Team Avatar Team 2910 - Jack in the Bot (2019)


2019 Robot: Kayla
2019 Home Championship: FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: The Boeing Company/Microsoft/Electroimpact/CREO Industrial Arts/OSPI/Everett Sound Machine Works/Washington FIRST Robotics/Brian Gattman & Dave Mumaw/Dwayne Lanes/Mill Creek Police Department/Swerve Drive Specialties/SolidWorks/Tacoma Screw/Air Gas/Crane Aerospace/Computer Concepts/Alaska Airlines/First Tech Credit Union/Google/Marathon Oil&Henry M. Jackson High School


This tab displays only official event's that Team 2910 attended in 2019.
Team 2910 had a record of 74-11-0 (W-L-T) at their 5 official events (this includes a Qualification record of 50 - 8 - 0 (W-L-T) and Playoff record of 24 - 3)

PNW District Mount Vernon Event

  March 1 to March 3, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
22 16 30 5 73
Qualification Matches
Rank: 1 of 34
Record: 11 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 3/2 - 11:45 AM 4683 2910 2903 4173 5683 4309 51 33
Qualification 8 Sat 3/2 - 2:04 PM 5803 5683 2910 4579 3238 4469 64 32
Qualification 16 Sat 3/2 - 3:16 PM 4683 3826 4089 2910 2147 4512 23 78
Qualification 18 Sat 3/2 - 3:34 PM 1983 1318 3238 2605 2910 3219 49 41
Qualification 26 Sat 3/2 - 4:49 PM 4180 949 4089 2910 3786 360 18 65
Qualification 32 Sat 3/2 - 5:39 PM 7627 1778 2910 5295 2605 1318 56 27
Qualification 40 Sat 3/2 - 6:47 PM 2147 4173 2930 1318 2910 4579 58 59
Qualification 45 Sat 3/2 - 7:24 PM 1983 4173 2910 2980 7627 360 59 48
Qualification 50 Sat 3/2 - 8:02 PM 2910 3049 3268 949 2903 4513 68 11
Qualification 56 Sat 3/2 - 8:43 PM 3812 5295 5803 4682 2928 2910 57 68
Qualification 58 Sun 3/3 - 9:42 AM 4682 4512 3219 3812 2910 2980 38 69
Qualification 67 Sun 3/3 - 11:00 AM 1778 4309 3049 2910 3238 4089 20 56
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sun 3/3 - 1:06 PM 2930 2910 4513 2147 3826 4682 86 52
Quarterfinal 5 2930 2910 4513 2147 3826 4682 64 53
Semifinal 1 2930 2910 4513 1318 4512 1778 70 65
Semifinal 3 2930 2910 4513 949 4512 1778 93 25
Final 1 2930 2910 4513 1983 5803 4579 76 40
Final 2 2930 2910 4513 1983 5803 4579 70 61

PNW District SunDome Event

  March 14 to March 16, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
22 16 30 5 73
Qualification Matches
Rank: 1 of 31
Record: 11 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Fri 3/15 - 11:27 AM 6076 2910 4104 4911 5920 7776 47 34
Qualification 7 Fri 3/15 - 11:55 AM 3693 2910 2944 3711 3712 5295 62 36
Qualification 12 Fri 3/15 - 1:31 PM 4980 1318 2910 4061 4692 2148 91 54
Qualification 20 Fri 3/15 - 2:21 PM 4692 2910 5295 6443 7696 7803 88 29
Qualification 26 Fri 3/15 - 3:05 PM 4911 2811 5803 4131 2910 5920 63 27
Qualification 29 Fri 3/15 - 3:26 PM 2910 4061 2522 2944 6443 4125 65 54
Qualification 32 Fri 3/15 - 3:47 PM 4125 7696 4911 1318 6442 2910 60 96
Qualification 41 Fri 3/15 - 4:51 PM 2522 2811 4692 2910 2148 5468 62 87
Qualification 46 Fri 3/15 - 5:26 PM 4061 6442 4131 3711 7776 2910 64 67
Qualification 48 Fri 3/15 - 5:38 PM 2910 2811 2944 7803 3218 1318 81 59
Qualification 56 Sat 3/16 - 9:40 AM 3712 6442 7803 2910 4125 2926 21 84
Qualification 58 Sat 3/16 - 10:01 AM 1595 5803 2910 2926 2522 3711 81 67
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 3/16 - 12:01 PM 5803 2910 2926 4911 4131 3218 73 54
Quarterfinal 5 5803 2910 2926 4911 4131 3218 84 42
Semifinal 1 5803 2910 2926 1318 4061 6442 90 42
Semifinal 3 5803 2910 2926 1318 4061 6442 84 43
Final 1 5803 2910 2926 2522 6443 7776 93 65
Final 2 5803 2910 2926 2522 6443 7776 78 52

