Team 1318 - Issaquah Robotics Society (2019)


2019 Robot: Cube - bert
2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: The Boeing Company/State of Washington OSPI/Issaquah Schools Foundation&Issaquah High School

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 58 34 (59%) 24 (41%) 0 (0%)
Playoff 14 5 (36%) 10 (71%) 0
Total 72 39 (54%) 34 (47%) 0 (0%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Pacific Northwest Regional

  March 4 to March 6, 2004


Pacific Northwest Regional

  March 10 to March 12, 2005


Pacific Northwest Regional

  March 2 to March 4, 2006


Davis Sacramento Regional

  March 23 to March 25, 2006


Pacific Northwest Regional

  February 28 to March 2, 2007


Oregon Regional

  February 27 to February 29, 2008


Microsoft Seattle Regional

  March 19 to March 21, 2008


FIRST Championship - Newton Division

  April 17 to April 19, 2008


Oregon Regional

  March 4 to March 6, 2009


Microsoft Seattle Regional

  March 25 to March 27, 2009


FIRST Championship - Galileo Division

  April 15 to April 17, 2009


Autodesk Oregon Regional

  March 3 to March 5, 2010


Microsoft Seattle Regional

  March 24 to March 26, 2010


Seattle Cascade Regional

  March 17 to March 19, 2011


Autodesk Oregon Regional

  March 24 to March 26, 2011


Seattle Cascade Regional

  March 21 to March 23, 2012


Spokane Regional

  April 5 to April 7, 2012


Autodesk Oregon Regional

  March 8 to March 10, 2013


Central Washington Regional

  March 22 to March 24, 2013


PNW FIRST Robotics Glacier Peak District Event

  March 6 to March 8, 2014


PNW FIRST Robotics Shorewood District Event

  March 20 to March 22, 2014


PNW FIRST Robotics Auburn District Event

  March 27 to March 29, 2014


Autodesk PNW FRC Championship

  April 9 to April 11, 2014


FIRST Championship - Galileo Division

  April 23 to April 25, 2014


PNW District - Auburn Mountainview Event

  February 26 to February 28, 2015


PNW District - Mount Vernon Event

  March 13 to March 15, 2015


PNW District - Shorewood Event

  March 20 to March 22, 2015


Pacific Northwest District Championship

  April 1 to April 4, 2015


FIRST Championship

  April 22 to April 25, 2015


FIRST Championship - Curie Subdivision

  April 22 to April 25, 2015


PNW District - Auburn Mountainview Event

  March 3 to March 5, 2016


PNW District - Central Washington University Event

  March 17 to March 19, 2016


PNW District - Philomath Event

  March 24 to March 26, 2016


Pacific Northwest District Championship sponsored by Autodesk

  April 6 to April 9, 2016


FIRST Championship - Archimedes Subdivision

  April 27 to April 30, 2016


FIRST Championship

  April 27 to April 30, 2016


PNW District - Auburn Mountainview Event

  March 3 to March 5, 2017


PNW District - Glacier Peak Event

  March 24 to March 26, 2017


PNW District - Auburn Event

  March 31 to April 2, 2017


Pacific Northwest District Championship

  April 5 to April 8, 2017


FIRST Championship - Houston - Turing Subdivision

