Team Avatar Team 3218 - Panther Robotics (2022)


2022 Robot: FUN
2022 Home Championship: FIRST Championship - FIRST Robotics Competition
2022 Sponsors: OSPI Office of Superintendent of Public Instuction/The Boeing Company/SPEEA/Sumner School District/Fastenal/Lamppost Coffee&Bonney Lake high school

Season Match Performance

Tournament Level Matches Wins Losses Ties
Qualification 46 27 (59%) 18 (39%) 1 (2%)
Playoff 15 10 (67%) 5 (33%) 0
Total 61 37 (61%) 23 (38%) 1 (2%)

Loading match videos… please wait a moment

Loading...

PNW District Sammamish Event

  March 18 to March 20, 2022

Alliance
Selection
Awards Event
Total
17 15 10 5 47
Qualification Matches
Rank: 6 of 31
Record: 7 Wins, 4 Losses and 1 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Sat 3/19 - 2:30 PM 4173 4579 2929 3218 4469 492 13 56
Qualification 7   Sat 3/19 - 3:08 PM 3218 4173 1294 1983 2412 3049 47 47
Qualification 13   Sat 3/19 - 4:10 PM 5588 5827 2980 7627 3218 3786 69 32
Qualification 19   Sat 3/19 - 5:15 PM 492 4512 2928 949 2412 3218 66 36
Qualification 22   Sat 3/19 - 5:42 PM 3218 3049 1778 4180 7627 492 52 65
Qualification 26   Sat 3/19 - 6:16 PM 4512 3218 4579 4682 4173 3681 66 33
Qualification 33   Sat 3/19 - 7:17 PM 1318 2928 3218 1778 948 4469 77 33
Qualification 39   Sat 3/19 - 7:59 PM 4512 7627 948 1983 3218 2980 44 61
Qualification 44 Sat 3/19 - 8:36 PM 2412 5827 3218 3049 4915 1899 93 78
Qualification 49   Sun 3/20 - 9:30 AM 4579 949 5683 3218 2928 4682 23 73
Qualification 52   Sun 3/20 - 9:59 AM 4309 3786 1983 488 5588 3218 41 82
Qualification 60   Sun 3/20 - 10:59 AM 948 4915 4911 4205 3218 3681 84 61
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 1 of Alliance 2

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 3   3218 488 4682 1983 4205 2980 62 46
Quarterfinal 7   3218 488 4682 1983 4205 2980 80 42
Semifinal 2 3218 488 4682 1899 492 948 48 70
Semifinal 4   3218 488 4682 1899 492 948 57 68

PNW District Bonney Lake Event

  April 1 to April 3, 2022

Alliance
Selection
Awards Event
Total
19 14 10 5 48
Qualification Matches
Rank: 4 of 31
Record: 9 Wins, 3 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Sat 4/2 - 2:30 PM 3588 3218 1318 1983 2557 2907 50 53
Qualification 10   Sat 4/2 - 3:46 PM 3218 2929 5937 2906 8248 3826 55 46
Qualification 16   Sat 4/2 - 4:32 PM 8386 2929 2976 3218 2046 3268 22 78
Qualification 21   Sat 4/2 - 5:26 PM 8896 2929 8303 3218 2907 3268 8 37
Qualification 25   Sat 4/2 - 5:55 PM 4131 3588 2907 1294 3218 4579 16 68
Qualification 31   Sat 4/2 - 6:41 PM 2907 1318 3218 2046 3070 5937 71 89
Qualification 35   Sat 4/2 - 7:24 PM 4060 3393 3218 2910 8386 2927 63 87
Qualification 40   Sat 4/2 - 8:01 PM 2907 3218 2906 2976 8302 2927 43 40
Qualification 43   Sat 4/2 - 8:23 PM 2976 3826 2097 3218 8248 8302 72 81
Qualification 48   Sun 4/3 - 9:34 AM 3268 2910 4131 2097 3218 8303 60 66
Qualification 52   Sun 4/3 - 10:08 AM 5941 3070 3218 2927 1318 3826 57 43
Qualification 61   Sun 4/3 - 11:23 AM 4579 8248 3393 4469 8386 3218 25 64
Playoff Matches
Record: 2 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Captain of Alliance 3

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 4   3826 3218 8303 3393 1318 8302 61 33
Quarterfinal 8   3826 3218 8303 3393 1318 8302 81 37
Semifinal 2   2976 2557 2929 3826 3218 8303 104 49
Semifinal 4   2976 2557 2929 3826 3218 8303 86 78

Pacific Northwest FIRST District Championship

  April 6 to April 9, 2022

Alliance
Selection
Awards Event
Total
39 3 90 0 132
Qualification Matches
Rank: 25 of 50
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 5   Thu 4/7 - 4:34 PM 4043 3636 5827 6831 488 3218 68 79
Qualification 11   Thu 4/7 - 5:27 PM 3218 5827 360 2147 3711 7034 80 120
Qualification 23   Thu 4/7 - 6:57 PM 997 4488 2046 3218 5920 1294 122 64
Qualification 33   Fri 4/8 - 11:13 AM 3218 492 4131 2635 4513 6831 97 64
Qualification 39   Fri 4/8 - 12:03 PM 2522 3218 2635 5920 4512 360 77 106
Qualification 44   Fri 4/8 - 1:25 PM 2990 7034 3218 2930 4512 3786 90 70
Qualification 51   Fri 4/8 - 2:17 PM 1425 3218 1595 4125 1294 2471 88 75
Qualification 61   Fri 4/8 - 3:39 PM 1899 8532 1540 3218 2557 4512 64 90
Qualification 68   Fri 4/8 - 4:33 PM 7034 7461 3663 3711 6350 3218 99 76
Qualification 80   Fri 4/8 - 5:57 PM 4915 3218 4125 4911 4089 3674 89 132
Qualification 87   Sat 4/9 - 9:20 AM 6350 488 8248 2930 2471 3218 71 99
Qualification 93   Sat 4/9 - 10:01 AM 2928 2557 2976 2811 3218 3786 116 75
Playoff Matches
Record: 6 Wins and 1 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 1
Event Champions!