PNW District Glacier Peak Event

  March 22 to March 24, 2019

Qualification Matches
Rank: 1 of 38
Record: 10 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 3/23 - 11:28 AM 2910 1778 2976 7627 4681 4180 79 43
Qualification 7 Sat 3/23 - 11:59 AM 2910 4309 3268 5827 1899 2930 85 62
Qualification 19 Sat 3/23 - 2:34 PM 5588 1983 4450 3588 4911 2910 45 79
Qualification 23 Sat 3/23 - 3:03 PM 7461 488 3826 7627 2910 2412 51 84
Qualification 27 Sat 3/23 - 3:30 PM 4681 4089 2910 1899 4911 2522 65 68
Qualification 34 Sat 3/23 - 4:20 PM 3681 2910 4512 3268 2928 4681 65 57
Qualification 40 Sat 3/23 - 5:07 PM 4205 3588 488 2910 1294 5588 64 79
Qualification 47 Sat 3/23 - 6:00 PM 1258 1778 492 4683 2910 4173 68 64
Qualification 54 Sat 3/23 - 6:57 PM 4682 3070 7118 2930 2910 4205 31 102
Qualification 60 Sat 3/23 - 7:37 PM 4173 5588 7627 2522 5827 2910 48 102
Qualification 66 Sun 3/24 - 9:57 AM 4309 4915 4683 949 488 2910 40 70
Qualification 74 Sun 3/24 - 10:56 AM 2910 1899 4682 7461 5803 3663 85 80
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sun 3/24 - 1:02 PM 2930 2910 1294 5827 1258 1778 82 72
Quarterfinal 5 2930 2910 1294 5827 1258 1778 107 52
Semifinal 1 2930 2910 1294 2976 1983 3070 78 75
Semifinal 3 2930 2910 1294 2976 1983 3070 87 80
Final 1 2930 2910 1294 2928 2412 5588 72 73
Final 2 2930 2910 1294 2928 2412 5588 80 37
Final 3 2930 2910 1294 2928 2412 5588 83 59

Pacific Northwest FIRST District Championship

  April 3 to April 6, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
60 48 90 15 213
Qualification Matches
Rank: 4 of 64
Record: 11 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Thu 4/4 - 1:59 PM 4512 2907 2910 3574 3024 2412 94 57
Qualification 16 Thu 4/4 - 3:36 PM 4513 5937 2733 4579 2910 5468 51 93
Qualification 29 Thu 4/4 - 5:08 PM 5085 360 2898 2522 5827 2910 80 106
Qualification 41 Fri 4/5 - 9:41 AM 4125 492 4692 2910 1983 2471 67 95
Qualification 51 Fri 4/5 - 10:56 AM 4061 4980 6443 4692 2910 3574 42 36
Qualification 59 Fri 4/5 - 11:50 AM 3674 1540 2557 4469 2910 6445 68 78
Qualification 70 Fri 4/5 - 1:44 PM 2910 2521 5588 2915 997 4469 103 73
Qualification 76 Fri 4/5 - 2:24 PM 2557 2990 2910 3786 2147 1983 98 73
Qualification 89 Fri 4/5 - 3:49 PM 2928 3663 4043 6845 2910 5085 81 92
Qualification 98 Fri 4/5 - 4:50 PM 7034 5085 5803 2910 2980 4980 70 79
Qualification 109 Sat 4/6 - 9:22 AM 2910 2046 3223 4512 4131 948 99 66
Qualification 118 Sat 4/6 - 10:24 AM 1425 2910 4513 2521 2930 4309 86 81
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 4/6 - 1:18 PM 2910 2046 2907 1983 1318 2928 98 63
Quarterfinal 5 2910 2046 2907 1983 1318 2928 107 74
Semifinal 1 2910 2046 2907 3663 2147 4513 100 83
Semifinal 3 2910 2046 2907 3663 2147 4513 95 61
Final 1 2910 2046 2907 2930 4488 5468 91 80
Final 2 2910 2046 2907 2930 4488 5468 91 60

FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Newton Subdivision

  April 17 to April 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 15 of 67
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9   Thu 4/18 - 9:39 AM 4201 5015 6841 5312 1902 2910 72 89
Qualification 22   Fri 4/19 - 12:03 PM 932 1323 6200 7667 2659 2910 113 85
Qualification 31   Thu 4/18 - 2:32 PM 846 3005 604 2910 6348 4201 85 89
Qualification 45   Thu 4/18 - 5:19 PM 4415 7514 2910 4068 4504 6388 97 29
Qualification 52   Fri 4/19 - 8:09 AM 2910 7521 846 7653 538 3045 98 44
Qualification 65   Fri 4/19 - 9:38 AM 6106 2910 6068 2471 2073 5499 83 86
Qualification 72   Fri 4/19 - 10:31 AM 1540 1806 973 4153 2910 3354 87 78
Qualification 89   Fri 4/19 - 2:27 PM 5854 2910 2682 3245 7500 6652 79 38
Qualification 101   Fri 4/19 - 3:57 PM 1706 7583 1983 2910 5052 180 33 102
Qualification 108   Fri 4/19 - 4:52 PM 1706 2910 624 3598 2659 7042 105 81
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3   2910 3598 2471 1983 5015 3674 78 94
Quarterfinal 7   2910 3598 2471 1983 5015 3674 76 92

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

PNW District Mount Vernon Event

  March 1 to March 3, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
22 16 30 5 73
Qualification Matches
Rank: 1 of 34
Record: 11 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Sat 3/2 - 11:45 AM 4683 2910 2903 4173 5683 4309 51 33
Qualification 8 Sat 3/2 - 2:04 PM 5803 5683 2910 4579 3238 4469 64 32
Qualification 16 Sat 3/2 - 3:16 PM 4683 3826 4089 2910 2147 4512 23 78
Qualification 18 Sat 3/2 - 3:34 PM 1983 1318 3238 2605 2910 3219 49 41
Qualification 26 Sat 3/2 - 4:49 PM 4180 949 4089 2910 3786 360 18 65
Qualification 32 Sat 3/2 - 5:39 PM 7627 1778 2910 5295 2605 1318 56 27
Qualification 40 Sat 3/2 - 6:47 PM 2147 4173 2930 1318 2910 4579 58 59
Qualification 45 Sat 3/2 - 7:24 PM 1983 4173 2910 2980 7627 360 59 48
Qualification 50 Sat 3/2 - 8:02 PM 2910 3049 3268 949 2903 4513 68 11
Qualification 56 Sat 3/2 - 8:43 PM 3812 5295 5803 4682 2928 2910 57 68
Qualification 58 Sun 3/3 - 9:42 AM 4682 4512 3219 3812 2910 2980 38 69
Qualification 67 Sun 3/3 - 11:00 AM 1778 4309 3049 2910 3238 4089 20 56
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sun 3/3 - 1:06 PM 2930 2910 4513 2147 3826 4682 86 52
Quarterfinal 5 2930 2910 4513 2147 3826 4682 64 53
Semifinal 1 2930 2910 4513 1318 4512 1778 70 65
Semifinal 3 2930 2910 4513 949 4512 1778 93 25
Final 1 2930 2910 4513 1983 5803 4579 76 40
Final 2 2930 2910 4513 1983 5803 4579 70 61

