Team Avatar Team 7461 - Binary Circles (2019)


2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: The Boeing Company/Black Lodge Research/Google/Bluetooth Special Interest Group/Microsoft/Andeavor/Alaska Airlines/FIRST Washington/Loder Instrument Company/Archimedes School of Creative Thinking/XBOT robotics/NRG Team 948&Team 7461 Robotics


This tab displays only official event's that Team 7461 attended in 2019.
Team 7461 had a record of 12-20-0 (W-L-T) at their 3 official events (this includes a Qualification record of 12 - 20 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 0 - 0)

PNW District Auburn Mountainview Event

  March 8 to March 10, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
12 0 0 8 20
Qualification Matches
Rank: 21 of 38
Record: 5 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Sat 3/9 - 11:50 AM 7461 5450 3684 6959 2557 4918 32 25
Qualification 10 Sat 3/9 - 12:40 PM 2927 1983 1294 4060 948 7461 35 60
Qualification 14 Sat 3/9 - 2:05 PM 3393 1899 1983 568 7461 2906 63 12
Qualification 24 Sat 3/9 - 3:33 PM 7461 3218 3574 5450 3681 948 29 33
Qualification 31 Sat 3/9 - 4:28 PM 3588 7461 1258 2412 5588 4681 39 53
Qualification 36 Sat 3/9 - 5:02 PM 6959 7461 1294 4131 5827 3574 20 70
Qualification 39 Sat 3/9 - 5:36 PM 3681 7461 1983 2557 4681 2976 50 45
Qualification 49 Sat 3/9 - 7:51 PM 3237 6503 488 7461 2097 4681 40 34
Qualification 55 Sat 3/9 - 7:38 PM 2046 2929 7461 2907 3681 5937 60 26
Qualification 64 Sun 3/10 - 9:47 AM 1258 2929 3218 7461 2927 2976 27 45
Qualification 67 Sun 3/10 - 10:08 AM 488 5827 7461 1258 2906 4915 50 39
Qualification 70 Sun 3/10 - 10:31 AM 4060 2907 5827 3393 6350 7461 67 25
Playoff Matches

PNW District Glacier Peak Event

  March 22 to March 24, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
5 0 0 5 10
Qualification Matches
Rank: 37 of 38
Record: 2 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 3/23 - 11:12 AM 1294 4915 2928 4089 4683 7461 36 44
Qualification 8 Sat 3/23 - 12:08 PM 2928 4089 3588 3070 7461 1258 75 27
Qualification 18 Sat 3/23 - 2:26 PM 1258 488 5827 3268 7627 7461 69 47
Qualification 23 Sat 3/23 - 3:03 PM 7461 488 3826 7627 2910 2412 51 84
Qualification 26 Sat 3/23 - 3:23 PM 5588 2976 7461 3681 4309 492 57 58
Qualification 33 Sat 3/23 - 4:11 PM 7461 4205 1294 4915 4173 4089 40 48
Qualification 39 Sat 3/23 - 5:01 PM 4512 4450 3826 4682 7461 4681 81 48
Qualification 48 Sat 3/23 - 6:06 PM 7461 2930 4915 4911 5588 7118 56 57
Qualification 53 Sat 3/23 - 6:47 PM 949 7461 1778 1983 3268 4173 49 61
Qualification 64 Sun 3/24 - 9:41 AM 7461 5827 7118 2976 3070 4911 55 71
Qualification 67 Sun 3/24 - 10:03 AM 4180 4205 3268 2928 7461 2522 62 82
Qualification 74 Sun 3/24 - 10:56 AM 2910 1899 4682 7461 5803 3663 85 80
Playoff Matches

FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Hopper Subdivision

  April 17 to April 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 49 of 68
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3   Thu 4/18 - 8:53 AM 7461 4020 7121 4910 1899 691 58 44
Qualification 13   Thu 4/18 - 10:17 AM 6064 2046 7461 4499 6988 4192 72 64
Qualification 24   Thu 4/18 - 11:42 AM 7635 1671 4192 5803 7461 2441 59 50
Qualification 43   Thu 4/18 - 3:36 PM 3476 2637 1987 6838 7461 4013 70 68
Qualification 49   Thu 4/18 - 4:27 PM 6704 7787 2046 3735 3635 7461 42 62
Qualification 59   Fri 4/19 - 8:45 AM 5887 7461 6907 1072 7433 59 72 70
Qualification 70   Fri 4/19 - 10:15 AM 6485 3616 3834 7461 1425 6919 72 52
Qualification 80   Fri 4/19 - 11:37 AM 1477 6934 7461 6838 7447 1311 62 68
Qualification 99   Fri 4/19 - 3:30 PM 7607 7461 6506 2714 6919 7451 30 76
Qualification 104   Fri 4/19 - 4:07 PM 4087 2357 7607 7461 3824 4043 47 67
Playoff Matches