  April 19 to April 22, 2017


FIRST Championship - Houston

  April 19 to April 22, 2017


PNW District Mount Vernon Event

  March 2 to March 4, 2018


PNW District SunDome Event

  March 15 to March 17, 2018


PNW District Auburn Mountainview Event

  March 29 to March 31, 2018


Pacific Northwest District Championship

  April 4 to April 7, 2018


FIRST Championship - Houston - Turing Subdivision

  April 18 to April 21, 2018


FIRST Championship - Houston

  April 18 to April 21, 2018


PNW District Mount Vernon Event

  March 1 to March 3, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
13 13 10 5 41
Qualification Matches
Rank: 17 of 34
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Sat 3/2 - 12:30 PM 4512 4513 3826 2928 4180 1318 42 17
Qualification 11 Sat 3/2 - 2:30 PM 2930 949 1318 4089 3219 2980 65 31
Qualification 14 Sat 3/2 - 2:57 PM 7627 3049 3238 1318 3812 5683 25 41
Qualification 18 Sat 3/2 - 3:34 PM 1983 1318 3238 2605 2910 3219 49 41
Qualification 23 Sat 3/2 - 4:24 PM 2147 2980 5683 3663 3786 1318 52 32
Qualification 32 Sat 3/2 - 5:39 PM 7627 1778 2910 5295 2605 1318 56 27
Qualification 40 Sat 3/2 - 6:47 PM 2147 4173 2930 1318 2910 4579 58 59
Qualification 42 Sat 3/2 - 7:03 PM 2928 4469 3812 3268 1318 4089 58 42
Qualification 47 Sat 3/2 - 7:39 PM 1318 2980 4173 5803 4682 7627 61 50
Qualification 57 Sun 3/3 - 9:32 AM 1318 4683 4513 1983 3268 3826 33 42
Qualification 59 Sun 3/3 - 9:49 AM 2903 1318 1778 4469 2930 3268 38 69
Qualification 64 Sun 3/3 - 10:32 AM 4469 1318 3219 5295 4683 4180 55 22
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 1318 4512 1778 4469 360 4173 54 26
Quarterfinal 6 1318 4512 1778 4469 360 4173 65 53
Semifinal 1 2930 2910 4513 1318 4512 1778 70 65

PNW District SunDome Event

  March 14 to March 16, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
16 13 10 0 39
Qualification Matches
Rank: 9 of 31
Record: 7 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Fri 3/15 - 11:34 AM 4131 3220 1318 6442 7803 2522 56 33
Qualification 9 Fri 3/15 - 1:11 PM 1318 5920 2926 4692 4980 1595 48 76
Qualification 12 Fri 3/15 - 1:31 PM 4980 1318 2910 4061 4692 2148 91 54
Qualification 21 Fri 3/15 - 2:28 PM 1318 3693 3220 1595 5803 6442 41 54
Qualification 24 Fri 3/15 - 2:53 PM 4980 3712 6443 4061 6076 1318 43 58
Qualification 30 Fri 3/15 - 3:32 PM 2605 4104 3218 7696 1318 1595 48 59
Qualification 32 Fri 3/15 - 3:47 PM 4125 7696 4911 1318 6442 2910 60 96
Qualification 38 Fri 3/15 - 4:28 PM 6443 3220 1595 1318 2944 4911 53 49
Qualification 42 Fri 3/15 - 5:00 PM 4125 2605 1318 5803 6076 2926 70 31
Qualification 48 Fri 3/15 - 5:38 PM 2910 2811 2944 7803 3218 1318 81 59
Qualification 55 Sat 3/16 - 9:32 AM 3711 1318 6443 2811 5920 7696 59 56
Qualification 60 Sat 3/16 - 10:14 AM 7776 1318 4104 4911 3712 3220 40 48
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 1318 4061 6442 3711 1595 3220 62 55
Quarterfinal 6 1318 4061 6442 3711 1595 3220 48 40
Semifinal 1 5803 2910 2926 1318 4061 6442 90 42
Semifinal 3 5803 2910 2926 1318 4061 6442 84 43