PNW District SunDome Event

  March 14 to March 16, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
22 16 30 5 73
Qualification Matches
Rank: 1 of 31
Record: 11 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Fri 3/15 - 11:27 AM 6076 2910 4104 4911 5920 7776 47 34
Qualification 7 Fri 3/15 - 11:55 AM 3693 2910 2944 3711 3712 5295 62 36
Qualification 12 Fri 3/15 - 1:31 PM 4980 1318 2910 4061 4692 2148 91 54
Qualification 20 Fri 3/15 - 2:21 PM 4692 2910 5295 6443 7696 7803 88 29
Qualification 26 Fri 3/15 - 3:05 PM 4911 2811 5803 4131 2910 5920 63 27
Qualification 29 Fri 3/15 - 3:26 PM 2910 4061 2522 2944 6443 4125 65 54
Qualification 32 Fri 3/15 - 3:47 PM 4125 7696 4911 1318 6442 2910 60 96
Qualification 41 Fri 3/15 - 4:51 PM 2522 2811 4692 2910 2148 5468 62 87
Qualification 46 Fri 3/15 - 5:26 PM 4061 6442 4131 3711 7776 2910 64 67
Qualification 48 Fri 3/15 - 5:38 PM 2910 2811 2944 7803 3218 1318 81 59
Qualification 56 Sat 3/16 - 9:40 AM 3712 6442 7803 2910 4125 2926 21 84
Qualification 58 Sat 3/16 - 10:01 AM 1595 5803 2910 2926 2522 3711 81 67
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 3/16 - 12:01 PM 5803 2910 2926 4911 4131 3218 73 54
Quarterfinal 5 5803 2910 2926 4911 4131 3218 84 42
Semifinal 1 5803 2910 2926 1318 4061 6442 90 42
Semifinal 3 5803 2910 2926 1318 4061 6442 84 43
Final 1 5803 2910 2926 2522 6443 7776 93 65
Final 2 5803 2910 2926 2522 6443 7776 78 52

PNW District Glacier Peak Event

  March 22 to March 24, 2019

Qualification Matches
Rank: 1 of 38
Record: 10 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 3 Sat 3/23 - 11:28 AM 2910 1778 2976 7627 4681 4180 79 43
Qualification 7 Sat 3/23 - 11:59 AM 2910 4309 3268 5827 1899 2930 85 62
Qualification 19 Sat 3/23 - 2:34 PM 5588 1983 4450 3588 4911 2910 45 79
Qualification 23 Sat 3/23 - 3:03 PM 7461 488 3826 7627 2910 2412 51 84
Qualification 27 Sat 3/23 - 3:30 PM 4681 4089 2910 1899 4911 2522 65 68
Qualification 34 Sat 3/23 - 4:20 PM 3681 2910 4512 3268 2928 4681 65 57
Qualification 40 Sat 3/23 - 5:07 PM 4205 3588 488 2910 1294 5588 64 79
Qualification 47 Sat 3/23 - 6:00 PM 1258 1778 492 4683 2910 4173 68 64
Qualification 54 Sat 3/23 - 6:57 PM 4682 3070 7118 2930 2910 4205 31 102
Qualification 60 Sat 3/23 - 7:37 PM 4173 5588 7627 2522 5827 2910 48 102
Qualification 66 Sun 3/24 - 9:57 AM 4309 4915 4683 949 488 2910 40 70
Qualification 74 Sun 3/24 - 10:56 AM 2910 1899 4682 7461 5803 3663 85 80
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sun 3/24 - 1:02 PM 2930 2910 1294 5827 1258 1778 82 72
Quarterfinal 5 2930 2910 1294 5827 1258 1778 107 52
Semifinal 1 2930 2910 1294 2976 1983 3070 78 75
Semifinal 3 2930 2910 1294 2976 1983 3070 87 80
Final 1 2930 2910 1294 2928 2412 5588 72 73
Final 2 2930 2910 1294 2928 2412 5588 80 37
Final 3 2930 2910 1294 2928 2412 5588 83 59