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1   Sat 4/9 - 12:33 PM 4911 2910 3218 2990 955 360 122 105
Quarterfinal 5 4911 2910 3218 2990 955 360 0 94
Quarterfinal Tiebreaker 1   4911 2910 3218 2990 955 360 126 97
Semifinal 1   4911 2910 3218 5827 2147 2557 126 117
Semifinal 3   4911 2910 3218 5827 2147 2557 154 106
Final 1   4911 2910 3218 2046 2976 488 134 103
Final 2   4911 2910 3218 2046 2976 488 114 74

FIRST Championship - FIRST Robotics Competition

  April 20 to April 23, 2022


FIRST Championship - FIRST Robotics Competition - Carver Division

  April 20 to April 23, 2022

Qualification Matches
Rank: 36 of 75
Record: 5 Wins, 5 Losses and 0 Ties - 10 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 2   Thu 4/21 - 8:52 AM 195 2451 3218 1502 1138 2637 124 87
Qualification 14   Thu 4/21 - 10:26 AM 2637 3218 8738 5727 8020 695 40 99
Qualification 30   Thu 4/21 - 1:35 PM 2491 5338 2626 5199 3218 4472 48 98
Qualification 50   Thu 4/21 - 4:17 PM 3218 8733 2239 3536 6024 3928 81 97
Qualification 63   Thu 4/21 - 5:58 PM 4125 3603 2129 3218 1796 4639 32 127
Qualification 74   Fri 4/22 - 9:23 AM 3603 6510 3218 3284 870 862 82 122
Qualification 86   Fri 4/22 - 10:57 AM 3218 1073 4907 8742 179 8177 103 66
Qualification 99   Fri 4/22 - 12:37 PM 696 1885 1114 3218 4598 6024 110 58
Qualification 107   Fri 4/22 - 2:38 PM 604 6919 3218 59 987 2611 116 109
Qualification 119   Fri 4/22 - 4:18 PM 6421 620 4028 4635 3218 2718 110 99
Playoff Matches

District teams are ranked against all teams in their district and the final rankings, once all district events have been played, are used to determine eligibility for District Championships and/or the FIRST Championship. More Info...

Total Points: 227
Rank: 8 of 164 teams in the Pacific Northwest District (Full Rankings )

Qualified for District Championship: Yes (DistrictPoints)
Qualified for FIRST Championship: Yes (DCMPEventWinner)

Team 3218 had the following district points activities in the 2022 season:
Event/Activity Total
PNW District Sammamish Event 47
PNW District Bonney Lake Event 48
Pacific Northwest FIRST District Championship 132

If Team 3218 is tied with any other Pacific Northwest teams in total District Ranking Points, the tie will be broken using the following criteria:

Level Description Value
Level 1 Total Playoff Round Performance Points 110
Level 2 Max Playoff Round Performance Points 90
Level 3 Total Alliance Selection Points 32
Level 4 Max Alliance Selection Points 15
Level 5 Total Qualification Points 75
Level 6 Highest Match Score 154
Level 7 Second Highest Match Score 134
Level 8 Third Highest Match Score 126
Level 9 Random Sort ---

Washington Girls Generation

  October 8 to October 9, 2022

Qualification Matches
Rank: 12 of 30
Record: 6 Wins, 6 Losses and 0 Ties - 12 Matches Played (0 Disqualifications)

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Qualification 4 Sat 10/8 - 10:02 AM 1294 5588 2522 1983 3218 5941 59 36
Qualification 7 Sat 10/8 - 10:35 AM 5588 5941 2930 948 3218 5937 36 25
Qualification 11 Sat 10/8 - 11:11 AM 3218 1294 4469 3786 2412 8248 30 38
Qualification 20 Sat 10/8 - 1:36 PM 5683 4512 3218 1983 7461 949 47 32
Qualification 23 Sat 10/8 - 2:08 PM 6350 7461 3218 1899 1983 2522 39 64
Qualification 28 Sat 10/8 - 2:54 PM 8248 3218 949 4131 6350 5683 18 34
Qualification 31 Sat 10/8 - 3:17 PM 2910 3218 4131 4469 2522 3786 66 56
Qualification 38 Sat 10/8 - 4:15 PM 2976 2930 3219 3218 4089 4918 66 72
Qualification 43 Sun 10/9 - 8:33 AM 949 5941 6350 3218 492 2976 33 59
Qualification 47 Sun 10/9 - 9:11 AM 5683 5937 3219 4180 2046 3218 33 108
Qualification 55 Sun 10/9 - 10:14 AM 4131 4918 5941 3218 4450 4512 36 65
Qualification 58 Sun 10/9 - 10:46 AM 2412 2930 3218 4512 2910 2046 91 99
Playoff Matches
Record: 0 Wins and 2 Losses
Alliance Selection: Round 2 of Alliance 8

Match Start Time Red 1 Red 2 Red 3 Blue 1 Blue 2 Blue 3 Red Final Blue Final
Quarterfinal 1 Sun 10/9 - 12:58 PM 2930 2910 5588 8248 5683 3218 129 9
Quarterfinal 5 2930 2910 5588 8248 5683 3218 115 48