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

PNW District Auburn Mountainview Event

  March 8 to March 10, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
12 0 0 8 20
Qualification Matches
Rank: 21 of 38
Record: 5 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Sat 3/9 - 11:50 AM 7461 5450 3684 6959 2557 4918 32 25
Qualification 10 Sat 3/9 - 12:40 PM 2927 1983 1294 4060 948 7461 35 60
Qualification 14 Sat 3/9 - 2:05 PM 3393 1899 1983 568 7461 2906 63 12
Qualification 24 Sat 3/9 - 3:33 PM 7461 3218 3574 5450 3681 948 29 33
Qualification 31 Sat 3/9 - 4:28 PM 3588 7461 1258 2412 5588 4681 39 53
Qualification 36 Sat 3/9 - 5:02 PM 6959 7461 1294 4131 5827 3574 20 70
Qualification 39 Sat 3/9 - 5:36 PM 3681 7461 1983 2557 4681 2976 50 45
Qualification 49 Sat 3/9 - 7:51 PM 3237 6503 488 7461 2097 4681 40 34
Qualification 55 Sat 3/9 - 7:38 PM 2046 2929 7461 2907 3681 5937 60 26
Qualification 64 Sun 3/10 - 9:47 AM 1258 2929 3218 7461 2927 2976 27 45
Qualification 67 Sun 3/10 - 10:08 AM 488 5827 7461 1258 2906 4915 50 39
Qualification 70 Sun 3/10 - 10:31 AM 4060 2907 5827 3393 6350 7461 67 25
Playoff Matches

PNW District Glacier Peak Event

  March 22 to March 24, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
5 0 0 5 10
Qualification Matches
Rank: 37 of 38
Record: 2 Wins, 9 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (1 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 3/23 - 11:12 AM 1294 4915 2928 4089 4683 7461 36 44
Qualification 8 Sat 3/23 - 12:08 PM 2928 4089 3588 3070 7461 1258 75 27
Qualification 18 Sat 3/23 - 2:26 PM 1258 488 5827 3268 7627 7461 69 47
Qualification 23 Sat 3/23 - 3:03 PM 7461 488 3826 7627 2910 2412 51 84
Qualification 26 Sat 3/23 - 3:23 PM 5588 2976 7461 3681 4309 492 57 58
Qualification 33 Sat 3/23 - 4:11 PM 7461 4205 1294 4915 4173 4089 40 48
Qualification 39 Sat 3/23 - 5:01 PM 4512 4450 3826 4682 7461 4681 81 48
Qualification 48 Sat 3/23 - 6:06 PM 7461 2930 4915 4911 5588 7118 56 57
Qualification 53 Sat 3/23 - 6:47 PM 949 7461 1778 1983 3268 4173 49 61
Qualification 64 Sun 3/24 - 9:41 AM 7461 5827 7118 2976 3070 4911 55 71
Qualification 67 Sun 3/24 - 10:03 AM 4180 4205 3268 2928 7461 2522 62 82
Qualification 74 Sun 3/24 - 10:56 AM 2910 1899 4682 7461 5803 3663 85 80
Playoff Matches

FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Hopper Subdivision

  April 17 to April 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 49 of 68
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3   Thu 4/18 - 8:53 AM 7461 4020 7121 4910 1899 691 58 44
Qualification 13   Thu 4/18 - 10:17 AM 6064 2046 7461 4499 6988 4192 72 64
Qualification 24   Thu 4/18 - 11:42 AM 7635 1671 4192 5803 7461 2441 59 50
Qualification 43   Thu 4/18 - 3:36 PM 3476 2637 1987 6838 7461 4013 70 68
Qualification 49   Thu 4/18 - 4:27 PM 6704 7787 2046 3735 3635 7461 42 62
Qualification 59   Fri 4/19 - 8:45 AM 5887 7461 6907 1072 7433 59 72 70
Qualification 70   Fri 4/19 - 10:15 AM 6485 3616 3834 7461 1425 6919 72 52
Qualification 80   Fri 4/19 - 11:37 AM 1477 6934 7461 6838 7447 1311 62 68
Qualification 99   Fri 4/19 - 3:30 PM 7607 7461 6506 2714 6919 7451 30 76
Qualification 104   Fri 4/19 - 4:07 PM 4087 2357 7607 7461 3824 4043 47 67
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 40
Rank: 98 of 151 teams in the Pacific Northwest District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: No
Qualified for FIRST Championship: Yes (DistrictPoints)

Team 7461 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
PNW District Auburn Mountainview Event 20
PNW District Glacier Peak Event 10
Team Age 10

If Team 7461 is tied with any other Pacific Northwest teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 0
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 0
Level 3 Total Alliance Selection Points 0
Level 4 Max Alliance Selection Points 0
Level 5 Total Qualification Points 17
Level 6 Highest Match Score 82
Level 7 Second Highest Match Score 80
Level 8 Third Highest Match Score 60
Level 9 Random Sort ---

Peak Performance

  September 14 to September 14, 2019

Qualification Matches
Rank: 26 of 34
Record: 2 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 6 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 9/14 - 9:14 AM 5803 9994 2733 7461 2046 2557 66 38
Qualification 8 Sat 9/14 - 9:58 AM 2811 1899 4692 1318 4131 7461 36 53
Qualification 13 Sat 9/14 - 10:42 AM 1983 2910 9991 6343 9994 7461 92 46
Qualification 23 Sat 9/14 - 12:27 PM 948 7461 5803 2471 4918 488 76 31
Qualification 27 Sat 9/14 - 12:56 PM 4911 9992 2605 5588 7461 2907 68 36
Qualification 30 Sat 9/14 - 1:20 PM 7461 2605 1899 2990 2557 9998 12 61
Playoff Matches
Record: 3 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 3 of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 5803 7461 1983 4918 2811 2990 85 60
Quarterfinal 8 5803 7461 1983 4918 2811 2990 79 57
Semifinal 2 2733 5827 9992 5803 7461 1983 84 68
Semifinal 4 2733 5827 9992 5803 7461 1983 76 84
Tiebreaker 2 2733 5827 9992 5803 7461 1983 86 75

Washington Girls' Generation

  October 12 to October 13, 2019

Qualification Matches
Rank: 30 of 38
Record: 4 Wins, 5 Losses and 1 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 10/12 - 5:31 AM 3574 7461 5683 2930 4512 949 41 33
Qualification 11 Sat 10/12 - 7:27 AM 2930 2605 7461 3786 4180 4450 38 38
Qualification 19 Sat 10/12 - 9:32 AM 4915 2928 7461 2046 2522 1294 38 60
Qualification 22 Sat 10/12 - 10:05 AM 1294 492 7461 2903 5683 4131 34 33
Qualification 32 Sat 10/12 - 11:42 AM 5937 1983 3681 3218 7461 5827 47 39
Qualification 37 Sat 10/12 - 12:27 PM 1899 3219 492 2412 4450 7461 51 50
Qualification 44 Sat 10/12 - 1:18 PM 2907 2903 2557 2522 7461 948 38 61
Qualification 47 Sun 10/13 - 4:26 AM 7461 2903 4512 7173 1778 5827 23 61
Qualification 54 Sun 10/13 - 5:19 AM 2605 4469 2412 7461 1318 2910 29 66
Qualification 59 Sun 10/13 - 6:14 AM 3588 5588 2910 7461 2907 4131 55 43
Playoff Matches
Record: 4 Wins and 3 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sun 10/13 - 9:01 AM 3574 948 7461 2412 5588 2976 58 67
Quarterfinal 5 3574 948 7461 2412 5588 2976 66 65
Tiebreaker 1 3574 948 7461 2412 5588 2976 72 61
Semifinal 1 3574 948 7461 5827 492 2928 82 67
Semifinal 3 3574 948 7461 5827 492 2928 75 58
Final 1 3574 948 7461 2522 2910 4180 70 80
Final 2 3574 948 7461 2522 2910 4180 73 92