Team Avatar Team 1091 - Oriole Assault (2019)


2019 Robot: King Lenny the 1st
2019 Home Championship: FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition
2019 Sponsors: Rockwell Automation/Contact Metals/GE Healthcare Volunteers/Helgesen/Broan/Lutz Family Foundation/The Hartford Area Foundation, Inc/Kettle Moraine Lion's Club/Quad Graphics/Mantz Automation/Hartford Community Service Inc&Hartford High

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 30 15 (50%) 14 (47%) 1 (3%)
Playoff 9 6 (67%) 3 (33%) 0
Total 39 21 (54%) 17 (44%) 1 (3%)

Team 1091's 2019 Awards
Award Event
Regional Winners
     FIRST Championship Qualifying Award
Wisconsin Regional

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

Midwest Regional

  March 25 to March 27, 2004


Wisconsin Regional

  March 23 to March 25, 2006


Wisconsin Regional

  March 7 to March 9, 2007


Wisconsin Regional

  March 12 to March 14, 2008


Midwest Regional

  February 25 to February 27, 2009


Wisconsin Regional

  March 11 to March 13, 2009


Wisconsin Regional

  March 10 to March 12, 2010


Wisconsin Regional

  March 10 to March 12, 2011


Midwest Regional

  March 24 to March 26, 2011


Wisconsin Regional

  March 23 to March 25, 2012


Wisconsin Regional

  March 22 to March 24, 2013


Midwest Regional

  April 5 to April 7, 2013


Central Illinois Regional

  February 26 to February 28, 2014


Wisconsin Regional

  March 19 to March 21, 2014


Wisconsin Regional

  March 18 to March 21, 2015


Central Illinois Regional

  March 16 to March 19, 2016


Wisconsin Regional

  March 23 to March 26, 2016


Wisconsin Regional

  March 22 to March 25, 2017


Seven Rivers Regional

  April 12 to April 15, 2017


Wisconsin Regional

  March 21 to March 24, 2018


Seven Rivers Regional

  April 4 to April 7, 2018


Wisconsin Regional

  March 27 to March 30, 2019

Qualification Matches
Rank: 18 of 54
Record: 6 Wins, 4 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 8   Fri 3/29 - 10:06 AM 5148 1675 6643 6223 1091 930 36 69
Qualification 17   Fri 3/29 - 11:03 AM 2062 233 1091 6670 6807 2830 61 40
Qualification 27   Fri 3/29 - 1:09 PM 3596 1259 1091 7417 2202 2062 67 60
Qualification 34   Fri 3/29 - 1:55 PM 6643 1091 2202 5837 7915 4804 27 43
Qualification 44   Fri 3/29 - 3:02 PM 269 5096 7619 2704 1091 706 14 40
Qualification 51   Fri 3/29 - 3:56 PM 2040 1306 1091 1038 7900 3692 59 28
Qualification 63   Fri 3/29 - 5:15 PM 7432 2194 7103 1091 537 269 53 56
Qualification 72   Sat 3/30 - 9:39 AM 2451 3197 4786 1091 6670 3418 76 42
Qualification 79   Sat 3/30 - 10:29 AM 1710 1732 2506 1091 1792 1716 71 57
Qualification 90   Sat 3/30 - 11:44 AM 2194 279 1091 6574 1792 7498 62 76
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 2
Event Champions!


Seven Rivers Regional

  April 3 to April 6, 2019

Qualification Matches
Rank: 24 of 54
Record: 5 Wins, 4 Losses and 1 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 8   Fri 4/5 - 10:00 AM 2081 3723 3928 7021 111 1091 44 95
Qualification 17   Fri 4/5 - 11:09 AM 111 6359 5976 6412 1091 5442 57 33
Qualification 26   Fri 4/5 - 1:00 PM 1091 2481 5976 6421 2826 7432 86 59
Qualification 33   Fri 4/5 - 1:49 PM 1091 4655 3352 6317 2531 3692 67 33
Qualification 40   Fri 4/5 - 2:38 PM 93 1625 6381 1091 4786 6166 53 35
Qualification 49   Fri 4/5 - 3:46 PM 967 269 5976 1091 7596 2667 75 34
Qualification 58   Fri 4/5 - 4:49 PM 6630 5003 1091 5903 6420 2338 47 76
Qualification 71   Sat 4/6 - 9:48 AM 6166 7629 4818 5019 1091 4021 32 56
Qualification 76   Sat 4/6 - 10:26 AM 1306 1091 967 5339 2481 5019 75 75
Qualification 88   Sat 4/6 - 11:59 AM 1625 1091 5339 167 4239 7048 55 48
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 4

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 2   967 5442 1091 7021 167 3061 83 92
Quarterfinal 6   967 5442 1091 7021 167 3061 63 80

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition - Daly Subdivision

  April 24 to April 27, 2019

Qualification Matches
Rank: 62 of 68
Record: 4 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 9   Thu 4/25 - 9:33 AM 2075 1091 3641 862 1718 4541 82 64
Qualification 22   Thu 4/25 - 1:02 PM 4970 1091 5724 176 4525 3550 58 68
Qualification 27   Thu 4/25 - 1:42 PM 7645 1787 133 2883 4946 1091 109 85
Qualification 39   Thu 4/25 - 3:09 PM 5926 2994 2611 7417 1091 2702 77 57
Qualification 46   Thu 4/25 - 3:56 PM 6016 3075 2869 1091 2062 1885 36 52
Qualification 68   Fri 4/26 - 10:06 AM 2619 4096 1091 4003 7530 7523 77 68
Qualification 80   Fri 4/26 - 11:38 AM 1091 453 1418 7491 172 2638 60 75
Qualification 86   Fri 4/26 - 1:54 PM 1091 7797 7523 319 6024 340 44 97
Qualification 93   Fri 4/26 - 2:51 PM 3990 1729 3414 1091 223 172 67 75
Qualification 111   Fri 4/26 - 4:58 PM 3630 2673 6088 2614 558 1091 72 58
Playoff Matches

FIRST Championship - Detroit - FIRST Robotics Competition

  April 24 to April 27, 2019


Game Design Challenge Event

  April 26 to April 30, 2021


Ruthenium Group - Game Design Challenge

  April 26 to April 30, 2021