Pacific Northwest FIRST District Championship

  April 3 to April 6, 2019

Alliance
Selection
Awards Event
Total
60 48 90 15 213
Qualification Matches
Rank: 4 of 64
Record: 11 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 1 Thu 4/4 - 1:59 PM 4512 2907 2910 3574 3024 2412 94 57
Qualification 16 Thu 4/4 - 3:36 PM 4513 5937 2733 4579 2910 5468 51 93
Qualification 29 Thu 4/4 - 5:08 PM 5085 360 2898 2522 5827 2910 80 106
Qualification 41 Fri 4/5 - 9:41 AM 4125 492 4692 2910 1983 2471 67 95
Qualification 51 Fri 4/5 - 10:56 AM 4061 4980 6443 4692 2910 3574 42 36
Qualification 59 Fri 4/5 - 11:50 AM 3674 1540 2557 4469 2910 6445 68 78
Qualification 70 Fri 4/5 - 1:44 PM 2910 2521 5588 2915 997 4469 103 73
Qualification 76 Fri 4/5 - 2:24 PM 2557 2990 2910 3786 2147 1983 98 73
Qualification 89 Fri 4/5 - 3:49 PM 2928 3663 4043 6845 2910 5085 81 92
Qualification 98 Fri 4/5 - 4:50 PM 7034 5085 5803 2910 2980 4980 70 79
Qualification 109 Sat 4/6 - 9:22 AM 2910 2046 3223 4512 4131 948 99 66
Qualification 118 Sat 4/6 - 10:24 AM 1425 2910 4513 2521 2930 4309 86 81
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 4/6 - 1:18 PM 2910 2046 2907 1983 1318 2928 98 63
Quarterfinal 5 2910 2046 2907 1983 1318 2928 107 74
Semifinal 1 2910 2046 2907 3663 2147 4513 100 83
Semifinal 3 2910 2046 2907 3663 2147 4513 95 61
Final 1 2910 2046 2907 2930 4488 5468 91 80
Final 2 2910 2046 2907 2930 4488 5468 91 60

FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition

  April 17 to April 20, 2019


FIRST Championship - Houston - FIRST Robotics Competition - Newton Subdivision

  April 17 to April 20, 2019

Qualification Matches
Rank: 15 of 67
Record: 7 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9   Thu 4/18 - 9:39 AM 4201 5015 6841 5312 1902 2910 72 89
Qualification 22   Fri 4/19 - 12:03 PM 932 1323 6200 7667 2659 2910 113 85
Qualification 31   Thu 4/18 - 2:32 PM 846 3005 604 2910 6348 4201 85 89
Qualification 45   Thu 4/18 - 5:19 PM 4415 7514 2910 4068 4504 6388 97 29
Qualification 52   Fri 4/19 - 8:09 AM 2910 7521 846 7653 538 3045 98 44
Qualification 65   Fri 4/19 - 9:38 AM 6106 2910 6068 2471 2073 5499 83 86
Qualification 72   Fri 4/19 - 10:31 AM 1540 1806 973 4153 2910 3354 87 78
Qualification 89   Fri 4/19 - 2:27 PM 5854 2910 2682 3245 7500 6652 79 38
Qualification 101   Fri 4/19 - 3:57 PM 1706 7583 1983 2910 5052 180 33 102
Qualification 108   Fri 4/19 - 4:52 PM 1706 2910 624 3598 2659 7042 105 81
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3   2910 3598 2471 1983 5015 3674 78 94
Quarterfinal 7   2910 3598 2471 1983 5015 3674 76 92

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 359
Rank: 1 of 151 teams in the Pacific Northwest District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes ()
Qualified for FIRST Championship: Yes (DCMPEventWinner)

Team 2910 had the following district points activities in the 2019 season:
Event/Activity Total
PNW District Mount Vernon Event 73
PNW District SunDome Event 73
Pacific Northwest FIRST District Championship 213

If Team 2910 is tied with any other Pacific Northwest teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 150
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 90
Level 3 Total Alliance Selection Points 80
Level 4 Max Alliance Selection Points 48
Level 5 Total Qualification Points 104
Level 6 Highest Match Score 107
Level 7 Second Highest Match Score 106
Level 8 Third Highest Match Score 103
Level 9 Random Sort ---