PNW District Auburn Event

  March 29 to March 31, 2019

Qualification Matches
Rank: 5 of 34
Record: 8 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 3/30 - 11:09 AM 2990 7118 3237 1318 2929 4131 57 71
Qualification 11 Sat 3/30 - 1:07 PM 948 1318 4911 6503 4461 3574 60 24
Qualification 13 Sat 3/30 - 2:08 PM 6959 3684 2906 1318 2927 3786 39 50
Qualification 23 Sat 3/30 - 3:32 PM 2990 2097 4461 3070 1318 2926 51 66
Qualification 28 Sat 3/30 - 4:12 PM 492 4579 2906 2046 360 1318 36 89
Qualification 34 Sat 3/30 - 4:57 PM 4918 1318 5937 948 4579 3049 53 51
Qualification 37 Sat 3/30 - 5:16 PM 4579 3237 1318 2907 3876 4089 52 62
Qualification 45 Sat 3/30 - 6:10 PM 1318 3876 492 3786 2926 3219 74 14
Qualification 50 Sat 3/30 - 6:44 PM 1318 3393 6959 6350 2907 2927 57 61
Qualification 56 Sat 3/30 - 7:26 PM 2906 6350 1318 4918 3219 3393 42 47
Qualification 60 Sun 3/31 - 9:38 AM 4911 2926 5937 3219 1318 2990 56 69
Qualification 68 Sun 3/31 - 10:33 AM 4461 948 2046 2980 2907 1318 82 66
Playoff Matches
Record: 1 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 2907 1318 2926 360 3574 3876 70 69
Quarterfinal 6 2907 1318 2926 360 3574 3876 55 71
Tiebreaker 2 2907 1318 2926 360 3574 3876 55 69

Pacific Northwest FIRST District Championship

  April 3 to April 6, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
54 27 0 0 81
Qualification Matches
Rank: 10 of 64
Record: 8 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Thu 4/4 - 2:05 PM 948 4488 4469 492 5468 1318 77 73
Qualification 13 Thu 4/4 - 3:17 PM 3574 7034 1318 4125 3711 1540 56 124
Qualification 24 Thu 4/4 - 4:33 PM 2990 2915 1318 2930 3223 997 79 70
Qualification 39 Fri 4/5 - 9:28 AM 6845 4579 3574 2147 1318 360 75 89
Qualification 49 Fri 4/5 - 10:30 AM 1318 3786 3826 7034 2522 2521 67 53
Qualification 61 Fri 4/5 - 12:02 PM 4309 3786 2412 1318 2471 2097 69 86
Qualification 69 Fri 4/5 - 1:39 PM 5937 1318 7776 3663 2907 3786 74 69
Qualification 81 Fri 4/5 - 3:00 PM 1318 4131 2980 4110 1425 3588 45 59
Qualification 95 Fri 4/5 - 4:31 PM 4060 1318 2522 2898 2557 6443 69 55
Qualification 101 Fri 4/5 - 5:10 PM 6445 1318 5588 4131 2733 2097 61 72
Qualification 110 Sat 4/6 - 9:29 AM 4911 2980 2147 1318 3674 6443 78 90
Qualification 126 Sat 4/6 - 11:24 AM 4512 4057 6445 2928 4061 1318 81 84
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 4/6 - 1:18 PM 2910 2046 2907 1983 1318 2928 98 63
Quarterfinal 5 2910 2046 2907 1983 1318 2928 107 74

FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Roebling Subdivision

  April 17 to April 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 24 of 67
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9   Thu 4/18 - 9:45 AM 359 4941 2429 3647 1318 4336 73 51
Qualification 20   Thu 4/18 - 11:17 AM 5059 7458 1318 1658 2907 5550 77 61
Qualification 27   Thu 4/18 - 1:39 PM 2341 5842 2898 1318 6364 6901 51 69
Qualification 42   Thu 4/18 - 3:29 PM 4639 585 1318 4965 7459 6695 69 61
Qualification 48   Thu 4/18 - 4:15 PM 5190 1318 5427 7498 3847 1533 77 93
Qualification 59   Fri 4/19 - 9:11 AM 5411 4336 4610 231 1318 6304 95 91
Qualification 73   Fri 4/19 - 11:02 AM 2557 1369 7425 2813 6026 1318 56 50
Qualification 87   Fri 4/19 - 2:30 PM 7403 1318 1912 2485 568 4005 65 61
Qualification 92   Fri 4/19 - 3:05 PM 972 3243 7492 1318 6829 3881 59 79
Qualification 111   Fri 4/19 - 5:47 PM 3859 1566 1410 1318 6647 7565 71 63
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 7

