48 Sat 3/16 - 10:59 AM 4635 4731 7161 3472 3933 5948 32 52
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 3480 6647 4731 4635 3472 7753 62 43
Quarterfinal 7 3480 6647 4731 4635 3472 7753 48 34

Regional Laguna

  March 20 to March 23, 2019

Qualification Matches
Rank: 19 of 36
Record: 5 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Fri 3/22 - 10:23 AM 4400 3472 7706 4401 4635 6647 27 54
Qualification 11 Fri 3/22 - 11:05 AM 7161 7037 4635 7653 5887 4775 37 51
Qualification 18 Fri 3/22 - 12:01 PM 5887 7725 6017 7421 4635 7687 43 57
Qualification 23 Fri 3/22 - 12:40 PM 4635 4603 4735 7706 4355 7421 57 36
Qualification 30 Fri 3/22 - 1:30 PM 6199 5705 6170 5526 6608 4635 39 33
Qualification 36 Fri 3/22 - 3:27 PM 6608 5312 7699 3472 6199 4635 33 34
Qualification 41 Fri 3/22 - 4:16 PM 4735 6608 6896 4635 4775 7040 57 42
Qualification 45 Fri 3/22 - 4:47 PM 7161 4401 7040 4635 7669 6200 44 40
Qualification 52 Sat 3/23 - 9:01 AM 6483 4635 3526 4403 5312 7669 47 63
Qualification 55 Sat 3/23 - 9:28 AM 7653 4635 7706 7687 7669 6483 46 35
Qualification 64 Sat 3/23 - 10:40 AM 4635 7699 7018 7161 5344 4735 40 50
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2
Event Champions!


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Newton Subdivision

  April 17 to April 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 38 of 67
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Thu 4/18 - 9:09 AM 7521 6200 4635 1706 7161 2682 43 34
Qualification 13   Fri 4/19 - 12:45 PM 253 4635 842 7653 604 4415 83 84
Qualification 27   Thu 4/18 - 1:47 PM 6068 4635 5437 2659 3354 7500 82 46
Qualification 36   Fri 4/19 - 1:11 PM 7042 5499 3005 3674 7583 4635 65 46
Qualification 56   Fri 4/19 - 8:38 AM 5109 6059 6429 4635 3374 5052 84 37
Qualification 63   Fri 4/19 - 9:25 AM 7843 1806 846 4191 4635 3598 58 67
Qualification 70   Fri 4/19 - 10:18 AM 4068 5312 7521 1983 7500 4635 44 59
Qualification 84   Fri 4/19 - 11:54 AM 4635 7667 5015 5437 4265 624 80 60
Qualification 96   Fri 4/19 - 3:24 PM 6106 1817 4201 4635 932 4504 31 58
Qualification 104   Fri 4/19 - 4:23 PM 6388 4153 2073 4635 6841 7761 73 32
Playoff Matches

Team 4635's 2019 Awards
Award Event
Imagery Award in honor of Jack Kamen
     (Division Level Award)
FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Newton Subdivision
FIRST Dean's List Finalist Award
     (Presented to Karen Lizette Rodriguez)
Regional Laguna
Judges' Award Regional Laguna
Regional Winners
     FIRST Championship Qualifying Award
Regional Laguna
Creativity Award sponsored by Xerox Regional de la Ciudad de Mexico
Regional Chairman's Award
     FIRST Championship Qualifying Award
Regional Monterrey
Regional Winners
     FIRST Championship Qualifying Award
Regional Monterrey

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Regional Monterrey

  March 6 to March 9, 2019

Qualification Matches
Rank: 4 of 43
Record: 8 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Fri 3/8 - 10:03 AM 3480 6666 4635 4782 4010 6896 27 9
Qualification 10 Fri 3/8 - 10:58 AM 6200 7725 5874 3510 4635 3526 18 30
Qualification 17 Fri 3/8 - 12:02 PM 6444 4635 5312 7421 3933 4775 45 56
Qualification 27 Fri 3/8 - 2:08 PM 6010 7740 3158 3478 4635 6319 34 40
Qualification 30 Fri 3/8 - 2:40 PM 6896 4635 4735 5312 3478 4400 43 46
Qualification 37 Fri 3/8 - 3:38 PM 5874 7421 4635 4584 6156 6702 39 36
Qualification 48 Fri 3/8 - 5:08 PM 4355 4735 5959 7299 6218 4635 36 53
Qualification 51 Fri 3/8 - 5:34 PM 6348 7546 6647 4635 4355 4584 35 40
Qualification 62 Sat 3/9 - 10:38 AM 6017 6647 5133 4635 4403 6170 38 55
Qualification 67 Sat 3/9 - 11:25 AM 4635 4010 4775 3526 6676 6652 51 42
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 3/9 - 1:57 PM 4635 3478 6444 6200 6348 6017 57 38
Quarterfinal 5 4635 3478 6444 6200 6348 6017 64 43
Semifinal 1 4635 3478 6444 4400 3158 6652 72 65
Semifinal 3 4635 3478 6444 4400 3158 6652 73 61
Final 1 4635 3478 6444 6647 3480 7546 62 50
Final 2 4635 3478 6444 6647 3480 7546 55 51