Indiana Robotics Invitational

  July 12 to July 13, 2019

Qualification Matches
Rank: 16 of 68
Record: 6 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 9 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9 Fri 7/12 - 10:34 AM 330 1114 1923 2910 2056 3940 98 93
Qualification 20 Fri 7/12 - 12:04 PM 7498 1718 1730 3478 5406 2910 80 127
Qualification 27 Fri 7/12 - 1:02 PM 2075 195 2910 5190 33 4028 108 84
Qualification 44 Fri 7/12 - 3:44 PM 2056 2614 910 2910 1730 3604 101 83
Qualification 55 Fri 7/12 - 5:41 PM 1024 5460 1676 1747 2910 225 82 109
Qualification 67 Fri 7/12 - 7:20 PM 868 2910 340 3707 2403 364 116 91
Qualification 79 Sat 7/13 - 9:30 AM 2910 48 4607 3641 51 6443 84 62
Qualification 88 Sat 7/13 - 10:41 AM 88 2910 2767 1410 1807 111 104 75
Qualification 96 Sat 7/13 - 11:41 AM 3604 4362 2337 1073 2910 4265 110 73
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 6

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 930 6443 3538 2910 2403 910 96 55
Quarterfinal 8 930 6443 3538 2910 107 910 127 91

Peak Performance

  September 14 to September 14, 2019

Qualification Matches
Rank: 3 of 34
Record: 5 Wins, 1 Losses and 0 Ties - 6 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 9/14 - 9:03 AM 5937 1294 2910 9992 4692 2471 74 76
Qualification 9 Sat 9/14 - 10:07 AM 4918 2733 2910 2605 1983 5937 64 40
Qualification 13 Sat 9/14 - 10:42 AM 1983 2910 9991 6343 9994 7461 92 46
Qualification 18 Sat 9/14 - 11:21 AM 4131 3145 2907 2910 5803 9998 47 89
Qualification 25 Sat 9/14 - 12:42 PM 2471 1318 2976 3663 2910 360 37 70
Qualification 34 Sat 9/14 - 1:52 PM 9991 5827 2046 2910 2471 2907 51 65
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sat 9/14 - 2:49 PM 4911 488 2910 4692 2557 2046 90 80
Quarterfinal 5 4911 488 2910 4692 2557 2046 86 78
Semifinal 1 4911 488 2910 2471 948 9994 69 51
Semifinal 3 4911 488 2910 2471 948 9994 79 57
Final 1 4911 488 2910 2733 5827 9992 86 69
Final 2 4911 488 2910 2733 5827 9992 83 61

Washington Girls' Generation

  October 12 to October 13, 2019

Qualification Matches
Rank: 3 of 38
Record: 8 Wins, 2 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2 Sat 10/12 - 5:40 AM 2910 2046 1899 3219 2557 3681 88 26
Qualification 12 Sat 10/12 - 7:36 AM 5683 4512 2910 2903 3218 2522 49 52
Qualification 15 Sat 10/12 - 8:00 AM 5683 1899 2605 4131 2910 3681 24 60
Qualification 23 Sat 10/12 - 10:14 AM 5827 2522 360 2928 2910 4469 45 73
Qualification 30 Sat 10/12 - 11:27 AM 4450 4915 1294 1778 2910 2605 33 66
Qualification 33 Sat 10/12 - 11:55 AM 3574 1294 2930 948 2910 360 55 79
Qualification 40 Sat 10/12 - 12:49 PM 949 3588 7173 2910 1294 5937 31 65
Qualification 50 Sun 10/13 - 4:50 AM 2910 949 4915 2976 3786 2928 62 27
Qualification 54 Sun 10/13 - 5:19 AM 2605 4469 2412 7461 1318 2910 29 66
Qualification 59 Sun 10/13 - 6:14 AM 3588 5588 2910 7461 2907 4131 55 43
Qualification 64 Sun 10/13 - 7:00 AM 3786 3574 2910 1983 492 5683 56 64
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 0 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 3
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4 2522 2910 1899 1778 7173 2557 81 38
Quarterfinal 8 2522 2910 1899 1778 7173 2557 69 34
Semifinal 2 2046 1983 360 2522 2910 1899 64 76
Semifinal 4 2046 1983 360 2522 2910 1899 68 83
Final 1 3574 948 7461 2522 2910 4180 70 80
Final 2 3574 948 7461 2522 2910 4180 73 92