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3   6829 148 3847 1318 2412 3881 88 82
Quarterfinal 7   6829 148 3847 1318 2412 1296 85 68

FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


PNW District Glacier Peak Event

  February 28 to March 1, 2020


Potassium Group - FIRST Innovation Challenge

  April 12 to April 16, 2021


FIRST Innovation Challenge Event presented by Qualcomm

  April 12 to April 16, 2021


INFINITE RECHARGE At Home Challenge Event

  April 19 to April 23, 2021


Tellurium Group - INFINITE RECHARGE At Home Challenge

  April 19 to April 23, 2021


Aluminium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Pacific Northwest District Awards Event

  May 3 to May 7, 2021


District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 161
Rank: 24 of 151 teams in the Pacific Northwest District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (DistrictPoints)

Team 1318 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
PNW District Mount Vernon Event 41
PNW District SunDome Event 39
Pacific Northwest FIRST District Championship 81

If Team 1318 is tied with any other Pacific Northwest teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 20
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 10
Level 3 Total Alliance Selection Points 53
Level 4 Max Alliance Selection Points 27
Level 5 Total Qualification Points 83
Level 6 Highest Match Score 96
Level 7 Second Highest Match Score 91
Level 8 Third Highest Match Score 90
Level 9 Random Sort ---

Peak Performance

  September 23 to September 23, 2017


Washington Girls Generation

  October 28 to October 28, 2017


Peak Performance

  September 8 to September 8, 2018


Washington Girls' Generation 2018

  October 27 to October 27, 2018


Peak Performance

  September 14 to September 14, 2019

Qualification Matches
Rank: 13 of 34
Record: 4 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 6 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Sat 9/14 - 9:34 AM 2605 948 2976 5827 3145 1318 24 46
Qualification 8 Sat 9/14 - 9:58 AM 2811 1899 4692 1318 4131 7461 36 53
Qualification 12 Sat 9/14 - 10:34 AM 5827 5937 9998 1318 360 5803 56 69
Qualification 20 Sat 9/14 - 12:03 PM 2990 4911 2522 2733 1294 1318 92 54
Qualification 25 Sat 9/14 - 12:42 PM 2471 1318 2976 3663 2910 360 37 70
Qualification 29 Sat 9/14 - 1:14 PM 6343 1318 9992 2046 4131 4918 60 59
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 9991 360 1318 2471 948 9994 51 69

Washington Girls' Generation

  October 12 to October 13, 2019

Qualification Matches
Rank: 36 of 38
Record: 3 Wins, 7 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5 Sat 10/12 - 6:26 AM 3218 1318 2907 2605 2928 492 31 33
Qualification 9 Sat 10/12 - 7:02 AM 3681 2976 4469 1318 1294 7173 26 35
Qualification 17 Sat 10/12 - 9:14 AM 1983 2930 4180 5937 1318 5588 67 21
Qualification 26 Sat 10/12 - 10:50 AM 1318 4131 4469 1778 2557 3574 43 50
Qualification 31 Sat 10/12 - 11:34 AM 5588 4512 7173 1318 949 492 37 30
Qualification 34 Sat 10/12 - 12:02 PM 4131 3786 2522 3588 2976 1318 41 32
Qualification 39 Sat 10/12 - 12:41 PM 2605 3786 1318 3574 2046 5827 42 55
Qualification 45 Sun 10/13 - 4:11 AM 360 1899 1318 5683 3218 5937 38 35
Qualification 54 Sun 10/13 - 5:19 AM 2605 4469 2412 7461 1318 2910 29 66
Qualification 62 Sun 10/13 - 6:44 AM 360 3219 4450 2928 2903 1318 35 34
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 5

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2 5827 492 2928 1318 2605 4915 54 22
Quarterfinal 6 5827 492 2928 1318 2605 4915 66 36