Regional de la Ciudad de Mexico

  March 13 to March 16, 2019

Qualification Matches
Rank: 20 of 27
Record: 4 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Fri 3/15 - 9:40 AM 5344 6606 3480 4635 5948 3794 27 26
Qualification 6 Fri 3/15 - 10:46 AM 7161 3478 3794 2283 3522 4635 49 59
Qualification 11 Fri 3/15 - 11:47 AM 4775 3354 6647 5412 3480 4635 50 40
Qualification 16 Fri 3/15 - 12:44 PM 7678 4010 3522 5344 6647 4635 41 54
Qualification 20 Fri 3/15 - 1:22 PM 5887 3472 4635 3354 5344 3527 44 48
Qualification 24 Fri 3/15 - 3:17 PM 3478 4635 5696 4401 4371 5716 47 29
Qualification 31 Fri 3/15 - 4:34 PM 7752 4635 4401 3933 4371 2283 46 56
Qualification 36 Fri 3/15 - 5:22 PM 5696 7161 7678 4010 4635 4371 58 50
Qualification 40 Sat 3/16 - 9:37 AM 4010 7161 7753 3527 4635 4731 47 41
Qualification 43 Sat 3/16 - 10:07 AM 4635 4775 7753 7678 5412 7752 58 28
Qualification 48 Sat 3/16 - 10:59 AM 4635 4731 7161 3472 3933 5948 32 52
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3 3480 6647 4731 4635 3472 7753 62 43
Quarterfinal 7 3480 6647 4731 4635 3472 7753 48 34

Regional Laguna

  March 20 to March 23, 2019

Qualification Matches
Rank: 19 of 36
Record: 5 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 11 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 6 Fri 3/22 - 10:23 AM 4400 3472 7706 4401 4635 6647 27 54
Qualification 11 Fri 3/22 - 11:05 AM 7161 7037 4635 7653 5887 4775 37 51
Qualification 18 Fri 3/22 - 12:01 PM 5887 7725 6017 7421 4635 7687 43 57
Qualification 23 Fri 3/22 - 12:40 PM 4635 4603 4735 7706 4355 7421 57 36
Qualification 30 Fri 3/22 - 1:30 PM 6199 5705 6170 5526 6608 4635 39 33
Qualification 36 Fri 3/22 - 3:27 PM 6608 5312 7699 3472 6199 4635 33 34
Qualification 41 Fri 3/22 - 4:16 PM 4735 6608 6896 4635 4775 7040 57 42
Qualification 45 Fri 3/22 - 4:47 PM 7161 4401 7040 4635 7669 6200 44 40
Qualification 52 Sat 3/23 - 9:01 AM 6483 4635 3526 4403 5312 7669 47 63
Qualification 55 Sat 3/23 - 9:28 AM 7653 4635 7706 7687 7669 6483 46 35
Qualification 64 Sat 3/23 - 10:40 AM 4635 7699 7018 7161 5344 4735 40 50
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2
Event Champions!


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Newton Subdivision

  April 17 to April 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 38 of 67
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Thu 4/18 - 9:09 AM 7521 6200 4635 1706 7161 2682 43 34
Qualification 13   Fri 4/19 - 12:45 PM 253 4635 842 7653 604 4415 83 84
Qualification 27   Thu 4/18 - 1:47 PM 6068 4635 5437 2659 3354 7500 82 46
Qualification 36   Fri 4/19 - 1:11 PM 7042 5499 3005 3674 7583 4635 65 46
Qualification 56   Fri 4/19 - 8:38 AM 5109 6059 6429 4635 3374 5052 84 37
Qualification 63   Fri 4/19 - 9:25 AM 7843 1806 846 4191 4635 3598 58 67
Qualification 70   Fri 4/19 - 10:18 AM 4068 5312 7521 1983 7500 4635 44 59
Qualification 84   Fri 4/19 - 11:54 AM 4635 7667 5015 5437 4265 624 80 60
Qualification 96   Fri 4/19 - 3:24 PM 6106 1817 4201 4635 932 4504 31 58
Qualification 104   Fri 4/19 - 4:23 PM 6388 4153 2073 4635 6841 7761 73 32
Playoff Matches